Root NationИгриВести за игриУкраинските сајбер спортисти Ageless Shooters беа поканети во шведската CS:GO лига

Украинските сајбер спортисти Ageless Shooters беа поканети во шведската CS:GO лига

-

Неодамна се одржа настан за е-спорт CS:GO турнир Ageless Shooters vs Swedish Senior Counter Strike Series, каде што се натпреваруваа сениорските тимови: украинскиот тим од 55+ играчи Ageless Shooters и три шведски тимови - ASS (A Senior Society), Close (клан на сениори) и Jonsson Ligan.

Според резултатите од натпреварот, шведскиот тим АСС стана победник.Сепак, за украинскиот тим, овој турнир не беше само долгоочекуван натпревар по долга пауза, туку донесе и нови можности - тимот беше поканет да игра во шведската CS (Counter Strike) лига за постари играчи.

Стрелци без возраст

Турнирот започна со Ageless Shooters vs. Поразот во првиот натпревар му даде мотив на украинскиот тим, па вториот натпревар со Џонсон Лиган го завршија со победа од 12-16 на мапата на де_надвоз. Напнат беше и третиот дуел - на мечот против тимот на Кланот на сениорите на украинските е-спортисти им недостигаа само неколку поени до победа. Конфронтацијата заврши со резултат 16:0 на мапата de_inferno.

„Во текот на натпреварот имаше знаци на возбуда и долго отсуство на играчка пракса во тимот на турнири од ваков формат. Но, според резултатите, тимот се обидуваше да победи во секоја рунда и вложи максимални напори за тоа, изјави менаџерот на Ageless Shooters, Денис Доброволски. - Ова беше прв турнир на Ageless Shooters по долга пауза, во подготовките за кои тие продолжија со тренинзи во формат 4 пати неделно по 2 часа. И пред самиот турнир, за прв пат по една година, тие имаа можност да се сретнат лице в лице и да спроведат офлајн тренинг“.

Стрелци без возраст

Сега тимот се соочува со прашањето дали да се приклучи на тековната сезона од шведската лига или да тренира и да учествува во следната. Несомнено, ова е нова фаза во развојот на Ageless Shooters и почеток на патот кон нови победи.

Ageless Shooters е првиот украински еСпорт тим со CS:GO на возраст од 55+, кој беше создаден во 2019 година од компанијата Lenovo и добротворната фондација „Жителјуб“. Компанијата Lenovo цело време го поддржуваше тимот помагајќи им на е-спортистите со капацитети за обука и уреди за игри. Онлајн преносот на турнирот го водеше украинскиот коментатор од CS:GO и Valorant и талентот на студиото Maincast — Kyrylo Slaxer Vernudin. Можете да го гледате преносот од настанот преку врската.

Прочитајте исто така:

JereloLenovo
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега