Root NationНовини

Новини

Руски и ирански хакери напаѓаат политичари и новинари

Національний центр кібербезпеки Великої Британії (NCSC) повідомляє про регулярні кібератаки, які здійснюють хакери з росії та Ірану. У звіті фахівців йдеться, що групи хакерів SEABORGIUM...

Астрономите забележале „мечка“ на Марс

Червона планета не перестає нас дивувати. Нещодавно астрономи обробляли дані, отримані з апарата NASA Mars Reconnaissance Orbiter, і помітили там дещо дивне. Зображення, яке...

Во вооружените сили на Украина ќе се формираат штрајкувачки компании за беспилотни летала

Како што е соопштено од Генералштабот на официјалната страница на Facebook, було прийнято рішення сформувати в ЗСУ ударні роти БПЛА. Ці підрозділи стануть першими у світі. Створення...

Shutterstock има генератор на вештачка интелигенција што го претвора текстот во слики

Популярний фотохостинг Shutterstock оголосив про появу на платформі генератора на основі штучного інтелекту. Алгоритм ШІ для перетворення тексту на зображення вже доступний на сайті...

lifecell ја обновува комуникацијата во ослободените региони на Украина

Після того, як Збройні сили України звільняють нові населені пункти, lifecell починає процес відновлення мережевої інфраструктури в Херсонській, Миколаївській та Харківській областях, щоб мешканці...

Стартапот AstroForge се подготвува да ископува минерали на астероиди

Стартапот за ископ на астероиди AstroForge Inc. планира да ги лансира првите две мисии во вселената оваа година. Првото лансирање е закажано за...

Razer ја објави преносливата конзола за игри Razer Edge со Wi-Fi и 5G

Три месеци по објавувањето, преносната гејмерска конзола Razer Edge конечно е во продажба (засега во САД и по нарачка на веб-страницата, но ...

Во Украина ќе започне сериско производство на самоодни пушки „Бохдан“.

Министерството за одбрана го финансираше сериското производство на домашната самоодна хаубица на тркала 2C22 „Бохдан“. Според министерот за одбрана Олексеј Резников, тенковите што ќе ни ги обезбедат нашите западни партнери ...

Модул за екипаж на Боинг Старлајнер сличен на R2-D2 се подготвува за лет

НАСА објави фотографии направени за време на приклучувањето на капсулата Боинг Старлајнер со новиот сервисен модул пред пробниот лет со екипаж до Меѓународната вселенска станица.

За време на Cloud 11, OnePlus ќе го претстави својот прв Android таблет

Компанијата OnePlus активно се подготвува за претстојниот настан Cloud 11. И иако ѕвездата на оваа вечер ќе биде глобалната верзија на водечкиот паметен телефон OnePlus 11, брендот планира да ...

Новиот пост ги предаде квадрокоптерите и генераторите на херојските танкери

New Post купи и испорача во регионот Харков серија квадкоптери DJI Mavic 3 Enterprise, нивните батерии и генераторите Makute. Вкупните трошоци беа 2,7 милиони ...

SpaceX го лансираше најтешкиот товар во орбитата

Утринава првата етапа од ракетата-носач Фалкон 9, која веќе осум пати била во орбитата, го лансираше најтешкиот товар во ниската Земјина орбита,...

На украинскиот пазар се појави антикризен паметен телефон vivo Y02

Името на брендот vivo започнува со продажба на ултрабуџетниот паметен телефон од серијата Y на украинскиот пазар - vivo Y02, кој беше официјално претставен на крајот на минатата година. Стилски и во исто време ултрабуџетен смартфон...

Парите не мирисаат: Xiaomi и Хонор се враќаат во Русија

Кинески компании Xiaomi и Хонор се чини дека решија да се оддалечат од будистичките начела дека животот е полн со страдање, но може да се запре и постепено се враќаат во…

Хакери го украдоа изворниот код на League of Legends и го ставија на аукција

Американскиот развивач на компјутерски игри Riot Games стана жртва на хакери. Претставниците на студиото на своите социјални мрежи изјавија дека напаѓачите добиле пристап до првичните кодови на League of...

Новата алатка за вештачка интелигенција од NVIDIA ќе ги подобри видеата во Chrome и Edge

NVIDIA конечно го откри официјалниот датум на лансирање на RTX Video Super Resolution, кој првпат беше објавен на CES 2023. Алатката која ја зголемува резолуцијата...

„Нова Пошта ерлајнс“ ќе ја удвои својата флота на авиони

Супернова ерлајнс од групацијата Нова Пошта планира да ја удвои својата флота - од два на четири авиони. Ова го изјави генералниот директор...

Украина доби уште 2 беспилотни летала Bayraktar TB2 од компанијата Бајкар

Како што е соопштено во Главната управа за разузнавање на Министерството за одбрана на Украина, дошло до надополнување во редовите на беспилотните летала - компанијата Бајкар и предаде на Украина уште 2 беспилотни летала Bayraktar TB2 (преглед...

Внатрешното јадро на Земјата може да го промени правецот на ротација

Постојат многу мистерии за јадрото на Земјата. Еден од нив е поврзан со сеизмичките флуктуации во последните неколку децении. Некои научници веруваат дека тие сведочат за...

Телескопот Џејмс Веб го откри најстудениот мраз во универзумот

Ѕвездите и планетите се формираат во молекуларните облаци. Во текот на милиони години, гасовите, мразот и прашината пропаѓаат во помоќни структури. Некои од овие структури се загреваат,...