Root NationИгриВести за игриКреаторите на Project Cars планираат да ја пуштат најмоќната конзола на пазарот

Креаторите на Project Cars планираат да ја пуштат најмоќната конзола на пазарот

-

Денес, Slightly Mad Studios, компанијата одговорна за развојот на франшизата Проектни автомобили, објави дека планира да ја издаде „најмоќната конзола на пазарот, која ќе се вика Луда кутија“. Ова стана познато од објавата на Twitter, објавено на страницата на извршниот директор на компанијата, Иан Бел. Од неговите карактеристики, Bell издвои: „перформансите на конзолата ќе бидат споредливи со најмоќниот компјутер од 2021 година“.

Луда кутија

ПР потег или навистина нешто вредно?

Покрај општите фрази, Ајан даде и поконкретни бројки. Значи, Mad Box ќе може да работи редовни игри со 60 FPS при 4K резолуција и VR игри со 120 FPS. Пријавена поддршка за повеќето постоечки VR слушалки.

Прочитајте исто така: Гласини: Мајкрософт ќе објави најмалку две конзоли од следната генерација на Xbox во 2020 година

Друга интересна карактеристика на конзолата ќе биде полноправниот развоен мотор, кој развивачкиот тим ќе го направи слободно достапен. Ова решение ќе му овозможи на секој да креира игри за Mad Box. Сепак, останува отворено прашањето кој ќе биде заинтересиран за ова.

Во моментов компанијата не може да се пофали ниту со прототип на револуционерна конзола. Таа активно преговара со производителите и инвеститорите и ветува дека масовната продажба на конзолата ќе започне за 3 години.

Прочитајте исто така: Intellivision планира да се врати на пазарот на конзоли

Што се однесува до спецификациите, дизајнот и поддржаните игри, немаше информации ниту за нив. Бел ветува дека првите рендери на Mad Box ќе бидат објавени во следните неколку недели. Останува да се надеваме дека компанијата ќе ги исполни своите ветувања и светот ќе види достоен конкурент на Xbox One X и PlayStation 4.

Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега