Root NationИгриВести за игриНо, навистина: руската игра Atomic Heart може да ги пренесе вашите податоци до FSB

Но, навистина: руската игра Atomic Heart може да ги пренесе вашите податоци до FSB

-

Во последно време многу скандали се поврзуваат со руското студио Mundfish. Веќе разговаравме за главната работа позиција на компанијата, така да се каже, „надвор од политиката“. И самата игра се прави со пари на структури поврзани со Гаспром, а на неговите инвеститори не им е ни грижа YouTube- каналот „dnr“ за негово рекламирање (иако, според мене, тој е многу „откачен“).

Сега има нови информации кои треба да ве натераат да размислите за безбедноста на вашите податоци додека играте Atomic Heart, ако сето она што беше претходно наведено одеднаш не ви беше доволно. Според политиката за приватност на веб-страницата Mundfish, студиото собира кориснички податоци. И тоа не е најлошото. Излегува дека тие можат да им ги дадат на руските државни органи, на пример, ФСБ. Ова никогаш порано не се случило - и еве го повторно.

Атомско срце

Ајде да откриеме што не е во ред со Атомското срце. Накратко, тоа е се. Малку подетално, развиен е од руското студио за игри Mundfish, кое претходно работеше во Москва, а поради некоја причина се пресели на Кипар, иако во Русија се чини дека има многу простор. Mundfish „заработува пари“ за руските инвеститори кои се поврзани со фирмите кои се цел санкции.

Од студиото велат дека нема врска со политика. И многумина веруваат во тоа, иако позицијата на компанијата е повеќе слична на тоа како родителите си играат криенка со малите деца, едноставно покривајќи ги очите. Недостасуваат само зборови: „Каде е политиката? И нема политика!“ Но, вистината е дека студиото ги користи парите на Гаспром и ВТБ, кои се под санкции. Но, поради некоја причина, ова не ги спречува многу гејмери ​​ширум светот да бидат заинтересирани за овој проект.

Па, ако некој гејмер сака да ја игра руската игра Atomic Heart, тоа е негова или нејзина лична работа (но тогаш би советувал читањето на вестите од Украина да биде малку повеќе во контекст на ситуацијата). Но, играчот треба да знае дека политиката за приватност на студиото му дозволува да собира кориснички податоци, а потоа тие може да завршат во рацете на ФСБ. Патем, политиката за приватност е на руски, нема англиска верзија. И ова е уште едно ѕвоно.

Атомско срце

На веб-страницата на студиото е наведено дека тие можат да собираат податоци од сите корисници и посетители на официјалната веб-страница на Mundfish. Авторите на оваа политика, повикувајќи се на руското, извинете, законодавство според кое се собираат податоците, ги споменуваат и руските закони за мобилизација. Тие тврдат дека на Русија регрутираат војници за да ја продолжат војната против Украина. Значи, уште колку црвени знамиња ви требаат?

Па после тоа останува реторичко прашање зошто студиото „кипарско“ се повикува на руските закони кои ја поддржуваат војната. Уште полошо, зошто истото студио мисли дека нема ништо лошо во предавањето на корисничките податоци на ФСБ.

Исто така интересно:

Jerelogizchina

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега