вторник, 28 ноември 2023 година

десктоп v4.2.1

Root NationНовини

Новини

Волонтерите лансираа нова колекција за 16 автомобили за вооружените сили

Волонтерите Јевхен Лир и Игор Лаченков отворија нова колекција за 16 автомобили за вооружените сили. Висината на надоместокот е нешто повеќе од 5,6 милиони UAH, а во...

OPPO ги претстави новите слушалки Enco Air3i TWS

Слушалките официјално се појавија на украинскиот пазар OPPO Enco Air3i е најновото дополнување на популарната серија OPPO Enco Air, кој ветува значително подобрување на квалитетот на звукот...

Кина го лансираше првиот експериментален интернет сателит од сопствениот аналог Старлинк

Кина почна да гради сопствена сателитска интернет мрежа како Starlink. Долг март 2Д проектил со засилувач Yuanzheng-3 YZ-1S се појавија во воздух на 23 ноември ...

Google Pixel 8 Pro го доби своето прво ажурирање на софтвер со AI Core

Корисниците на Pixel 8 Pro почнаа да добиваат ажурирања за новата апликација на Google наречена AI Core. Оваа услуга за позадина е одговорна за функционирање на функциите базирани на вештачки...

Првиот практичен квантен компјутер на IBM започна со работа во Јапонија

Компанијата IBM објави дека најмоќниот квантен компјутер во регионот - платформата IBM Quantum Eagle од 127 кјубити - почна да работи на основа на Универзитетот во Токио. Преносот на компјутерот е извршен...

Непозната, но редовна активност е откриена во црната дупка во центарот на нашата галаксија

Двајца мексикански научници, врз основа на јавно достапните податоци од телескопот гама-зраци Ферми, открија активност во близина на супермасивната црна дупка во центарот на нашата галаксија. Црна дупка Стрелец А*...

Twitter може да изгуби и до 75 милиони долари до крајот на годината поради излегувањето на огласувачите

Најновиот огласувач излетува од Twitter може да ја чини компанијата на Илон Маск многу повеќе од 11 милиони долари за кои компанијата претходно процени дека би можеле да бидат „загрозени“...

Google ќе започне со отстранување на неактивни сметки оваа недела

Сметката на Google што не сте ја провериле со години може да се избрише оваа недела. Почнувајќи од петок, Google почнува да го спроведува својот план за бришење сметки,…

Истражувачите открија нов начин за пребарување на темната материја

Постоењето на темната материја е древна мистерија на нашиот универзум. Темната материја сочинува околу една четвртина од нашиот универзум, но таа не е во интеракција со обичната материја. Постоењето на темната материја...

Телескопот Веб откри протопланетарни дискови во блиското ѕвездено јато

Маглината Орион е омилено место за гледање ѕвезди. Ова е џиновска ѕвездена маглина од која се формираат жешки млади ѕвезди. На телескопското око изгледа ...

Honor Magic6 Pro ќе добие функција за сателитска комуникација

Извршниот директор на Honor, Жао Минг, официјално потврди за MyDrivers дека паметните телефони од серијата Honor Magic6 можат да комуницираат преку сателит, слично на Apple iPhone 15. Меѓутоа, во...

Samsung ги регистрираше заштитните знаци „AI Smartphone“ и „AI Phone“

Како и многу други, Samsung сака максимално да го искористи зборот за вештачка интелигенција (ВИ) откако ChatGPT направи револуција на полето. Компанијата...

ВИ може да предвиди формирање на бранови „морско чудовиште“.

Научниците користеле вештачка интелигенција (АИ) за да создадат равенка која може да предвиди кога ќе удри злогласниот непредвидлив убиствен бран. Според Националната океанска и атмосферска администрација (NOAA),...

Владата на ОК објави стратегија за батерии

Велика Британија ја објави својата прва стратегија за батерии во неделата, поставувајќи ја визијата на владата за создавање на глобално конкурентен синџир за снабдување со батерии за...

Motorola ажуриран Moto Secure со 4 функции за борба против големи безбедносни закани

Motorola го ажурираше Moto Secure со 4 нови функции за борба против големи безбедносни закани. Moto Secure е едношалтерски систем за сите витални карактеристики…

ULA ја склопува ракетата Vulcan Centaur за своето деби на 24 декември

United Launch Alliance (ULA) го планира првото лансирање на својата нова ракета Vulcan Centaur на Бадник, 24 декември. Долгоочекуваната ракета Vulcan Centaur на ULA е наследник на постарите лансери...

Кинезите научија како да изградат огромни турбини на ветер од 16 MW за само 24 часа

Кинеската компанија Goldwind објави дека биле потребни само 16 часа за да се инсталира уште една ветерна турбина од 24 MW во крајбрежните води. Генератор GWH252-16MW со дијаметар на роторот...

Google го отвори пристапот до порталот за игри Playables YouTube

Играјте ја играта на YouTube сега можете буквално - функцијата Playables е отворена за претплатниците на Premium. Google ја лансираше функцијата Playables за претплатници како експеримент YouTube...

Morgan Stanley го нарече Dimensity 9300 најмоќниот чип за паметни телефони на пазарот

MediaTek успеа да ги изненади своите конкуренти со Dimensity 9300. Инвеститорот се префрли на нов процесорски кластер и графички процесори кои се пред конкуренцијата. Аналитичарите на Морган Стенли...

Претставена е нова технологија за складирање податоци во форма на QR кодови

Германската компанија Cerabyte покажа работен прототип на систем за складирање податоци на стакло со керамичко прскање, а исто така го демонстрираше и процесот на снимање информации. За секоја чинија со...