Root NationИгриВести за игриНа Зимскиот куп „Валорант“ беше одредена екипата на „Валорант“ на Украина за 2024 година

-

Тимот на ko3aku го освои Зимскиот Куп на храбри 2024 година, придвижуван од турнирот Lenovo Легија и репрезентацијата на Украина од Валорант за 2024 година. Како што објавија во прес-службата Lenovo, официјалното првенство се одржа со поддршка на Федерацијата за еСпорт на Украина UESF, компанијата Lenovo и турнирски оператор Gameinside.

Храбар зимски куп 2024 година напојуван од Lenovo Легијата

Победата на турнирот ја однесе екипата на ko3aku. Статусот на официјална репрезентација на Украина го доби од Валорант во плеј-офот, каде за титулата шампион се натпреваруваше со уште три екипи кои ги освоија квалификациските турнири - evoplay, sila4i и fullfocusss. Дополнително, уште 5 екипи кои заземаа 8-10 места во текот на квалификациите се изборија за 2-4 места.

Конкуренцијата беше доста голема. Како што е наведено во компанијата Lenovo, на турнирот учествуваа вкупно 55 екипи играчи од цела Украина, а вкупниот награден фонд на Valorant Winter Cup 2024 изнесуваше 100 UAH.

Храбар зимски куп 2024 година

Дополнително, во рамките на турнирот не беше одреден само националниот тим, туку се одржа и натпревар во заедница на кастер, кој се одржа за прв пат. Така компанијата Lenovo ги охрабрува младите стримери да станат дел од заедницата Valorant во Украина и да продолжат да ја развиваат оваа насока. Натпреварите на турнирот „Валорант зимски куп“ ги пренесуваа 15 официјални тркачи на заедницата, кои беа избрани од сите оние што сакаа да го покриваат натпреварот. Патем, сите добија попуст од 10% при купување на кој било лаптоп од гејминг линијата Lenovo Легија. Стримерката Иџаивна ја зеде титулата победник на ждрепката - освои моќен лаптоп за игри Lenovo Легија тенок 5.

Lenovo Легија тенок 5

Организатор на компанијата беше Valorant Winter Cup Lenovo заедно со главниот портал за е-спорт на Украина и најстариот украински турнир оператор - Gameinside.ua. Компанијата Lenovo е познат по својата линија на моќни уреди за професионални игри Lenovo Легија, а активно го поддржува развојот на заедницата Валорант во Украина и втора година по ред одржува вакво првенство.