Root NationИгриВести за игриУкраинските е-спорти на возраст од 55+ Ageless Shooters ќе играат против Швеѓаните во CS:GO

Украинските е-спорти на возраст од 55+ Ageless Shooters ќе играат против Швеѓаните во CS:GO

-

Оваа сабота на 25 март ќе се одржи еСпорт турнир со CS: GO — Ageless Shooters против шведската сениорска серија Counter Strike. Сениорските тимови ќе се борат за победа: украинскиот тим од играчи 55+ Ageless Shooters и шведските тимови ASS (A Senior Society), Клоус и Џонсон Ган.

Водител на онлајн преносот на настанот ќе биде украинскиот кастер од CS:GO и Valorant, како и талентот на студиото Maincast - Kyrylo "Slaxer" Vernudin. „Турнирите меѓу постарите тимови се добар начин да се привлече вниманието на еСпортот како начин за дружење меѓу постарата генерација“, рече Слаксер. - Се надевам дека ваквите настани можат да ги инспирираат гледачите да ги поканат своите родители или баби и дедовци да се запознаат со возбудливиот свет на виртуелната игра. И како резултат на тоа, тие ќе имаат поширок круг на комуникација и ќе се чувствуваат посреќни!“

Ageless Shooters против шведска сениорска серија Counter Strike

Турнирот ќе започне во 12:00 часот и ќе може да се следи онлајн на каналите SlaxerCast тоа Ленова на Твич. Програмата на настанот изгледа доста богата:

 • 12:00-13:00 часот - четири екипи играат во исто време
 • 14:00-15:00 часот — се натпреваруваат екипите на победниците од првото коло и тимовите поразени
 • 16:00-17:00 часот - тимовите играат против противници што не ги сретнале во претходните кола
 • 17:00-17:30 — игра 10 на 10 во навивачки формат, односно играчите по случаен избор ќе ги изберат тимовите со кои ќе се натпреваруваат.

Последен пат украинскиот тим играше против Швеѓаните во октомври 2021 година, кога турнирот беше темпиран на Меѓународниот ден на заштита на старите лица. Но, сега, по долга пауза, Ageless Shooters се вратија во конкуренција. Учесниците целосно ги продолжија тренинзите во летото 2022 година, а тимот веќе тренира 4 пати неделно. Во текот на минатата недела, како подготовка за натпреварот, тимот одржа два офлајн тренинг сесии за прв пат во една година.

Стрелци без возраст

Шведските тимови имаат своја лига за постари играчи на КС. Во иднина, по овој турнир, во оваа лига може да биде повикан и украинскиот тим. За Ageless Shooters, ова може да биде нова важна фаза и почеток на нови победи.

Како дел од украинскиот тим Ageless Shooters играат:

 • Татјана „Такор“ Бирјукова - 62 години
 • Павло "ArCherP" Бондарчук - 58 години
 • Павло „Тивок сон“ Хнедов - 58 години
 • Виктор „Стајлхамер“ Жданов - 62 години
 • Олександр „Железен чекан“ Лавриненко - 60 години
 • Олех „УКР.ОП“ Перетјак - 63 години
 • Татјана „Валкирија“ Силенко - 61 година.

Составот на шведскиот тим АСС:

 • Свен „Сванте“ Флинк има 65 години
 • Стефан „ацеаде“ Адемарк - 56 години
 • Џек „Сек-74“ Иварсон - 49 години
 • Јонас „Ендоскелетон“ Амна - 54 години
 • Има „Firebird“ Хилденсо - 51 година
 • Микаел „Гисмо“ Гислен - 53 години
 • Томас „Џул“ Маркстом - 50 години
 • Ана-Шарлот „Скромност Блаце“ - 67 години.

Составот на шведскиот тим Close:

 • Бернд „Мрзливи“ Даулинг - 67 години
 • Торстен „Гуллефјун“ Нилсон - 66 години
 • Рони „Нале Пух“ - 68 години
 • Ерик „Бути“ Свејн има 61 година
 • Микаел „Xman“ - 61 година
 • Магнус „Магнум“ - 64 години
 • Бјорн „Cyberacee“ има 44 години.

Составот на шведскиот тим Џонсон Ган:

 • Го запознав „Ванхеден“ - 67 години
 • Патрик „Роки Блом“ - 56 години
 • Кристин „Мормор Јонсон“ - 56 години
 • Томи „pxlTommy“ има 55 години
 • Иан „Динамит Хари“ има 71 година
 • Интакто „Балтасар Агире“ - 70 години.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега