ИгриСтатии за игриНосталгија за 2015 година или нашите размислувања за првото проширување на Splatoon 3

Носталгија за 2015 година или нашите размислувања за првото проширување на Splatoon 3

-

Што Splatoon 3? Веројатно најдобриот онлајн стрелец во последните години. Оваа светла ексклузивна Nintendo Префрли веќе успеа да ги сруши сите можни рекорди во продажба, па не е чудно што неколку месеци по објавувањето играта веќе успеа да добие платен додаток. Но, не е сè толку едноставно.

Да почнеме со фактот дека додатокот вклучува два бранови. Првиот не е ништо повеќе од предјадење, но главното јадење ќе дојде малку подоцна. Не знаеме ништо за него, но за првиот дел ќе ви кажеме токму сега. Сепак, нема ништо посебно да се зборува.

Splatoon 3

Уште во 2015 година, кога Switch сè уште не постоеше, Нинтендо го направи она што речиси никогаш не го прави - воведе целосно нова IP адреса во форма на Splatoon. Видео играта покрена многу прашања, но речиси веднаш по објавувањето стана огромен успех. Работата на продолжението започна речиси веднаш, а неговото објавување падна на првата година од животот на хибридната конзола.

Главната разлика помеѓу сите три дела е во локациите на хаб и „идолите“, односно презентерите кои истакнуваат што се случува внатре во играта. Како по правило, идоли се локални ѕвезди, успешни пејачи и понекогаш тајни супер агенти. Не прашувај - ова се чудни игри.

Прочитајте исто така: Преглед на Splatoon 3 - сепак најдобриот онлајн стрелец досега

Splatoon 3

Токму овој центар во првиот дел беше Инкополис - светол град, преполн со продавници, автомати и само жители. Токму тој го врати првиот дел од DLC. Сега, наместо да талкате низ Платсвил, можете да се качите со метрото и да се вратите назад во времето во вашите омилени продавници.

И тоа е... тоа е тоа. Нинтендо претходно не се срамеше од монетизирање на носталгијата, но ова е очигледно нешто што компанијата сè уште не го направила. Се подразбира дека ако ова беше сето понудено DLC, интернетот би бил негодуван.

Што мислам за ова? Па, пред се, јас припаѓам на публиката за која беше наменет додатокот. Го пуштив оригиналот кога излезе, и имам огромна љубов кон таа музика и тој дизајн. Поради животни околности, не можам да го добијам повторно оригиналот (што, патем, сè уште функционира), па од старт ме интересираше додатокот. Друга работа е што овде има исклучително малку содржина.

Прочитајте исто така: Ревијата на Кирби за враќање во соништата Делукс - Триумфалното враќање на обичниот платформер

Splatoon 3
И покрај враќањето на градот во кој физички се движиме внатре во играта, нема илузија дека сме се вратиле на друг натпревар. Познатите продавници изгледаат поинаку (со познати продавачи од првиот дел), но тие не продаваат ексклузивни партали. Убаво е што програмерите обрнаа внимание на канонот и променија некои аспекти на градот и неговите жители, додавајќи одредена возраст и обрнувајќи внимание на нивниот развој. На пример, Џелонзо, продавачот на партали сега подобро зборува англиски, а Шелдон не е во неговата продавница затоа што се преселил во Платсвил - неговото место го заземаат мали штитеници, кои потсетуваат на семејството Нук од Животински премин: нови хоризонти.

Нема кампања за приказни од првиот дел. Ако се надевавте дека вака Nintendo ќе ја пренесе првата игра, ќе бидете во разочарување.

Splatoon 3

Затоа, на почетокот изгледа дека со вакво внимание на деталите, DLC ќе испадне нешто повеќе од copy-paste, но освен горенаведените детали, нема што повеќе да се каже за тоа. Овде фоајето е исто, само со музика од првиот дел. Нема мини-игри додека се чека, исто како што нема идоли да направат повеќе отколку да се појават за време на Splatfests.

Дали сум разочаран? Воопшто не. Моите надуени очекувања не треба да влијаат на конечниот резултат, и малку се сомневам дека вториот бран на проширувања на Splatoon 3 ќе биде многу посуштински. Сепак, да не заборавиме дека DLC за Splatoon 2 беше еден од најдобрите што сум ги играл. Нинтендо разбира дека границата на очекувањата е многу висока.

Исто така интересно:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега