Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
Root NationИгриВести за игриСè уште не излегла, но веќе се срами. Играчите почнуваат да го бојкотираат Atomic Heart

Сè уште не излегла, но веќе се срами. Играчите почнуваат да го бојкотираат Atomic Heart

-

Развивачот на Atomic Heart, Mundfish, одговори на неодамнешните критики за недостатокот на поддршка за Украина и осудата на руската влада. Во твит, развивачот рече дека нема да „коментира за политиката или религијата“, што укажува дека нема да го промени својот став или недостаток од него, како што се приближува објавувањето на Atomic Heart.

Атомско срце

Ова доаѓа откако Мундфиш беше обвинет за развој на атомско срце со пари обезбедени од санкционирани руски компании и банки кои се „системски важни“ за руската влада. Поради ова, постојат стравувања дека профитот од играта ќе и помогне на руската влада во нејзината инвазија на Украина - нешто што Мундфиш јасно стави до знаење дека нема да се занимава.

И се започна со фактот дека корисникот Twitter под псевдонимот Арјо, кој е специјализиран за покривање настани на Исток, едно лице побара да го анализира однесувањето на развивачите на Атомско срце во однос на војната. Во серија објави, Aryo напиша дека програмерите имаат намера да ја објават својата игра во Русија, Белорусија, Киргистан, Молдавија, Таџикистан, Туркменистан и Узбекистан на платформата VK Play.

И не само тоа, еден од инвеститорите на студиото е компанијата Гаиџин, која плаќала за рекламирање YouTube- каналот „ДПР“, за кој всушност е одговорна руската војска, со цел да ги промовира своите производи. Друг голем инвеститор на Mundfish е GEM Capital, контролиран од поранешен извршен директор на Гаспром, кој „активно инвестира во руската индустрија за нафта и гас“.

Арјо тврди дека Мундфиш никогаш порано не проговорил за војната во Украина. И покрај бројните барања и од противниците и од поддржувачите на војната, студиото не даде никаква изјава за ова прашање. Програмерите, вклучително и Remedy и A4 Games, беа критикувани за необележување на нивната позиција.

Подеднакво важен е датумот на објавување на играта, кој е закажан за 21 февруари. Минатата година на денешен ден Русија ја призна независноста на „републиките“, чие ослободување требаше да биде причина за почетокот на војната.

Атомско срце

Реакцијата на играчите не траеше долго. Некои изјавија дека нема да ја купат играта за да не поддржат студио со врски со Русија. Други му се заблагодарија на Арјо за оваа нишка, бидејќи претходно не беа свесни дека играта може да го поддржи продолжувањето на војната во Украина. Исто така, нема недостиг од гласови кои повикуваат Мајкрософт да го реши проблемот, бидејќи Atomic Heart ќе биде достапна на Xbox Game Pass од денот на лансирањето.

Исто така интересно:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега