Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
Root NationИгриВести за игри

Вести за игри

Valve го објави објавувањето на Counter-Strike 2 и започна ограничено бета тестирање

Valve штотуку ја крена завесата на Counter-Strike 2 и објави ограничен бета тест достапен за одредени членови на заедницата на играта. Од студиото изјавуваат дека во...

Првата сезонска пролетна распродажба започна на Steam

Во минатото, предвидувањето на продажбата на Steam беше слично на гатање, но сега Valve ги објавува датумите однапред, па гејмерите можат да подготват и да направат приближна…

Google Play Games за компјутер ќе се прошири во европските земји

Google веќе неколку години работи на официјален начин за играње Android игри на компјутер. Првите резултати од развојот беа претставени пред повеќе од една година во форма на...

Европските програмери ја објавуваат играта Death From Above за украински оператор со беспилотни летала

Меѓународен тим за развој работи на играта Death From Above, во која играчот ја презема улогата на украински воен човек, контролира дрон и се бори против руските ...

Epic им овозможи на програмерите сами да ги објавуваат своите игри во Игрите Продавница

Сега стана многу полесно за студиото за игри да ја објавуваат својата работа на Epic Games Store. Epic ги претстави долгоочекуваните алатки за самообјавување кои му дозволуваат на секој да објави…

RoboCop: Rogue City е одложен за септември

Сите кои го чекаа објавувањето на RoboCop: Rogue City во јуни се во мало разочарување. Играта, која ја развива полската компанија Teyon, ќе излезе во септември 2023 година. Тоа ...

Мајкрософт ја претставува таблата за игри на Xbox Series S/X во нова боја

Боите можат веднаш да предизвикаат одредени асоцијации, а за гејмерите, една од најиконите и најпрепознатливите може да биде топлата зелена нијанса што се гледа на диносаурус…

Издавањето на Hogwarts Legacy на PS4 и Xbox One е одложено за мај

Hogwarts Legacy беше објавен на PC, PS5, Xbox Series S и Xbox Series X пред речиси еден месец и распродаден во првите две недели во ...

Гласините за PlayStation 6 стануваат подетални

Во изминатите неколку недели, низ мрежата се вртеа гласини за нова конзола за PlayStation 6. Иако неодамна Sony објави дека ажурираниот PlayStation…

Украина испрати барање до Sony, Valve и Microsoft во врска со блокирањето на Atomic Heart

Скандалот со играта Atomic Heart, која и покрај scoop vibe и крвавите руски пари останува многу популарна, зема замав. Вицепремиерот и министер за дигитална трансформација на Украина...

Во Playstation Store започна луда распродажба на Mega March

PlayStation Store ја спроведува својата прва продажба на Мега март годинава, нудејќи попусти на импресивен опсег на игри. Промотивните цени важат за FIFA 23, The...

Valve ги откри датумите за сите продажби на Steam за 2023 година

Valve обично ги открива датумите на почеток и крај на продажбата на Steam непосредно пред тие да се одржат. Но овој пат компанијата реши да претстави целосен календар...

Call of Duty ќе биде достапен на конзолите на Nintendo Switch

Кон крајот на минатата година, технолошкиот гигант Мајкрософт објави дека ќе се обврзе да произведува Call of Duty игри за Nintendo 10 години доколку регулаторот одобри…

Blizzard најави отворено бета тестирање на Diablo IV

За љубителите на серијата игри Diablo има одлична вест - чекањето за Diablo IV воопшто не е долго. Blizzard неодамна го објави првиот филмски вовед во играта и…

Frogwares го одложува објавувањето на Шерлок Холмс разбудениот

Независниот украински развивач на игри Frogwares објави дека објавувањето на авантуристичката потрага на Шерлок Холмс The Awakened е одложено неколку недели. Видео во кое претставници на компанијата раскажуваат...

Во Украина предлагаат да се забрани продажбата на играта Атомско срце

Што не е во ред со атомското срце? Речиси се. Но, ако има црвени знамиња (како симбол) во форма на руско потекло на инвеститорот, слика инспирирана од советското минато, ...

Фестивалот на игри на Indie Cup Celebration 2023 започна на Steam

Организаторите на онлајн натпреварот за независни развивачи на игри Indie Cup го започнаа фестивалот Steam Indie Cup Celebration 2023. Учествуваат повеќе од 250 најдобри игри од овогодинешните сезони,...

Deep Silver's Dead Island 2 ќе биде објавен порано од очекуваното

По толку многу одложувања на Dead Island 2 што е тешко да се изброи без калкулатор, програмерот Dambuster Studios и издавачот Deep Silver објавија дека датумот на објавување на…

CS:GO постави нов рекорд на Steam по бројот на симултани играчи

Со оглед на целото внимание и поволните критики кои Хогвортс Легаси ги доби за неколку дена (чиј значаен недостаток е недостатокот на украинска локализација), можно е ...

Инди купот, онлајн фестивал за независни развивачи на игри, сега е отворен за регистрација

Indie Cup е онлајн фестивал каде што можете да ја видите иднината на независните игри. Во своето седумгодишно постоење, тој стана еден од водечките европски настани за инди-програмери,...

Nintendo Switch стана втората најпродавана конзола во историјата

Продажбата на играчката конзола Nintendo Switch ја надмина границата од 122,55 милиони единици, резултат кој е повеќе од задоволителен, иако помал од очекувањата на компанијата...

Класичната Zelda: A Link to the Past доби издание за компјутер

Друга игра која стана „жртва“ на обратно инженерство е Легендата за Зелда: Врска до минатото на Нинтендо. Играта сега има клучни подобрувања,…

Apex Legends Mobile се гаси по помалку од една година постоење

Стратешкиот стрелец Apex Legends Mobile во стилот на бој ројал беше лансиран минатиот мај и направи одлична работа да го донесе искуството на Apex...

Но, навистина: руската игра Atomic Heart може да ги пренесе вашите податоци до FSB

Во последно време многу скандали се поврзуваат со руското студио Mundfish. Веќе разговаравме за тоа дека главната позиција на компанијата е, така да се каже, „надвор од политиката“. И...

Развивачот на Metro Exodus зборува за влијанието на војната и објавувањето на SDK за модови

Откако Русија започна целосна инвазија на Украина минатата година, нејзините граѓани станаа цел на честите и разорни напади на окупаторот врз цивилната инфраструктура. Меѓу оние кои...

Sony најави 23 игри кои ќе излезат оваа година

Sony сподели колоритно видео од игрите, големите додатоци, VR игрите и инди-проектите кои доаѓаат на PlayStation 4 и PS5 оваа година. Меѓу очекуваните...