ИгриОсврти за игриПреглед на Lego 2K Drive - Нема доволно цигли

Преглед на Lego 2K Drive - Нема доволно цигли

-

Што ќе се случи ако ги земете Mario Kart, Sonic Racing Transformed и Forza и додадете Lego на нив? Играта со најсмешното можно име. Сериозно: Веќе еден месец се обидувам да го запамтам нејзиното име. И сакав да се сетам, затоа што чекав на таква игра долги години. Дали некој се сеќава на Лего Рacers? Откако стана култна класика, сè уште не ги изгуби своите обожаватели и сè укажуваше на тоа Лего 2К диск ќе стане достојна наследничка. Има сè: кул графика, можност да креирате сопствени автомобили, голем отворен свет, микротрансакции ... да, стоп.

LEGO® 2K Drive
LEGO® 2K Drive
Развивач: Визуелни концепти
цена: $ 59.99

Лего 2К диск

Да почнеме со доброто. Lego 2K Drive вклучува многу од она што долго време го поврзуваме со брендот, како што е хуморот по кој игрите и филмовите со ова лого отсекогаш биле познати. И 2K Drive изобилно попрскува референци и иронии над сè што се случува. Има дури и заговор, заедно со голем негативец.

Главната работа што ја нуди новиот производ е полноправен уредник за автомобили кој ви овозможува да создадете каков било изрод што може да го создаде вашата имагинација. Оваа целосна слобода да изградите што сакате е одлична основа за одлична игра. За жал, ова е и нејзиниот најдобар – и најоригинален – дел. Остатокот силно наликува на други изданија.

Имам голема почит кон Forza, за што сведочат и рејтинзите на најновата верзија, но никогаш не сум го сметал нејзиниот формат за репер. Не се согласувам со другите развивачи на трки со отворен свет овде, кои на еден или друг начин сите ја премислуваат структурата на најновите изданија на Playground Games. Lego 2K Drive, сепак, не може да се пофали со беспрекорен свет со различни биоми - наместо тоа, ви дава можност да изберете еден од неколкуте светови со различни теми. Зелен свет, пустински свет и така натаму - ништо посебно.

Прочитајте исто така: The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom Review - Постигнато е совршенство?

Лего 2К диск

Желбата за копирање на најдобрите претставници на жанрот се манифестира и во други елементи. На пример, трките овде се одвиваат со користење на предмети - исто како Марио Карт. И како и кај сите клонови на најголемиот картинг на сите времиња, испаѓа само бледа копија. Не, сè е во ред, сè е светло и убаво, иако не без гумена лента, која секоја трка ја претвора во фарса до последниот круг; се жалевме на овој механичар уште во 90-тите, а тој едноставно одбива да умре. Во исто време, чувството дека некаде веќе го видел, згора на тоа, во подобра итерација, секогаш е некаде таму. Па, за играчите целосно да се откачат, беше одлучено да се позајми главната механика на Sonic Racing Transformed или The Crew 2, каде што автомобилот произволно се трансформира во друг вид транспорт. Дури и Diddy Kong Racing ме натера да сакам да играм.

Во текот на моето играње, очајно се обидував да го сакам Lego 2K Drive. За среќа, ова не е случај кога играта удри нож во срцето и целосно разочара - и покрај сета своја неоригиналност, новитетот не стана неуспех, а тешко дека ќе стане. Програмерите ја сфатија главната работа - креативноста треба да биде на прво место. Тоа е она што го очекувате од играта на брендови, и тоа е она што го добивме. Како што веќе спомнав, уредникот за автомобили е одличен и многу достапен, иако на почетокот не беше без првите палачинки - на пример, кога случајно направив автомобил што оди наназад и не можеше да се врати назад. Играта, инаку, исто така ме исмејуваше: морав да се вратам во гаражата со мрачна глава, бидејќи првото нешто што го слушнав од НПЦ беа зборовите „внимание: не го враќај автомобилот наназад“.

Лего 2К диск

Визуелно, Lego 2K Drive исто така се чувствува самоуверено на кој било екран. Играв на PS5, а изданието ме израдува со конкретна стапка на слики и светла слика, која станува уште подобра со употреба LED телевизор за потопување Govee. Скринсејверите се направени на ниво на Lego Movie и навистина зрачат со шарм. Звукот, сепак, ми се чинеше изненадувачки страшен: беше неопходно да се вклучи засилувачот, бидејќи изобличувањата на гласовите станаа забележливи.

Графиката е на ниво, но стилските одлуки повторно ми се нејасни. Велам „повторно“ затоа што ги имав истите поплаки за LEGO Star Wars: The Skywalker Saga. Станува збор за одлуката да се комбинира светот на коцките со псевдо-реалистичен свет каде тревата, земјата и водата се реални, а не направени од пластика. Одамна, во 2017 година, ја објавив мојата прва рецензија на оваа страница. Тој беше за Лего Светови – полузаборавен обид за изработка на сопствен аналог на Minecraft врз основа на коцки. Тоа издание едвај се пресели на мојот лош PS4, но идејата и извршувањето беа на точка, и јас сè уште со задоволство се сеќавам на тоа. Па, тој свет се состоеше целосно од лего коцки и имаше прекрасен изглед. Коцките можеа да се ископаат, разнесат и да се користат за изградба. Ова ја отежна играта, но сепак беше објавена на сите платформи. Брзо напред до 2023 година (или можеби не?), а имаме уште еден хибрид кој го посипува обичниот човечки свет со коцки, како што беше во Форца Хоризонт 4: LEGO Speed ​​​​Champions. Само ова беше DLC за фотореалистичен симулатор и можеше да му се прости за тоа

Стилски, би било одлично да се направи светот целосно од коцки. Ова ќе му овозможи визуелно да се истакне наспроти позадината на какви било аналози. Вода од коцки, оган од коцки - филмовите веќе ни покажаа како се прави тоа. Но, поради некоја причина, програмерите одлучија дека играта за Лего со ликови од Лего треба да се состои од само една третина од Лего.

Прочитајте исто така: Ревијата на Кирби за враќање во соништата Делукс - Триумфалното враќање на обичниот платформер

Лего 2К диск

Структурата на прогресијата, која е тука, поради некоја причина, не издржува ниту критика. Имате XP лента, бидејќи што можете да направите без неа во аркадни трки? Секое ново ниво отвора нови можности и доделува валута, но колку повеќе играте, наградите се полоши. На крајот, ќе ве привлече кон внатрешната продавница, каде што можете да купите автомобили и монети за вистинска валута. Секако, ќе има и сезонски пропусници. Ова, ве потсетувам, е во целосна верзија за 59.99 долари. Од 2К не треба да очекувате ништо друго, но сепак, штета.

Дали ви се допаѓа Lego 2K Drive или не, зависи од неколку фактори. Тешко ми е да дефинирам јасна целна публика за издание кое се чини дека се обложува на оние кои се носталгични за Lego Racers, но сепак повеќе се обидуваат да привлечат млади играчи. Има многу работи за него, и генерално, тоа е пристојно издание кое се продава по малку надуена цена. Но, откако поминав толку многу време во него, исто така морам да истакнам дека овој свет никогаш не се чувствува жив или реален - добро, реален како што може да се чувствува пластичен свет. NPC се поставени на стратешки места, а градовите се направени од ситни коцки кои блескаат на сонце. Поголемиот дел од времето ќе бркате полиња и реки, но овие полиња и реки се чини дека се од друга игра, лишена од кубен шарм.

Лего 2К диск

Пресуда

Тешко е да се оцени Lego 2K Drive. Тоа е игра која е прилично добра на некој начин, но нејзините други елементи ја влечат надолу. Прекрасен, светол, шарен со одличен хумор и напреден уредник, досаден е со микротрансакции и здодевна структура која поттикнува мелење. Делумно, ова е истата трка во Лего што ја чекавме, но генерално, тоа е само уште еден обид да се копираат успешни наслови и да се продаваат во нова обвивка. Се чини дека програмерите (или издавачот) конечно не одлучиле што сакаат да објават.

Каде да купам

Исто така интересно:

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ
Презентација (распоред, стил, брзина и употребливост на интерфејсот)
8
Звук (дело на оригинални актери, музика, дизајн на звук)
7
Графика (како играта изгледа во контекст на платформата)
9
Оптимизација [PS5] (непречено работење, грешки, паѓања, употреба на системски карактеристики)
8
Процес на игра (контрола на чувствителност, возбуда во игра)
8
Наратив (заплет, дијалози, приказна)
8
Усогласеност со цената (односот на количината на содржината до официјалната цена)
6
Очекувањата се оправдани
7
Тешко е да се оцени Lego 2K Drive. Тоа е игра која е прилично добра на некој начин, но нејзините други елементи ја влечат надолу. Прекрасен, светол, шарен со одличен хумор и напреден уредник, досаден е со микротрансакции и здодевна структура која поттикнува мелење. Делумно, ова е истата трка со Лего што ја чекавме, но генерално тоа е само уште еден обид да се копираат успешни наслови и да се продаваат во нова обвивка. Се чини дека програмерите (или издавачот) конечно не одлучиле што сакаат да објават.
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Популарно сега
Тешко е да се оцени Lego 2K Drive. Тоа е игра која е прилично добра на некој начин, но нејзините други елементи ја влечат надолу. Прекрасен, светол, шарен со одличен хумор и напреден уредник, досаден е со микротрансакции и здодевна структура која поттикнува мелење. Делумно, ова е истата трка со Лего што ја чекавме, но генерално тоа е само уште еден обид да се копираат успешни наслови и да се продаваат во нова обвивка. Се чини дека програмерите (или издавачот) конечно не одлучиле што сакаат да објават. Преглед на Lego 2K Drive - Нема доволно цигли