Root NationИгриВести за игриКампањата The Death from Above Kickstarter е речиси…

Кампањата Death from Above Kickstarter е речиси затворена

-

Неодамна пишувавме за нова аркадна инди игра Смрт од горе, во кој играчот контролира дрон и завршува различни мисии. За да се создаде оваа игра, нејзините развивачи, финското студио Rockodile Games и германскиот издавач Lesser Evil отворија фонд на Kickstarter. И сега веќе е 95% затворено.

Смрт од горе

Програмерите активно соработуваат со украинските воени и технолошки организации („Аеро-извидување“, ГИС „АРТА“) и со украински уметници. Во работата на играта се вклучија и студиото Octobear Knight Games и украински музичари. „Сакаме да им помогнеме на луѓето кои настрадаа од руската агресија. Затоа, ќе работиме со украински уметници и ќе ги користиме нивните дела во нашата игра“, вели Хендрик Лесер, шеф за развој на игри.

Смрт од горе

Kickstarter- кампањата на играта започна на 9 март, а собраните средства ќе им помогнат на Rockodile Games, развивачите на играта, да го зголемат проектот. Покрај тоа, тие ќе се користат за плаќање на украинските партнери за програмери кои помагаат во визуелниот стил на играта, нејзината аудио и приказната.

Смрт од горе

Death From Above е аркаден симулатор за контрола на дрон, чии настани се случуваат за време на руската инвазија на Украина. Ќе играте како украински воен оператор со беспилотни летала кој се бори против руските напаѓачи, собира вредна опрема и ги обновува комуникациските линии оштетени од војната.

Смрт од горе

Death From Above ќе дојде на Steam Early Access за компјутер во Q2023. во 30 година. По објавувањето, 70% од нето добивката од продажбата на играта ќе биде донирана од авторите на Фондот за помош на армијата „Врати се живи“ и проектот Армија на беспилотни летала. Откако развојот ќе се исплати, донацијата ќе се зголеми на 30% од нето добивката, а останатите XNUMX% ќе одат за развој на нова содржина за играта.

Смрт одозгора
Смрт одозгора
Развивач: Рокодил
цена: $ 9.99

Прочитајте исто така:

Jerelogtpmedia
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега