Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
ИгриОсврти за игриПреглед на Sonic Frontiers - Еже на слобода

Преглед на Sonic Frontiers - Еже на слобода

-

Серијата за Sonic е веројатно најчудната и најтешката за мене. Помеѓу новинарите и гејмерите, одамна постои мислење дека овие игри не биле добри уште од средината на деведесеттите, но тие се објавуваат постојано, немилосрдно, добивајќи просечна, па дури и ниска оценка. Но, луѓето продолжуваат да купуваат, а неодамна во кината излезе втор филм базиран на играта - и филмот повторно е успешен. Можеби тоа е затоа што главниот лик Sonic ежот има таков феноменален и незаборавен дизајн. Можеби тоа е носталгија, бидејќи некогаш беше Соник, а не Марио, кој беше главната ѕвезда на светот на видео игрите.

Sonic Граници

На Sega може само да и позавиди: поседува IP адреса која е буквално преголема за да пропадне, односно колку и да се трудите, секогаш ќе генерира возбуда. Верувај ми, ако игрите како Sonic Boom: Rise of Lyric и Sonic And The Black Knight не го убијат, ништо нема.

Добро, можам долго да зборувам на оваа тема, но пред мене има уште една задача - да ви кажам нешто за Sonic Frontiers. Верувале или не, едно од главните изданија за оваа есен.

Може да се каже дека Sonic игрите се многу различни и многу слични во исто време. Имаше многу експерименти, но најчесто тие не беа доволно смели за да направат значителна разлика. Sonic Frontiers не е таков. За прв пат во целата моја професионална кариера, зборуваме за навидум суштински промени на формулата. Да, нашиот еж некако го прави истото, но сега во отворен свет. Веќе пишував за тоа дека отворениот свет не мора да ги прави игрите подобри, но човек едноставно не може а да не се интересира како Sonic ќе успее да се покаже во свет без јасни граници.

Прочитајте исто така: The Entropy Center Review - долгоочекуваното продолжение на порталот

Sonic Граници

Sonic Team навистина направи се што е во негова моќ за да ја измени формулата, ако не непрепознатливо, тогаш доволно сериозно, дури и да ги заинтересира скептиците како мене. Сепак, мојот скептицизам не беше веднаш отфрлен: кога за прв пат ќе го вклучите Sonic Frontiers, сите познати елементи ви паѓаат во очи: слаба графика, што ја тера приказната да ползи до мравките со својата тромост и игра каде што треба да трчате. , собирајте прстени и удри во непријатели. Еве јас воздивна: тоа е Sonic. Очигледно и тука нема да стигнам до целта.

Пред се, мора да се признае дека Sonic Frontiers е бескрајно чудна игра. Ова важи за сè, од уште една глупава приказна за д-р Егман дека е заглавен во сајбер-просторот и Sonic во некоја алтернативна реалност, до технички прашања кои продолжуваат и продолжуваат.

Sonic Граници

Во принцип, ова е уникатен платформер кој пркосно го игнорира искуството на сите свои почитувани колеги. Очигледно е дека програмерите беа инспирирани од сите најдобри игри во последните години — од Супер Марио Одисеја да Легендата за Zelda: Здивот на Дивиот. Но, тука нема ни трошка перфекционизам што ги поттикна нивните креатори. Светот на Sonic Frontiers е поделен на зони или острови. Класиците: една зелена, друга пустина итн. Sonic може да се шета низ овие области во своето слободно време, но нема „вистински“ отворен свет, а екраните за вчитување ве потсетуваат на секои неколку минути. Од Зелда дојдоа спонтани загатки, од Марио - структурата на островите и „виртуелните“ нивоа во алтернативна реалност.

Најчудно е како програмерите ги залепиле традиционалните елементи од серијата на речиси фотореалистичните пејзажи - шини што нашиот еж сака да ги вози, извори за скокови во височина итн. Нивното вклучување е разбирливо - каде би бил Sonic без него - но ги намалува сите обиди навистина да се разниша формулата. Не, вистина е: каков свет е ова, каде на небото над тебе висат железни шини во целосна бестежинска состојба. Секој друг платформер што се почитува само би ги прекрил под елементите на околниот свет, но Sonic Team одлучил дека сепак ќе се откачи. Поради ова се создава впечаток дека играте или мод или туѓа креација Соништа. Ова зборува или за неверојатната ароганција на креаторите кои веруваат дека правилата не се напишани за нив, или за невкус, или за недостаток на време/буџет.

Sonic Граници

Ова ми изгледа како уште една негативна рецензија на Sonic, но навистина не е. Играта изгледа глупаво, но потребно е малку да се навикнеш, кога одеднаш ќе сфатиш дека... воопшто не е досадно. Контролирањето на Sonic е лесно, а експлозијата низ отворениот свет е забавно. Новитетот има многу пријатно темпо поради фактот што секогаш има што да се направи - тука е загатка, тука се појави некаков непријател, тука можете да истражувате нови шини кои одат кон небото. Има дури и рибар! Особено сакам да пофалам повеќе класични нивоа, како Генерации; да, контролите се невообичаени, но колку кул изгледаат и колку се кул!

Не се сменија само локациите, туку и начинот на кој се контролира Sonic. Да, тој е исто толку брз, но сега има богат арсенал на борбени техники и можеби за прв пат во историјата на серијата, борбата против непријателите стана досадна. И самите непријатели се многу креативни, што честопати навистина ве принудува креативно да им пристапите на битките. Уште повеќе: се појави стебло на вештини, можност за надградба на брзината, оштетување на моќта итн., како и цела палета на предмети за собирање (дури и локален аналог на избор од BOTW).

Сето ова е толку неочекувано и кул што веднаш сакав да ги затворам очите, а не негативните. Овде помогнаа малите очекувања и само љубовта кон платформерите. Но, колку и да ги фалам новите идеи на програмерите, не можам да поминам еден очигледен проблем - состојбата на играта денес. Визуелно, нема многу што да се наслика овде - отворените области се импресивни во обем, но не и во графика. Sonic Frontiers изгледа како игра која беше развиена на PS4 уште во деновите на PS3.

Прочитајте исто така: Преглед на Splatoon 3 - сепак најдобриот онлајн стрелец досега

Sonic Граници

Нема фенси детали, следење зраци или нешто друго слично. Нејзините светови се често рамни и неописни; првиот остров, зелен и обраснат со трева, би требало да ги претставува урнатините на стариот свет, кој природата го презела, но испадна целосно мртов. Тоа е целосна спротивност на Легендата за Зелда: Здивот на дивината, со својата богата фауна и свет кој, како што сугерира името, дише. Нема ништо овде, освен можеби еден модел на птица. Ваков пластичен (псевдо) отворен свет нема да сретнете наскоро.

Ниту чудниот дизајн на звукот не помага - мислам дека никогаш не сум слушнал толку разновиден сет на композиции... никогаш. Додека трчате низ светот, во позадина се репродуцира мрачна и епска саундтрак, која повеќе одговара на игра од FromSoftware. Но, кога ќе започне битката со титаните (шефовите), наеднаш почнува да свири композиција во стилот на металкор. И виртуелните мисии се придружени со такво весело техно. Ова е еднообразно лудило. Ова е Sonic.

Но, ако присуството или отсуството на одредени декоративни елементи не влијае на играта, тогаш техничките проблеми го расипуваат животот уште повеќе. Особено, Sonic Frontiers има непростлива количина на поп-ин, ефект кој се карактеризира со ненадејно појавување на елементи од светот во последната секунда. Ова е непростливо кога на PS5 платформите се појавуваат пред нас секунда пред скокот. Опсегот на извлекување е на најниско ниво, а максимумот што можете да го добиете од верзијата PS5/Series X е 1800r 60 fps. Можете да ја зголемите резолуцијата до 4K, но не би советувал никого да игра со 30 fps (затоа прескокнете ја верзијата Switch).

Прочитајте исто така: Sonic Colors: Ultimate Review - Не можете да избегате од просечноста

Sonic Граници

Се разбира, тоа е тажно - игра со таков визуелен опсег треба да поддржува дури 120 fps, но ние го имаме она што го имаме. И може да биде потценето (и ги разбирам оние што го разбираат), но сепак се обидувам да го споредам Sonic Frontiers со другите игри од серијата. И во оваа споредба, новитетот изгледа луксузно. Да, има пропусти, да, технички играта воопшто не е подготвена. Но, да сум фан, со задоволство би го прифатил сето тоа. Главната работа е што серијата конечно оди напред, не се фокусира на глупави трикови како создавање на свој лик (да заборавиме на Forces порано).

Пресуда

Sonic Граници - ова е лудило. Ова е неверојатна мешавина од стилски решенија, музички композиции и механика на игра. И некако, едвај, функционира. И покрај фактот што не може да се стави во ист ред со ремек-делата од Нинтендо, изгледа како здив на свеж воздух на позадината на уморните и без знаење на претходниците. Ажурираното раководство работи, како и новата структура. Главната работа е што сакате да играте понатаму. И ако сте дури и малку заинтересирани за Sonic the Hedgehog, предлагам да го пробате Sonic Frontiers. Сепак, можеби е подобро да почекате лепенка или две.

Каде да купите Sonic Frontiers

Исто така интересно

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Презентација (распоред, стил, брзина и употребливост на интерфејсот)
7
Звук (дело на оригинални актери, музика, дизајн на звук)
8
Графика (како играта изгледа во контекст на платформата)
6
Оптимизација [PS5] (непречено работење, грешки, паѓања, употреба на системски карактеристики)
6
Процес на игра (контрола на чувствителност, возбуда во игра)
9
Наратив (заплет, дијалози, приказна)
6
Sonic Frontiers е луд. Ова е неверојатна мешавина од стилски решенија, музички композиции и механика на игра. И некако, едвај, функционира. И покрај фактот што не може да се стави во ист ред со ремек-делата од Нинтендо, изгледа како здив на свеж воздух на позадината на уморните и без знаење на претходниците. Ажурираното раководство работи, како и новата структура. Главната работа е што сакате да играте понатаму. И ако сте дури и малку заинтересирани за Sonic the Hedgehog, предлагам да го пробате Sonic Frontiers. Сепак, можеби е подобро да се почека вториот лепенка.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Sonic Frontiers е луд. Ова е неверојатна мешавина од стилски решенија, музички композиции и механика на игра. И некако, едвај, функционира. И покрај фактот што не може да се стави во ист ред со ремек-делата од Нинтендо, изгледа како здив на свеж воздух на позадината на уморните и без знаење на претходниците. Ажурираното раководство работи, како и новата структура. Главната работа е што сакате да играте понатаму. И ако сте дури и малку заинтересирани за Sonic the Hedgehog, предлагам да го пробате Sonic Frontiers. Сепак, можеби е подобро да се почека вториот лепенка.Преглед на Sonic Frontiers - Еже на слобода