Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
Мобилни додатоциПреглед на GameSir X3 Type-C: Ажурирана мобилна табла за игри со ладилник

Преглед на GameSir X3 Type-C: Ажурирана мобилна табла за игри со ладилник

-

Во овој преглед, ќе го разгледаме новиот контролер за игри ИграSir X3 Type-C и научете како да го направите мобилниот игри што е можно поудобно.

Денес, мобилните игри се на врвот на својата популарност. Благодарение на високите перформанси на современите уреди, можеме да играме игри со голем буџет директно на нашите паметни телефони, без прибегнување кон употреба на десктоп компјутери, па дури и лаптопи. И навистина е многу погодно, сепак, таквото играње не е без свои недостатоци. Пред сè, ова се однесува на несовршениот систем за контрола преку екранот на паметниот телефон, кога чувствителноста и удобноста оставаат многу да се посакуваат. Покрај тоа, под такви оптоварувања, мобилните уреди силно се прегреваат, што значително влијае на нивните перформанси за време на играта.

Сепак, постојат едноставни решенија кои можат да ги решат гореспоменатите проблеми, имено специјализирани додатоци за мобилни игри. Денес ќе разгледаме само таков уред.

ИграSir X3 Type-C

GameSir X3 Type-C е контролер за ладење

Компанијата GameSir претстави нов модел на X3 Type-C жичен контролер за мобилни уреди, кој е опремен со ладилник кој ефикасно го решава проблемот со прегревање на телефонот. Седум сечила на вентилаторот со површина за ладење од 4000 mm² создаваат моќни струи на воздух што совршено го ладат паметниот телефон дури и кога е поврзан на полнење. Цената на додатокот е околу 90 американски долари.

Гејмпадот е дизајниран за професионални мобилни игри. Копчињата, тригерите и D-pad се напојуваат со прекинувачи Kailh, што ја зголемува нивната издржливост и отпорност на абење. Контролорот има големо време на одзив, што значи дека корисниците ќе можат целосно да се нурнат во процесот на поминување без да бидат одвлечени од такви досадни фактори. Alps Analog Mini Sticks обезбедуваат сигурна и непречена контрола од 360 степени. Секој гејмер знае дека на крајот некои елементи од таблите за игра се истрошуваат, но во X3 Type-C е можно да се заменат, на пример, влошките или самите стапчиња.

Но, да се вратиме на главната работа, имено ладењето. Со комбинирање на контролорот и ладилникот во еден уред, производителите со еден удар го решија проблемот со прегревање на смартфонот за време на играта. Факт е дека силното загревање е тоа што предизвикува забавување, а тоа е неприфатливо во процесот на поминување на една компанија или кога се игра онлајн.

ИграSir X3 Type-C

Целосниот ладилник ја лади површината на паметниот телефон до 24°C за кратко време. Делумно ја апсорбира топлината, а вентилаторот кој се ротира со брзина од 7500 вртежи во минута обезбедува долготрајно ладење. Исто така, важно е речиси и да не прави бучава, како, на пример, ладилници во лаптоп за време на оверклокување. Уредот има дизајн за поништување на шум кој работи на 32 dB, што е споредливо со отчукувањата на ѕидниот часовник.

Прочитајте исто така: Преглед на GameSir X2 Bluetooth Gamepad: Вклучување на Android!

Содржина на пакетот

Пакетот се состои од тврд капак, кој е прилично пријатен на допир, во кој се наоѓа самиот гејмпад. Комплетот вклучува и резервни копчиња и кабел за поврзување на гејмпадот, инструкции и налепници.

ИграSir X3 Type-C

Изглед

GameSir X3 Type-C изгледа многу престижно и светло. Пластиката е многу квалитетна со мат финиш. Главниот дел од предната страна е бел, остатокот од телото е гумен.

ИграSir X3 Type-C

Долниот дел од гејмпадот е изработен од црна пластика, а самите копчиња се главно црни, освен две од страните - едното црвено, а другото сино.

ИграSir X3 Type-C

Прочитајте исто така: ТОП-10 безжични гејмпади

Состав и распоред на елементи

На предната страна од тастатурата за игри лево се копчињата: G, стап со црвена основа, копчиња горе/лево/десно/долу и копче за слика од екранот. На десната предна страна се наоѓа копчето S, збир на копчиња Y/X/B/A, сино оџак и копче за почеток.

Копчињата LT/LB/RT/RB се наоѓаат на горната страна од таблата за игра. А на долната страна има конектори USB Type-C „мајка“ и USB Type-C „татко“.

На задната страна на гејмпадот има две гумени области за подобро држење, како и вентилатор за ладење на задниот капак на смартфонот, што е главната предност на овој модел во однос на претходната верзија ИграSir X2.

ИграSir X3 Type-C

Прочитајте исто така: Преглед на GameSir G4 Pro Gamepad: разноврсна, но дали е доволно?

Подготовка за работа

Поврзувањето на GameSir X3 Type-C со паметен телефон е лесно, само следете неколку едноставни чекори:

 1. Вметнете го приклучокот Type-C на тастатурата за игра во приклучокот за паметен телефон.
 2. Повлечете ја левата страна на уредот, лизнете го држачот и отпуштете го за да го заклучите паметниот телефон во таблата за игра.
 3. Синиот индикатор ќе покаже дека сè е правилно поврзано.

ИграSir X3 Type-C

Главните карактеристики на врската:

 • Носачот за паметен телефон може да се помести на сите страни за максимум 167 mm.
 • Самиот гејмпад не треба да се полни, напојува од телефонот. И да, поддржани се само модели на паметни телефони со конектор Type-C.
 • Слично на тоа, кога ќе го вметнете телефонот во гејмпадот, не мора да се грижите за несмасното движење на вашата рака што некако ќе ги оштети или приклучокот за паметен телефон или конекторот, бидејќи приклучокот од тип C на таблата за игра се крева за 51 степен нагоре, што ви овозможува да го поставите паметниот телефон на место, да го поврзете и исклучите без никакви проблеми.
 • Исто така, вреди да се обрне внимание на важна точка. Кога ќе го поврзете паметниот телефон со подлогата за игра, режимот OTG не се вклучува автоматски во сите случаи. Во овој случај, ќе треба рачно да го активирате во поставките на паметниот телефон.

ИграSir X3 Type-C

Потоа можете директно да го започнете преминот. За да го направите ова, треба да ја инсталирате саканата игра што е поддржана од контролорот, да ја стартувате и едноставно да уживате во процесот. За да го вклучите ладилникот, треба да го поврзете со електричната мрежа користејќи го адаптерот за напојување. Важно е да се запамети дека е можно да ги менувате копчињата и стапчињата што се вклучени во комплетот по ваша дискреција.

ИграSir X3 Type-C

Прочитајте исто така: Преглед на GameSir F4 Falcon: Mobile Gamepad за PUBG. Додадете тактилност на сензорот!

Продуктивност

Која е карактеристиката на овој уред? Мобилните контролери, во најголем дел, се несовршени и понекогаш повеќе го попречуваат процесот отколку што помагаат. Но, не и X3 Type-C, кој лесно се поврзува, поддржува тони игри на Android и помага да се справиме со проблемот со несмасните контроли на допир.

Уредот е поврзан со паметен телефон на Android платформата преку конекторот Type-C. Ова ви овозможува да го забрзате одговорот што е можно повеќе, што значи дека ликот веднаш ќе реагира на постапките на играчот без најмало одложување. Ваквиот важен факт дава голема предност во игрите пред ривалите.

Играчите исто така имаат можност да го приспособат додатокот на сопствениот стил на игра и да уживаат во играта по свои услови. Ова стана возможно поради заменливоста на елементите на контролорот.

ИграSir X3 Type-C

Еве што е вклучено:

 • 2 распореди на копчиња A/B/X/Y, кои имаат отстранлив дизајн на магнети, а исто така со можност за префрлување со едно притискање на стандардниот распоред на Switch A/B/X/Y
 • 2 комплети стапчиња со различна висина, кои ви овозможуваат да ги прилагодите што е можно поудобно за палците
 • 2 крста со стандардна форма или со лица
 • 2 комплети влошки за конвексни и конкавни стекови

Сите копчиња на контролорот работат на светлата на Kailh. Патувањето на клучот е 0,6 mm, што е за 40% помалку од она на мембранските табли за игри, што дава моментален одговор. Со таков тактилен одговор, движењата во играта ќе бидат што е можно попрецизни, речиси како играчот да користи компјутерски глушец наместо мобилен уред. Alps 3D стапчињата гарантираат мазни и јасни вртења од 360° без одложувања и заостанувања.

Контролорот поддржува компатибилност со многу услуги за облак игри. Тие вклучуваат Sony PlayStation Now, Xbox Game Pass, Steam Link, Amazon Luna и други популарни ресурси. Така, гејмерите можат лесно да уживаат играјќи игри со конзоли и компјутери со X3 Type-C.

ИграSir X3 Type-C

На оние кои сакаат да играат ноќе ќе им се допадне фактот што X3 Type-C е опремен со динамично RGB осветлување. Сите важни копчиња се осветлени со светла, променлива боја, така што ќе се обезбеди удобно играње во секое време од денот.

Потрошувачка на енергија

Бидејќи имаме работа со жичен уред, соодветно, ова го прави покомпактен и лесен. Поради отсуството на вградена батерија, неговата тежина е 270 g. Контролерот се напојува директно од паметен телефон и троши само 2 mAh долго време.

ИграSir X3 Type-C

Телефоните со батерија од 3000 mAh заедно со GameSir X3 Type-C ќе работат неколку часа без никакви проблеми. Покрај тоа, гејмерите во секој момент можат да го полнат паметниот телефон од надворешен извор на енергија едноставно за време на играта.

Прочитајте исто така: Разговараме за облак игри: дали е сегашноста или иднината?

Висовски

ИграSir X3 Type-C — продуктивен и удобен мобилен контролер со дополнително ладење, кој ќе стане незаменлив придружник на секој гејмер. Уредот е едноставен, но многу ефикасен во употреба. Голема предност е присуството на ладилник кој го лади смартфонот до удобна температура и не дозволува да ги загуби перформансите во текот на играта.

ИграSir X3 Type-C

Во принцип, можам да кажам дека гејмпадот ќе им се допадне на многу гејмери ​​поради неговата леснотија на користење и практичност. Бидејќи копчињата се врвни, распоредот е многу удобен, нема да биде проблем ниту инсталирањето на телефонот во гејмпадот. Можеме да кажеме дека сега речиси и да нема телефони со USB-C порта што не би се вклопиле под оваа табла за игри. Па ајде да играме со задоволство!

Каде да купам

Ако сакате да и помогнете на Украина во борбата против руските окупатори, најдобар начин да го направите тоа е да донирате за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Преглед на GameSir X3 Type-C: Ажурирана мобилна табла за игри со ладилник

ПРЕГЛЕД НА ПРОЦЕНКИ

Цена
8
Содржина на пакетот
10
Карактеристики на
9
Сумисність
10
Потрошувачка на енергија
8
Погодност
10
GameSir X3 Type-C е продуктивен и удобен мобилен контролер со дополнително ладење. Гејмпадот импресионира со леснотијата на користење и практичноста. Бидејќи копчињата се врвни, распоредот е многу удобен, нема да биде проблем ниту инсталирањето на телефонот во гејмпадот. Можеме да кажеме дека сега речиси и да нема телефони со USB-C порта што не би се вклопиле под оваа табла за игри. Па ајде да играме со задоволство!
Rick Mortin
Rick Mortinhttps://root-nation.com
Сакам да го истражувам непознатото. Паметен, згоден, скромен. Авторот постојано е обвиен со мистерија root-nation.com

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Популарно сега

GameSir X3 Type-C е продуктивен и удобен мобилен контролер со дополнително ладење. Гејмпадот импресионира со леснотијата на користење и практичноста. Бидејќи копчињата се врвни, распоредот е многу удобен, нема да биде проблем ниту инсталирањето на телефонот во гејмпадот. Можеме да кажеме дека сега речиси и да нема телефони со USB-C порта што не би се вклопиле под оваа табла за игри. Па ајде да играме со задоволство!Преглед на GameSir X3 Type-C: Ажурирана мобилна табла за игри со ладилник