Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
ИгриСтатии за игри10 најдобри интелектуални игри за Android и iOS

10 најдобри интелектуални игри за Android и iOS

-

Прекумерната употреба на паметни телефони не е штетна само за очите, туку и за умот. Но, второто, можете да тренирате и да го направите на свој гаџет. Собравме за вас десет најдобри интелектуални игри за Android и iOS. Тие ќе ви помогнат да станете попаметни со вашиот паметен телефон, да развиете размислување, логика и општо знаење, но во исто време да не ви биде досадно и да си поминете пријатно.

Ако ви се допаѓаат слични игри, но тие не се во нашиот врв, тогаш споделете ги вашите омилени апликации во коментарите. И ако сте играле некоја од игрите претставени подолу, оставете ги вашите впечатоци и препораки.

Прочитајте исто така:

Битка на генијалците: Квиз онлајн (BeGenius)

Битка на генијалците: Квиз онлајн (BeGenius)

„Битката на генијалците: квиз онлајн“ не е само досаден квиз, туку првата таква игра со RPG компонента. На играчите им е дозволено да играат како 15 историски ликови. Секој од нив треба да се пумпа во интелектуални битки со други познати личности. Херојот има и опрема. Како и во класичната игра со улоги, таа ги подобрува карактеристиките и помага во битките на духовитоста.

И во самите битки, гејмерите се напаѓаат едни со други со знаење: за ова, треба да ја изберете вашата омилена категорија и правилно да одговорите на прашањата. Неточниот одговор му го одзема здравјето на главниот лик, а точниот - од непријателот. Победата дава награди, искуство, непроценливо знаење и, се разбира, задоволство од играта.

„Битката на генијалците: онлајн квиз“ има убава графика, кориснички интерфејс и уникатна игра за овој жанр.

Силна врска

Силна врска

„Strong Link“ е втората квиз игра на листата со необична игра за жанрот. Играта се префрли на паметните телефони од телевизорот, а гејмерите овде се обединуваат во еден тим и заедно одговараат на прашања. На крајот од рундата, играчите го избираат најслабиот учесник, кој се нарекува „слаба алка“ и тој е елиминиран од понатамошните битки за разузнавање.

Квизот „Силна врска“ бара не само големо знаење, туку и стратешко размислување, како и вештини во психологијата. Сето ова ќе помогне да не бидеме рано елиминирани, да стигнеме до финалето, па дури и да победиме. Во овој случај, поени - победникот добива поени за искуство и награди, но главната работа е морално задоволство и свесност за неговата интелигенција.

Силна врска
Силна врска
Развивач: altergames.ru
цена: слободен

Прочитајте исто така:

Загатки на ДаВинчи: Квиз

Загатки на ДаВинчи: Квиз

Квизот DaVinci Riddles има два режими на игра: класичен и квиз. Во првиот случај, учесниците треба да одговорат на прашања во различни категории на знаење (уметност, кино, игри, градови, големи луѓе итн.). Во втората, играчите се соочуваат со ограничен број прашања на една тема, на кои мора да дадат што е можно повеќе точни одговори.

Апликацијата има светол и минималистички дизајн, кој ве поттикнува да не се одвлекувате од ситници и целосно да се фокусирате на прашањата и напнатоста на конволуциите.

Загатки на Да Винчи: Квиз
Загатки на Да Винчи: Квиз
Развивач: LJFC поврзан
цена: слободен+

ТВ квиз „Милионер“.

10 најдобри интелектуални игри за Android и iOS

Интелигентната игра „Милионер“ постојано ја ажурира својата база на прашања. Првично, квизот се појави благодарение на истоимената ТВ програма, но со текот на времето стана симбол на интензивни страсти и битка на умови. На крајот на краиштата, главната цел е да станете милионер, макар и само виртуелен. „Милионер“ е задоволен со едноставен и познат дизајн, како и со многу возбудливи прашања кои ќе треба да ги загаткате. Или повикајте пријател.

Милионер Trivia: ТВ игра
Милионер Trivia: ТВ игра
Развивач: Sony Pictures Television
цена: слободен

КвизЛенд

КвизЛенд

QuizzLand е симпатичен и забавен квиз за интелигенција, каде учесниците ќе треба да одговорат на многу прашања, тестирајќи ги нивните способности и нивото на коефициент на интелигенција.

Играта се состои од постојано зголемување на нивото на тежина, така што одговарањето на прашања не станува досадно - штом ќе помине една тешкотија, играчот преминува на друга, каде што има што да научи и што да запомни.

QuizzLand. Игра Квиз и Trivia
QuizzLand. Игра Квиз и Trivia
Развивач: MNO GO APPS LTD
цена: слободен+

Прочитајте исто така:

Тривија пукнатина

Тривија пукнатина

Популарната интелектуална игра Trivia Crack доби многу продолженија и гранки, но оригиналот е сè уште популарен и привлекува мозочни воини од целиот свет.

Trivia Crack има постојано ажурирана база на прашања од креаторите, но доколку сакате, можете да поставите своја и да одговорите на прашањата на другите учесници. За поголем ангажман и гејмификација, апликацијата вклучува колекција на картички, онлајн разговор и систем за достигнувања.

Trivia Crack е исто така познат по својот светли цртан дизајн, практично мени, хумористични мали човечиња и веќе класичен круг прашања.

Тривија пукнатина
Тривија пукнатина
Развивач: етермакс
цена: слободен

Trivia Crack
Trivia Crack
Развивач: Етермакс
цена: слободен+

94%

94%

Квизот за интелигенција 94% им нуди на учесниците разновидна игра. Главната цел на играта е да даде 94% точни одговори на прашања кои веќе биле одговорени од другите учесници.

Креаторите 94% тврдат дека нивниот развој не само што ја подобрува интелигенцијата, туку и развива асоцијативно размислување, имагинација и реакција.

94% - Квиз, Trivia и Логика
94% - Квиз, Trivia и Логика
Развивач: Скимоб
цена: слободен

‎94% - Квиз, ситници и логика
‎94% - Квиз, ситници и логика
Развивач: Скимоб
цена: слободен+

Разузнавачка битка

Разузнавачка битка

Онлајн квизот „Intelligence Battle“ по структура е сличен на игрите во категоријата „Кој сака да биде милионер“. На учесниците им се дадени 15 прашања со четири избори кои треба да ги пополнат.

Постепено, тежината на прашањата се зголемува, а влогот се зголемува, но главната цел е да победите и да им го покажете на другите вашиот ум. И даваат награди - 1 милион долари. Како и во „Милионер“, виртуелно е, но сепак убаво.

Разузнавачка битка
Разузнавачка битка
Развивач: altergames.ru
цена: слободен

Разузнавачка битка
Разузнавачка битка
Развивач: Олег Павлов
цена: слободен

Прочитајте исто така:

Замисли

10 најдобри интелектуални игри за Android и iOS

Imagzle е популарна игра со загатки која ќе биде корисна за развој на апстрактно и логично размислување. Принципот на играта е прилично едноставен: има прашање и слика со навестување, а задачата на корисникот е да го најде одговорот. Се чини дека сè е едноставно и генерално е игра за второодделенец, но во реалноста сè е многу поинтересно.

Прашањата опфаќаат различни области, има нивоа на музика и игра и тие се ажурираат секоја недела. За да поминете многу нивоа, ќе треба да користите интелигенција, асоцијативна меморија, а понекогаш, можеби, Google. Целта на играта е да се решат понекогаш многу комплицирани загатки, да се бараат нестандардни решенија и да се напрегаат пресвртите со корист.

Imagzle Brain test Quiz Trivia
Imagzle Brain test Quiz Trivia
Развивач: Стефано Солинас
цена: слободен

Што? Каде? Кога? Онлајн

Што? Каде? Кога? Онлајн

Интелигентна игра „Што? Каде? Кога? Онлајн“ е развиена под лиценца на истоимената ТВ-шоу. Квизот е дизајниран не само за паметни возрасни, туку им дава можност на децата, тинејџерите и луѓето од различни возрасти и нивоа на образование да го подобрат своето знаење и да се забавуваат. Овде има теми, категории и прашања за сите.

Во која? Каде? Кога? Онлајн „претставени играчки различни режими на игра: „Капетан“ и „Господар“. Во првиот случај, учесникот станува капетан, ги прифаќа опциите за одговори, одлучува кои од нив се точни и кој одговара. Во втората, тој се потопува во процесот на оригиналната игра, каде што има една минута да најде одговор на тешко, но интересно прашање.

Има и разузнавачки битки со пријателите и систем за поставување прашања на други игри. Доколку тој тим не одговори на прашањето, тогаш учесникот кој го поставил добива награди и поени.

Квиз Што? Каде? Кога?
Квиз Што? Каде? Кога?
Развивач: Пошта.Ру Група
цена: слободен

Што? Каде? Кога?: Квиз за мозокот
Што? Каде? Кога?: Квиз за мозокот
Развивач: Mail.Ru
цена: слободен+
Pavel Chyikin
Pavel Chyikin
Многу пишувам и читам. Понекогаш играм, гледам филмови и серии, па пишувам и за тоа. Ги сакам сопругата, синот и добрата храна.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега