ИгриОсврти за игриThe Legend of Zelda: Tears of the Kingdom Review - Постигнато е совршенство?

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom Review - Постигнато е совршенство?

-

Ми требаа петнаесет минути да се искачам на врвот на планината. Тоа е долго време, а за тоа време успеав да умрам четири пати. Мојот лик би врескал, се лизнал и паѓал во бездна со луд крик - или умрел на крајот, наидувајќи на неочекувани непријатели. Во одреден момент сфатив дека мојата сила едноставно не е доволна и треба да престанам да се трудам. Ќе ги спуштам рацете и ќе го свртам грбот на планината кога ќе забележам сомнителна точка во близина на стапалото. Навистина... да, тоа е пештера! Брзајќи внатре, наоѓам плен, неколку несомнени чудовишта и нејзината светост на таванот. Го отворам тркалото за вештини, ја избирам саканата икона и за пет секунди се префрлам речиси до самиот врв. Тоа е неверојатно чувство.

***

Повторно сум на планина - не можам ништо да направам за себе. Но, планината е поинаква. Подолу е кампот бокоблин. Не ме чини ништо да ја прелетам и да ја достигнам целта, но бокоблините се таму со причина - тие го чуваат сандакот со богатство. Можеби има редок оклоп. Можеби скапан стап. Само еден начин да дознаете. Го вадам лакот, го цртам конецот и не пукам. Посегнувам во моите виртуелни џебови и извлекувам печурка со сомнителен изглед. Со вешто движење го ставам на стрелката, ја избирам мојата цел - поголем противник - и ја испраќам да лета. Ја погодив целта, а моблинот, зашеметен од мирисот што ја исполнува базата, јури кон другарите. Снајперистите одозгора беа загрижени, не знаејќи во кого да пукаат. Додека не го видат вистинскиот виновник, повторно го цртам лакот и овој пат на стрелата го прикачувам окото на летечкиот рептил што го сретнав во пештерата. Имам нула шанса да пропуштам - окото ми е насочено кон непријателот. Овде ме забележуваат, а моблинот, кој се вразумил, наеднаш зема црвено буре и мрмори во мојот правец. Не сум изгубен: го отворам тркалото на вештините, го избирам вистинското и нишам кон буре замрзнато во воздухот, кое по секунда пауза одеднаш почнува да лета во спротивна насока и комично удира во главата на испраќачот. нокаутирајќи го. Наскоро кампот е празен, освен едно среќно чудовиште, и тука решавам да ги земам работите во свои раце. Скокам од карпата, го отворам параглајдерот и се спуштам до центарот на основата. Го соблекувам мечот, чија глетка изгледа го насмеа кутриот бокоблин, но тој е во состојба на шок. Додека држачот е рѓосан меч на одамна мртов витез, ножот е лак. Така го завршувам исушениот преживеан, тепајќи го трипати со мојот меч. Би можел да го користам и мојот пик, клуб од печурки или вагон со стапчиња.

***

Јас сум во светилиштето. Тука повторно ги има многу, а секој нуди предизвик - и посакувана награда. Понекогаш мојот херој е разоружан и му се нуди да ги преживее судењата во Бузувир. Честопати тест на памет, загатките бараат разбирање на три клучни способности и масите роботски гаџети расфрлани низ светот. Овој пат предизвикот вклучува самоодни тркала, но мојата глава одбива да разбере. И покрај фактот дека секој уред се активира со едноставен удар на оружјето, јас целосно го заборавам ова и паѓам во ступор. Бесцелно трчам наоколу и на крајот ја користам способноста да закачам каков било предмет на било што и да ја ставам мојата рудиментирана машина со четири тркала, метално дно на страна, преку реката лава. Се качувам, фаќајќи ги двете заглавени тркала и се качувам низ огнениот поток. Потоа ја зграпчувам мојата креација и ја користам како скала за да стигнам до градите. Некаде во Јапонија, програмер во Нинтендо се буди во ладна пот: друг идиот од другата страна на светот ја скрши нивната внимателно осмислена загатка. Но, тие биле предупредени за тоа, и тие се смируваат. Легендата за Зелда: Солзите на Кралството беше дизајнирана да се крши на сто начини. Главната работа е да стигнете таму каде што треба да одите. Дури и ако во исто време се игнорираат сите упатства и прикриени совети од креаторите на сложувалката. Го измислив најидиотскиот начин да решам едноставен проблем, но во исто време се чувствувам како генијалец.

***

Тешко е да се објасни што го прави The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom посебен. Можам да ги опишам новите способности на Линк, да ја спомнам големината на светот и колку се убави зајдисонцата, но сето тоа ќе звучи споредно, емотивно и пристрасно. Но, тоа е сè што можам да направам: да врескам, да плачам и да те молам да го купиш овој скап новитет. Затоа што тоа не е игра. Не само игра. До 2023 година, видов сè што индустријата имаше да понуди - сите жанрови, сите формули и идеи, набиени една во друга или одамна заборавени. Иновациите наводно го напуштиле овој свет. Штом се појави добра свежа идеја, таа веднаш се патентира и се испраќа да умре во архивата на други такви идеи. Игрите се слични, и иако тоа не ги прави лоши, не ги прави интересни. Секоја новина може да се опише со неколку зборови. „Тоа е Dark Souls со отворен свет“, „тоа е како Splatoon, само со меурчиња“, тоа е „Легендата за Зелда со античка грчка митологија".

Легендата за Зелда: Солзите на Кралството

Но, The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom излезе и би требало да биде уште полесно да се опише: тоа е продолжение на Breath of the Wild, само што светот стана поголем, а негативецот е полош. Но не. Тоа е... леле. Ова е... твое! Ова се звуците што ги правев додека го свирам. Тоа е континуиран прилив на пцовки, восхит и звучни удари на (вашето) чело по десет минути газење на едно место. Тоа е прослава на генијалноста, подвиг на програмирање и ремек-дело на топографскиот наратив. Ова се пет натпревари во еден, од кои секоја е достојна за награда.

Некој ќе рече дека нема за што да се радуваме во 2023 година. Светот на видео игрите е сè поциничен: игрите стануваат поскапи, но не се подобруваат. Програмерите и издавачите бесрамно лажат и објавуваат недовршени, едвај функционални изданија. Само во месец мај излегоа два апсолутно промашени новитети кои никој не ги очекуваше и никој не ги посакуваше, а кои сепак успеаја да испаднат полоши отколку што се плашевме. Повеќе не верувате никому, па дури и студијата кои никогаш не разочаруваат предизвикуваат само страв.

Се разбира, претерувам, но понекогаш таков впечаток добивам откако разговарам со други или само гледам вести. Луѓето се плашат да возбудуваат игри и веруваат во гласните ветувања со недоверба.

Прочитајте исто така: Ревијата на Кирби за враќање во соништата Делукс - Триумфалното враќање на обичниот платформер

Легендата за Зелда: Солзите на Кралството

Но, постојат исклучоци. Познатата и, генерално, разумна мантра „никогаш не нарачка однапред“ се расипа во случај на едно забележително пролетно издание. Сите што ги познавам однапред го нарачаа The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom. Без грижи, и тоа е и покрај тоа што Nintendo прикажува два и пол трејлери, десет минути игра и во основа се. Не ги знаевме деталите, не бевме нахранети со бескрајни ветувања. Но, тоа беше доволно. Ако некој има верба во 2023 година, тоа е внатрешното студио на јапонскиот гигант и продуцент Еиџи Аонума.

Тоа што го направија е невозможно. Често слушаме фрази за тоа како високите очекувања можат да убијат која било игра, но The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom еднаш засекогаш докажа дека очекувањата може да се надминат. Во нејзиниот случај, тие едноставно не можеа да бидат повисоки, бидејќи Breath of the Wild веќе се сметаше за една од најдобрите игри во историјата. Сепак, некако успеале...

Слобода

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom започнува како и секоја друга игра - со прскање на екранот. Постојаниот протагонист Линк и всушност принцезата Зелда ги истражуваат мистериозните урнатини кога одеднаш нешто тргне наопаку. Нашите херои се разделуваат, а Линк повторно се наоѓа сам во светот на Hyrule. Овој пат тој не ја губи меморијата, а сè изгледа познато - и нему и нам, бидејќи Tears of the Kingdom е ретко директно продолжение на серијата, а нејзиниот свет се базира на светот од претходниот дел.

Пред објавувањето на играта, многумина се сомневаа дека ова не е само надуен DLC, туку тие беа отфрлени за мене во првите минути. И покрај идентичниот интерфејс, Tears of the Kingdom не изгледа споредно, напротив - наспроти неговата позадина, оригиналот се чини дека се претвора во демо.

Легендата за Зелда: Солзите на Кралството
На прв поглед се чини дека тоа е истата игра. Интерфејсот исто така остана непроменет, но доби неколку важни подобрувања. Брзиот пристап до оружје и инвентар не може да се прецени - на овој начин веќе заштедив час или два. Се чини дека програмерите ја слушнаа секоја наша поплака.

Но, што е тоа во оваа игра што ги тера сите да радуваат по неа? Што прави таа што не го направи нејзиниот претходник? Повторно, на прв поглед, сè е исто. Големиот - и познат - свет на Hyrule е скоро ист, со исти географски карактеристики. Ниту механиката на игрите не е променета: оружјето се истроши и се крши, треба да готвите храна и да се потпрете на законите на физиката за да поминете загатки.

Главната разлика со првиот дел е новиот сет на вештини на Линк. Во Breath of the Wild, можевме да контролираме метални предмети, да го запреме времето, да создадеме мраз и бомби и сите тие способности ги нема. На нивно место дојде можноста да се врати времето назад, да се пробие низ која било површина во вертикална насока и да се манипулира со која било материја. Да, исто така - сеедно.

Не знам како можеа да го свртат. Всушност, никој не знае. Сум видел многу програмери кои сè уште си ја чешаат главата прашувајќи се како би можеле да дизајнираат мотор кој ми дозволува да изградам механизирани автомобили од гомна и стапови без никакви пропусти. Оваа способност се нарекува Ultra Hand, по класичната играчка Nintendo и ви овозможува да користите кој било предмет во вашата рака за да го залепите на друг. Исечете дрво, добивте трупец. Лепете три трупци и добивате сплав. Додаваш вентилатор и кормило и добиваш чамец. И ова е наједноставниот пример за користење на вештината. Можете да креирате авиони, борбени роботи, мостови, автомобили - сè што сакате. И ова без ограничување на бројот на елементи! Прашањето не е само како може да се развие таков физички мотор, туку и како сето тоа може да го издржи суштински десетгодишното железо на прекинувач со ниска моќност. Не знам. Не можам да замислам. Но, некако функционира.

Ако првата игра беше песок, тогаш Tears of the Kingdom е цел каменолом за песок. Неговата големина - не се плашам од овој збор - е што овде секој метар нуди нов тест, а секој тест вклучува неколку пристапи. Таа ми врати чувство што не го чувствував долги години - чувство на слобода дека можам сам да го „скршам“ овој свет и да ја достигнам целта на мој начин. Во Dishonored, можете да ја поминете приказната на неколку начини - скришум или отворено, убивајќи или останувајќи пацифист. „Солзите на кралството“ не вклучува промена на заплетот во зависност од стилот на игра, но никогаш не ја ограничува слободата на играчот да избере што - и како - може да прави.

Прочитајте исто така: Преглед на Sonic Frontiers - Еже на слобода

Легендата за Зелда: Солзите на Кралството

Веднаш по воведот и мал туторијал, Линк е бесплатен да оди насекаде. Можете веднаш да брзате да го пронајдете главниот негативец или можете да поминете стотици часови во потрага по измамници кои ви даваат подлабоки џебови. И покрај фактот дека ова е уште една игра со отворен свет, таа не ја следи формулата на која сме навикнати, каде што мисиите се само различни варијации на „оди таму, направи го тоа, врати се“. Тоа беше тоа грешен Hogwarts Legacy, Ghostwire: Tokyo и многу, многу други. Но, Tears of the Kingdom едноставно дава индикација во која насока да се движи и го повикува играчот да сфати како да ја постигне својата цел.

Тоа е, на многу начини, игра со загатки. Овде има многу битки, многу битки, но и вие им пристапувате како логички проблеми. Речиси секој непријател може да биде игнориран или поразен на неочигледен начин користејќи ја паметноста и законите на физиката. Ова ви овозможува целосно да ја избегнете монотонијата и чувството дека само работите рутинска работа.

Легендата за Зелда: Солзите на Кралството

Слободата на избор е корисна и од друга причина - ви овозможува да одите напред дури и кога сте заглавени. Солзите на Кралството не бараат од играчот да направи нешто во одредена секвенца и скоро секогаш ви дава можност да се одвлечете со нешто друго. Ова му овозможува да го постигне она што ниту една друга игра во моето сеќавање не го постигнала - да стане навистина достапна за играчите кои се неискусни. Отсекогаш сум ја признал пристапноста како една од главните предности на Breath of the Wild, а Tears of the Kingdom ја продолжува таа идеја.

Неговата нелинеарност, надополнета со целосна слобода на избор, значи дека ниту едно играње нема да биде исто. Го тестирав ова со тоа што го започнав чекорот истовремено со мојата сопруга. Таа речиси не допира игри, а уште повеќе - од ваков вид, но и првиот и вториот дел можеа да ја фатат нејзината глава. И не е важно што таа не може да ги одврати ударите - Солзите на Кралството ја гарантираат слободата да се справите со непријателите на десетина други начини. Дури и ако нема желба да се чепкаат со сложени механизми, целта речиси секогаш може да се постигне на вообичаен начин. Ова е репер за дизајнот на играта. Се чини дека играта се прилагодува на сите, нудејќи ново и уникатно искуство.

Легендата за Зелда: Солзите на Кралството
Меѓу новите способности е и можноста да го „залепите“ вашето оружје со кој било предмет на светот. Секој меч може да се комбинира со кутија, друг меч, печурка, камен итн. Ова ги модифицира карактеристиките на оружјето и му дава уникатни ефекти.

Светот под светот... и горе

Како што споменав, географски Hyrule е приближно исто. Поминаа неколку години од настаните од првиот дел, а ликовите остареа, а градовите се сменија, но планините стојат на своите поранешни места. Главните промени се случуваат веднаш по воведувањето - откако ќе направат (многу чудни) работи, Линк и Зелда започнуваат нов процес кој го враќа во живот најважниот антагонист во историјата на серијата. Ова, во исто време, ја отвори земјата, предизвикувајќи острови кои лебдат на небото. Токму на таков остров го започнуваме нашето патување, а тие претставуваат сосема нов (географски) дел од светот.

Можете да патувате помеѓу овие „светови“ без никакви преземања, што само по себе е импресивно. Во исто време, островите речиси и не се поврзани, а доаѓањето до нив е веќе загатка. Вкупната големина на островите е помала од остатокот од светот, но гарантирам дека ќе ви бидат потребни неколку десетици часа за да истражите сè.

Но, ова е само дел од иновациите. Друг, најзначаен, се однесува на подземниот свет - еден вид пресврт од „Чудни чуда“, кој го удвојува светот на Солзите на Кралството. Овој мрачен, морничав свет во кој треба да се падне нуди уште повеќе тајни и ресурси за пронаоѓање, а фактот што не се ни дискутираше само во трејлерите покажува колку компанијата беше уверена во објавувањето. Кога паѓаш во бездна, паѓаш во друга игра, како овде да има пострашни непријатели, а наоколу владее темнина.

Прочитајте исто така: Преглед на Splatoon 3 - сепак најдобриот онлајн стрелец досега

Легендата за Зелда: Солзите на Кралството

На некој начин, Tears of the Kingdom е најголемата таква игра во моето сеќавање. Наспроти неговата позадина, речиси сите останати изгледаат минијатурни, а тоа и покрај тоа што нема чувство на полнење, како што е случајот со многу други претставници на жанрот од Убиец на верата Валхала до Ghostwire: Токио. Зад секој удар се крие потенцијална тајна. Бунарите сега кријат подземни скривалишта, а планините кријат пештери со своите тајни.

Историја

Првиот натпревар беше добар во целина, но приказната навистина не се издвојуваше. Се започна дури и со едно клише – протагонист без сеќавање, принцеза во неволја. Наместо тоа, ликовите и нивните мисии, кои се одвиваат паралелно со главниот заплет, останаа запаметени. Во извесна смисла, ситуацијата се повторува во Солзите на Царството. Серијата, која не секогаш раскажуваше со извонредни приказни, сè уште ја нагласува атмосферата на авантура, наместо возбудлив заплет, иако генерално новата ми беше поинтересна. Како што дознав повеќе за овој свет, бев љубопитен и секогаш слушав што ми кажуваат ликовите. Тука има многу хумор, многу апсурдни ситуации карактеристични за јапонските игри.

Би можел да се пожалам дека најголемиот дел од дијалогот не се искажува - затоа што тоа го направив многу пати - но едноставно не можам да се натерам да се расправам во моментов. Да, тоа е досадно, но некако не се чувствува чудно во оваа игра. Сите главни точки на заплетот се изразени. Актерската екипа, во најголем дел, се врати, а тоа ја вклучува и постојано полуплачената Зелда, чија актерка, како што вели, создава еден вид хибрид на Хермиона од „Хари Потер“ и Денерис од „Игра на тронови“. Сè уште не сум сигурен дека таа е најдобриот избор, но навикнат сум на нејзината интерпретација на хероината.

Легендата за Зелда: Солзите на Кралството

Саундтракот треба да се забележи посебно. Композиторите Манака Китаока, Мааса Мејоши, Масато Охаши и Цукаса Усуи заслужуваат да бидат наведени од мене. Продолжението повторува многу мотиви од претходниот дел, но додава и многу нови теми. И звучи навистина магично, поминувајќи низ, се чини, сите достапни инструменти - од шамизен до саксофон. Музиката никогаш не станува бучава во позадина и секогаш делува како емотивен водич, кажувајќи ви за нова локација пред да знаете каде сте.

Некако функционира

Пред објавувањето на играта, многу се зборуваше за тоа како воопшто ќе функционира. Самиот Switch не е нов, но неговиот хардвер се приближува до границата од десет години. Дури и Breath of the Wild, кој излезе на самиот почеток, се соочи со тешкотии. Ксеноblade Хрониките генерално ме натераа да размислувам за нови очила и покрај тоа што никогаш не сум носел очила. Што може да се каже за уште поголема и понапорна игра?

Аонума неодамна призна дека објавувањето можело да се случи уште минатата пролет, но тимот одлучил да го одложи за една година за да го доведе во ред нивното замисла. Овој став не може, а да не инспирира почит на позадината на бројните скандали оваа пролет, а резултатот од овој одговорен пристап е опиплив: без разлика како се обидов да го исмевам моторот, тој сепак одржуваше неверојатна стабилност. Играта едноставно одби да падне. Одделно, би сакал да го забележам опсегот на цртање - светот овде не се претвора во заматена точка дури и од висината на летечките острови.

Да, сликата е ограничена на 720p во пренослив режим и 900p во приклучок. Според современите стандарди, искрено не е доволно, особено затоа што стапката на слики не надминува 30. Но поради некоја причина не ми беше грижа. Во таков момент сфаќате дека кул графиката е одлична, но кога имате навистина феноменална игра пред вас, сето ова исчезнува во втор план. Во рачниот режим, Tears of the Kingdom изгледа одлично - особено на OLED- екрани. И немаше посебни проблеми на мојот 65-инчен телевизор. Бидејќи играта не е фотореалистична и се потпира на истите стилски одлуки како и оригиналот, сепак изгледа како бонбони. И какви се зајдисонцата овде!

По закрпата од првиот ден, Tears of the Kingdom речиси целосно престана да попушта во однос на стапката на слики. Ова е стабилна, речиси железна 30 fps, која само повремено се откажува во особено тешки моменти. Овде, сепак, ситуацијата е поинаква: додека јас немав за што да се жалам, другите имаа помалку среќа. Но, повторно, самиот факт што работи на вакво железо, па и со таква амбициозна механика, е импресивен.

Пресуда

Легендата за Зелда: Солзите на Кралството - повеќе од уште едно продолжение во тековната серија. Ова е културна пресвртница и технолошки подвиг. Не сакам гласни епитети, но ако некоја игра ја заслужува титулата извонреден, тогаш ова е тоа. И целата нејзина големина не може да се разбере со слики од екранот или видеа - така што окото се држи само до техничките недостатоци на конзолата. Но, штом ќе почнете да играте, ќе сфатите дека ова е толку различно ниво што сè друго едноставно го губи своето значење.

Купете ја Легендата за Зелда: Солзите на Кралството

Исто така интересно:

The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom Review - Постигнато е совршенство?

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ
Презентација (распоред, стил, брзина и употребливост на интерфејсот)
10
Звук (дело на оригинални актери, музика, дизајн на звук)
10
Графика (како играта изгледа во контекст на платформата)
9
Оптимизација [Switch] (непречено работење, грешки, падови, употреба на системски карактеристики)
10
Процес на игра (контрола на чувствителност, возбуда во игра)
10
Наратив (заплет, дијалози, приказна)
8
Усогласеност со цената (односот на количината на содржината до официјалната цена)
9
Очекувањата се оправдани
10
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom е повеќе од само уште едно продолжение во тековната серија. Ова е културна пресвртница и технолошки подвиг. Не сакам гласни епитети, но ако некоја игра ја заслужува титулата извонреден, тогаш ова е тоа. И целата нејзина големина не може да се разбере со слики од екранот или видеа - така што окото се држи само до техничките недостатоци на конзолата. Но, штом ќе почнете да играте, ќе сфатите дека ова е толку различно ниво што сè друго едноставно го губи своето значење.
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Популарно сега
The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom е повеќе од само уште едно продолжение во тековната серија. Ова е културна пресвртница и технолошки подвиг. Не сакам гласни епитети, но ако некоја игра ја заслужува титулата извонреден, тогаш ова е тоа. И целата нејзина големина не може да се разбере со слики од екранот или видеа - така што окото се држи само до техничките недостатоци на конзолата. Но, штом ќе почнете да играте, ќе сфатите дека ова е толку различно ниво што сè друго едноставно го губи своето значење. The Legend of Zelda: Tears of the Kingdom Review - Постигнато е совршенство?