Мобилни додатоциПреглед на DJI Osmo Mobile 6: Совршен видео стабилизатор за социјалните медиуми

Преглед на DJI Osmo Mobile 6: Совршен видео стабилизатор за социјалните медиуми

-

Кога гледам во DJI Osmo Mobile 6, тогаш на ум ми доаѓаат старите ЦД-а на Queen наречени The Very Best. Односно, најдобрите хитови од минатото, собрани под еден покрив. Единствената разлика е што OM 6 дополнително има некои нови чипови, големи и мали.

DJI Osmo Mobile 6

Сепак, и покрај неговата релативно висока цена, не се залажувајте - ова е стабилизатор на паметни телефони за социјалните мрежи и забава. Не за снимање кратки филмови или реклами. И ќе објаснам зошто, не грижете се.

Посебна благодарност до продавницата https://vlogsfan.com за стабилизаторот предвиден за проверка DJI Osmo Mobile 6.

Позиционирање на пазарот

Цената на DJI Osmo Mobile 6 е 160 долари или нешто повеќе од 7 гривни. Ова е за стандардниот комплет. Има и Vlog Combo сет, за дури 000 долари, кој вклучува дополнителен сет на периферни уреди и два DJI микрофони. Што - да, чини повеќе од стабилизатор.

DJI Osmo Mobile 6

Одделно, можете да купите и стегач со мек извор на светлина за 60 долари и две опции за тврди куќишта. Стегачот со предното светло е кул, се полни преку Type-C, трае до 3 часа работа... И навистина би сакал да го имам во посебен комплет - да речеме, DJI Osmo Mobile 6 Combo. Како прстени. За што малку подоцна.

Содржина на пакетот

Сепак, стандардниот пакет го вклучува самиот гимбал, плус статив, торбичка за носење, кабел од USB Type-A до USB Type-C, држач за статив од 1/4 инчи, магнетна стегач и прирачник за основна гаранција. Достапни се длабински инструкции при преземање на комерцијалната апликација DJI Mimo.

DJI Osmo Mobile 6

Изглед

Однадвор, DJI Osmo Mobile 6 изгледа многу стилски. Сива мат пластика, сигурен и висококвалитетен, многу интуитивен интерфејс, ергономска рачка - и фактот дека стабилизаторот се преклопува за транспорт.

DJI Osmo Mobile 6

Еве веднаш ќе кажам зошто на почетокот го спомнав „The Very Best“. Во линијата Osmo Mobile, DJI не ги напушта добрите идеи и функции, туку им додава нови. На пример, сложениот дизајн е од OM 3. Магнетните сврзувачки елементи се од OM 4. Телескопскиот лизгачки систем е од OM 5.

DJI Osmo Mobile 6

И тоа е се што му преостанува на DJI Osmo Mobile 6! Но, беа додадени уште повеќе кул чипови. На пример, контролното тркало лево и дисплејот со течни кристали на предната страна. Ова е во прилог на копчето за вклучување, копчето за фотографирање, копчето за промена на предната страна и пилешкото на задната страна.

DJI Osmo Mobile 6

Друга одлична карактеристика е автоматското вклучување при расклопување. Покрај автоматското поврзување со комерцијалната програма DJI Mimo (која, за жал, работи само на iOS), добиваме значително намалено време за подготовка за работа. Особено ако се сеќаваме на отстранливата магнетна стегач.

DJI Osmo Mobile 6

Која сте ја избалансирале еднаш во стабилизаторот - и тоа е тоа, до моментот кога стегачот не се извади од паметниот телефон, нема да треба ништо да поместувате. Затоа, наместо неколку минути да се подготвите за снимање, ќе ви требаат две секунди дури и додека сте во движење. Дали е кул? Хипер кул!

Магнетни сврзувачки елементи

Што не е кул? DJI Osmo Mobile 4 вклучуваше и специјални прстени кои беа залепени директно на паметниот телефон. Ги чекав и овде - но ги нема. Покрај тоа, тие не се повлечени само од продажба на официјалната веб-страница, туку и од производството воопшто. За среќа, има прилагодени на AliExpress, универзални за секој модел, па дури и со поддршка за MagSafe.

DJI Osmo Mobile 6

Накратко ќе кажам и за телескопскиот чип. DJI Osmo Mobile 6 може да се продолжи за максимум 23 cm, а ако на него прикачите статив како рачка, имаме дополнителни 13 cm дополнителна должина. Односно, за блогови за социјалните мрежи преку предната камера, ова е само бајка!

DJI Osmo Mobile 6

Спецификации

Тежината на стабилизаторот е 310 g, компатибилноста со паметни телефони е од 170 до 290 g, дебелина од 6,9 до 10 mm и ширина од 67 до 84 mm. Максимални агли, во степени: навалете лево-десно од -101 до 78, свртете лево-десно од -120 до 211, навалете напред-назад од -161 до 173.

DJI Osmo Mobile 6

Односно, нема да можете да снимате вертикално нагоре или вертикално надолу. Ќе се вратам на ова подоцна. Bluetooth верзија 5.1, литиум-полимерна батерија, 1 mAh, ова нешто е доволно за најмногу 000 часа работа. Полнењето преку Type-C трае до 6 минути преку единица од 84 вати.

Оперативно искуство

Како што веќе разбравте, искуството за управување со DJI Osmo Mobile 6 започнува помалку од совршено. Можете да го поставите стабилизаторот многу брзо, контролата е интуитивна, има многу режими на работа. Имено…

DJI Osmo Mobile 6

Режимот за следење е стабилизација со промена на положбата. Односно, можеме да го свртиме и навалиме стабилизаторот и тој ќе ги слуша вашите движења, а притоа ќе ги апсорбира треперењата и вибрациите.

DJI Osmo Mobile 6

Tilt Locked обезбедува следење на движењата со блок за навалување од лево кон десно и е идеален за фотографирање на предмети кои всушност се движат од лево надесно. Корисно е и за фотографирање со кружење околу предметот. Ова е значително олеснето со можноста за навалување на стабилизаторот нагоре и надолу.

DJI Osmo Mobile 6

Режимот FPV гарантира целосно и брзо прицврстување на движењата на рацете, ги повторува и навалувањата и вртењата и е одличен за динамично фотографирање под необични агли. А режимот SpinShot со помош на џојстик ви овозможува да снимате еднообразно движење одоздола во круг. 

Прочитајте исто така: DJI го објави својот најприфатлив дрон Mavic 3 Classic

Тоа е, како што можете да видите, има многу опции за снимање. Плус - го забележувам системот Active Track 5.0, кој ви овозможува да изберете објект на екранот, а стабилизаторот автоматски ќе го следи. Во споредба со 4.0, новата верзија научи да работи и со предната камера и постабилно ги следи објектите на долги растојанија.

DJI Osmo Mobile 6

Забележувам и дека, да речеме, копчето за снимање е направено со мало пластично испакнување, така што тактилно нема да го помешате со кое било друго.

Недолии

Сега - софтвер. Искрено не се сеќавам што кажав во рецензијата на DJI OM 4 за DJI Mimo, но еве што кажувам сега. Во основа, тоа е комерцијалната апликација за камера на DJI која ги поддржува сите физички контроли на копчињата, поддржува куп дополнителни режими на фотографирање како вртоглавица, ви овозможува да ја прилагодите брзината на контролата, да го ажурирате фирмверот и многу повеќе.

DJI Osmo Mobile 6

Тоа е исто така апсолутно најслабиот аспект на стабилизаторот. А она што го прави најслаб е фактот што не можете да ги контролирате поставките за фотографирање во ниту еден од режимите. Тоа е, ISO, брзина на блендата, баланс на белата боја - сè е автоматско. ОСВЕН фокус и зумирање, бидејќи тие може да се контролираат преку страничното тркало на стабилизаторот.

DJI Osmo Mobile 6

Со ова, сепак, проблемот е различен - поради малата големина и неможноста да се прилагоди чувствителноста (за разлика од брзината на вртење и чувствителноста на контролниот стап), ќе ви биде доста тешко да го контролирате дури и зумот, дури и фокус, ТОЧНО.

DJI Osmo Mobile 6

И сето тоа би му го простил на стабилизатор како Hohem iSteady v2, што е речиси три пати поевтино. Но, не моделите од 160 долари. Во DJI Mimo, дури и поставките за квалитетот на фотографирањето се минимални - една поставка за бројот на слики и две поставки за резолуција.

Сепак, ова е мое мислење и стабилизатор на паметен телефон за мене треба да работи на комерцијална основа. Односно за снимање или промо во социјална мрежа или за снимање стабилни снимки без скокови на осветленоста. Тоа е всушност причината зошто јас го почитувам Zhiyun Smooth 5. Сепак... на секој свој. И на крајот, ќе разберете за што зборуваме.

Спасението?

Сепак, постои една нијанса. И се вика Filmic Pro. Тоа е најмоќната апликација за снимање видео на Android во моментов, дури и подобра од мојот личен фаворит, HedgeCam. Каква врска има тоа со DJI? И фактот дека има хардверска компатибилност со стабилизатори, вклучувајќи ги и повеќето модели на Osmo Mobile.

DJI Osmo Mobile 6

Со исклучок на првото... и всушност Osmo Mobile 6. Поддршката за второто треба да се појави во последното ажурирање, а ако ажурирањето е како што мислам дека ќе биде - тогаш сите хардверски можности на стабилизаторот може да се користат во апликација која можете да ја користите за, всушност, да снимате висококвалитетни видеа во секоја ситуација, а не исклучиво во текот на денот на сонце.

DJI Osmo Mobile 6

Тука, сепак, има две точки. Првата е платена програма. И чини многу. Го купив назад кога беше 20 долари, но сега е на претплата, така што цената ќе биде уште поголема. И - не гарантирам дека со ажурирањето ќе добиете поддршка за СИТЕ копчиња во програмата, слично и со DJI Mimo. Тоа би било идеално и очигледно, но не и 100% гарантирано.

Резиме на DJI Osmo Mobile 6

Овој стабилизатор е создаден од самиот почеток како компактен, мобилен и најзгоден додаток. Не како пандан на паметен телефон DJI Ronin. И во суштина како играчка за луѓето активни на социјалните мрежи. Играчката дефинитивно не е евтина, квалитетна, прекрасна, удобна и со потенцијал за иднината.

DJI Osmo Mobile 6

Но, не можам да гарантирам дали потенцијалот ќе ја оправда инвестицијата. Стекнување DJI Osmo Mobile 6 за професионално гаѓање тешко дека ќе се оправда (засега како и да е). Но, за семејниот живот, за едноставно снимање на вашиот живот, ова не е идеална опција. Затоа... препорачувам!

Видео за DJI Osmo Mobile 6

Прочитајте исто така:

Каде да купам

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Содржина на пакетот
8
Изглед
9
Карактеристики на
10
Разновидност
10
ON
6
Цена
8
Овој стабилизатор е создаден од самиот почеток како компактен, мобилен и најзгоден додаток. Не како пандан на паметен телефон DJI Ronin. И во суштина како играчка за луѓето активни на социјалните мрежи. Играчката дефинитивно не е евтина, квалитетна, прекрасна, удобна и со потенцијал за иднината.
Denis Zaychenko
Denis Zaychenko
Пишувам многу, понекогаш на деловен план. Ме интересираат компјутерски, а понекогаш и мобилни игри, како и конструкции за компјутери. Скоро естет, повеќе сакам да фалам отколку да критикувам.

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

Овој стабилизатор е создаден од самиот почеток како компактен, мобилен и најзгоден додаток. Не како пандан на паметен телефон DJI Ronin. И во суштина како играчка за луѓето активни на социјалните мрежи. Играчката дефинитивно не е евтина, квалитетна, прекрасна, удобна и со потенцијал за иднината.Преглед на DJI Osmo Mobile 6: Совршен видео стабилизатор за социјалните медиуми