Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
Мобилни додатоциБезжичен полнач 3-во-1 COOMOOY: Преглед на безжичното полнење со MagSafe

Безжичен полнач 3-во-1 COOMOOY: Преглед на безжичното полнење со MagSafe

-

Во денешниот преглед ќе зборуваме за новиот уред на COOMOOY. Ова е компактен полнач 3-во-1 кој ќе им се најде на сопствениците на iPhone, Apple Часовник, како и некои безжични слушалки. Неговата карактеристика е поддршката на магнетната технологија MagSafe, која се појави релативно неодамна - почнувајќи од iPhone 13. Уредот може да се нарача на официјалната веб-страница на брендот, цената со попуст сега е 44,50 долари.

COOMOOY 3-во-1 магнетен безжичен полнач

Технички карактеристики на магнетниот безжичен полнач COOMOOY 3-во-1

  • Компатибилност: уреди со поддршка за стандардот Qi (до 15 W)
  • Конектор: Тип-C
  • Број на уреди за симултано полнење: 3
  • Влез: 9V/2A, 12V/1,5A
  • Излезен часовник: 2 W (максимум)
  • Излез за слушалки или друг уред: 3 W (макс)
  • Излез на телефонот: 5 / 7,5 / 10 / 15 W
  • Димензии: 127×117×71 mm

Комплект

Кутијата содржи станица за полнење, кабел од тип C долг 1 метар и упатство за употреба. Има се што ви треба, освен единицата за полнење. Таквите гаџети обично не се испорачуваат со безжичен ZP, можете да го користите, на пример, оној што беше вклучен со паметниот телефон (а ако не беше, тогаш очигледно веќе сте купиле).

Имајте предвид дека моќноста на полначот мора да биде соодветна. Ако се полни три уреди во исто време, потребни се минимум 30 W. Полначи од 30-60 W или повеќе сега се вклучени со паметни телефони, дури и евтини, во онлајн продавници или на AliExpress, соодветните адаптери се ефтини, така што нема да има проблеми со пребарувањето.

Малиот X4 Pro

За време на тестот користев напојување Baseus 45 W. Самиот производител препорачува секое напојување QC 3.0.

Дизајн

Многу мои познаници и јас самиот, откако го видовме ова обвинение, рековме - „направивме сатисфар, а наплатата излезе“! И навистина, постојат одредени асоцијации. Ако не знаете што е Задоволувач, прогуглајте го... или уште подобро, не е важно. Да не се расејуваме, денес зборуваме за нешто друго.

Отфрлајќи ги асоцијациите, полначот може да се нарече привлечен по изглед и ергономски. Неговата главна предност е тоа што е мала. Често 3-во-1 уреди за iPhone и Apple Часовниците се толку монструозни што заземаат многу простор на работната површина или се попречуваат на ноќната маса. Но, безжичниот полнач COOMOOY 3-во-1 се вклопува во вашата рака и речиси не зазема простор на масата. Во исто време, на него се вклопуваат три уреди без никаков проблем.

Телото на безжичниот ZP е направено од мека пластика на допир која е пријатна на допир. За разлика од другите слични материјали, не собира отпечатоци од прсти и речиси не се лепи прашина (имам модел во црно куќиште, на кое веднаш би се гледала прашина).

Уредот безбедно стои на три нелизгачки „нозе“ - една голема полукружна и две помали. Отпрвин, на двете мали ногарки беа залепени заштитни фолии. На негово место, безжичниот полнач COOMOOY 3-во-1 се држи како ракавица, не може случајно да се помести, и покрај лесното тело.

Во предниот дел на уредот се наоѓа главната „гордост“ - платформата MagSafe, наклонета под агол од 60 степени. Следно е мала област за полнење Apple Гледајте. Под него, на долниот дел, има место каде што можете да ставите слушалки или дури и друг паметен телефон.

Безжичниот полнач COOMOOY 3-во-1 има индикатор за напојување, се наоѓа на дното на закривениот полукруг и свети при полнење. Сјае со нежно сино светло кое не пречи навечер, дури и ако полначот е блиску до креветот (како мојот).

COOMOOY 3-во-1 магнетен безжичен полнач

На задната страна на уредот има USB-C конектор за поврзување на мрежата.

COOMOOY 3-во-1 магнетен безжичен полнач

Моделот е достапен во класични бели и црни футроли, има многу да се изберат за да одговараат на вашиот ентериер.

COOMOOY 3-во-1 магнетен безжичен полнач

Прочитајте исто така: Која пренослива станица за полнење да се избере: преглед на најдобрите производители

Компатибилност, функционалност

Станицата работи според општо прифатениот стандард за безжично полнење Qi. Поддржан е од врвни модели Samsung, iPhone, Pixel, Huawei, Xiaomi и така натаму. Но, понекогаш дури и средовечните девојки добиваат безжично полнење, на пример, Моторола Еџ 30 Нео. Сепак, сè уште имаме модел за iPhone-и, така што постои една нијанса, за која ќе се дискутира малку подолу.

Главната подлога со поддршка за MagSafe обезбедува висока (за безжична технологија) брзина од 15 W. Потребни се околу 14 часа за целосно полнење на мојот iPhone 1,5 Pro Max. Да, не е брзо, но безжичното полнење по дефиниција не е за супер-брзини, туку за практичност. Можете да го оставите телефонот на него преку ноќ (и новата функција Секогаш вклучена iPhone 14 Pro ќе ни се најде тука - уредот ќе делува како часовник) или само во текот на денот додека работи - и паметниот телефон секогаш ќе се полни. Всушност, iPhone-ите и навистина брзото полнење се некомпатибилни концепти, дури и најновите модели се полнат со максимална брзина од 27 W.

Безжично полнење на iPhone

Овде вреди да се напомене дека за да користите MagSafe магнетно полнење, вашиот iPhone 13 или 14 мора да биде или без куќиште или во специјално куќиште со вграден MagSafe магнет. И ова НЕ е баг на одреден ЗП, туку стандард. Apple произведува футроли со MagSafe за употреба со додатоци за полнење.

футрола magsafe

Појаснување: вашиот iPhone ќе биде да се полни во куќиштето ако го ставите на подлогата за полнење, бидејќи за магнетна индукција пречките од 5 mm не се проблем. Но, за магнет што магнетизира, веќе има проблем.

Патем, COOMOOY продава и други додатоци за уредите „јаболко“, особено куќишта со поддршка за MagSafe.

ГУМОЈ

Да сумираме: ако сакате iPhone-от да остане на полначот како да е истурен, користете го 1) без капак; 2) во посебен капак; или 3) како што направив, не сакајќи да ја сменам мојата омилена корица, нарачајте ја евтини магнети, кој може да се залепи на задната страна на куќиштето. И тоа е сè - уредот ќе се закачи совршено и нема да падне, дури и ако го превртите полначот и го истресете. јас користам магнет од ESR.

Водечките модели на безжични слушалки (поточно, нивните куќишта) исто така се полнат според стандардот Qi (2 AirPods і на, Huawei Бесплатни пупки 4, Галаксични перки и други). На пример, го имам прекрасниот FreeBuds 4 (нашиот преглед).

Па, платформата за Apple Часовникот може да се користи за полнење на која било генерација Apple Гледајте. Часовникот е магнетизиран и безбедно се држи.

apple полнач за часовници

Другите паметни часовници нема да може да се полнат, дури и ако се полнат безжично (како Huawei Гледајте ГТ 3 или Галакси часовник4, на пример), бидејќи секој производител го менува Qi протоколот за часовници. На пример, кога ќе го спуштам часовникот Huawei Гледајте GT 3 SE до платформата за Apple Гледајте - покажа дека полнењето започна. Но, не доби ниту еден процент - едноставно се испразни со текот на времето. Но, можете да го ставите часовникот на долната платформа за слушалки - тој има поголема моќност и, очигледно, тоа е она што му требаше на часовникот Huaweiб — се полни без проблеми. Сепак, нема опција за магнетизација, па затоа е незгодно да се користи. Но, можеш!

безжичен полнач 3 во 1

Инаку, долната платформа, која е наменета за слушалки, може да се користи и за полнење на паметни телефони. Но, имајте на ум: нуди максимум 3 W, односно полнењето ќе биде исклучително бавно - околу 5% полнење за 30 минути.

И, ако веќе разговаравме за нетривијални начини на користење на уредот, можете да ставите не само iPhone, но и кој било друг телефон кој поддржува безжично полнење. Но, тоа нема да се одржи, со оглед на аголот на наклон, се разбира, освен ако не користите магнет-лепенка на куќиштето - треба да работи, но не сум го пробал.

пиксел magsafe

За безбедност, безжичниот полнач COOMOOY 3-во-1 може да ја блокира работата ако на него паднат странски метални предмети - клучеви или монети, на пример. Обезбедена е и заштита од прегревање.

COOMOOY Магнетен полнач

Прочитајте исто така:

Впечатоци и заклучоци

Прво, ќе кажам дека полнењето на iPhone со MagSafe е супер кул! Пред тоа користев обичен безжичен полнач и често излегуваше дека смартфонот е испразнет наутро затоа што погрешно го спуштив или успешно го спуштив, а потоа случајно го допрев и не го забележав. Со силен магнетски контакт нема да има изненадувања и бидете сигурни дека телефонот ќе ви биде 100% наполнет наутро!

За време на полнењето, самата станица не се загрева, часовникот/телефонот/слушалките може да се загреат, но не значително, во процесот на „полнење“ на батеријата, тоа е апсолутно нормално.

Безжичниот полнач COOMOOY 3-во-1 има убав, иако нетривијален изглед, зафаќа многу малку простор на масата и во исто време држи три уреди кои безбедно се држат и се полнат со максимална можна брзина . Ако имате iPhone и Apple Гледајте, ова е совршен гаџет за вас (сепак, други телефони со поддршка за Qi технологија може да се полнат, но со нијанси). И ако користите AirPods или други слушалки со можност за безжично полнење на куќиштето, тогаш ќе има уште помалку проблеми и непотребни жици, а уште повеќе удобност.

Нема никакви недостатоци на уредот, ако се држите до него - USB конектор (по можност тип-C, со оглед на компактното тело) не би бил проблем за користење на станицата како „рампа“ за жично полнење. Но и без тоа се е на исто ниво. Препорачуваме!

Каде да купите магнетен безжичен полнач COOMOOY 3-во-1

Прочитајте исто така:

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Дизајн
9
Колекција
10
Функционалност
10
Брзина на полнење
10
Разновидност
10
Цена
8
Безжичниот полнач COOMOOY 3-во-1 изгледа убаво, зафаќа малку простор на масата, сместува три гаџети кои се полнат со максимална брзина. Доколку сте сопственик на iPhone и Apple Часовник, како и слушалки со безжично полнење, ова е совршен уред за вас. Одделно, го фалам MagSafe - можете да бидете 100% сигурни дека телефонот ќе се полни и нема да изгуби контакт ако случајно го допрете.
Olga Akukina
Olga Akukina
ИТ новинар и уредник со повеќе од 15 години искуство. Особено ме интересира темата за паметни телефони и други гаџети, ги тестирам сите најнови иновации, сакам да пробувам нови работи и да го споделам моето искуство.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Безжичниот полнач COOMOOY 3-во-1 изгледа убаво, зафаќа малку простор на масата, сместува три гаџети кои се полнат со максимална брзина. Доколку сте сопственик на iPhone и Apple Часовник, како и слушалки со безжично полнење, ова е совршен уред за вас. Одделно, го фалам MagSafe - можете да бидете 100% сигурни дека телефонот ќе се полни и нема да изгуби контакт ако случајно го допрете.Безжичен полнач 3-во-1 COOMOOY: Преглед на безжичното полнење со MagSafe