Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G

ИТ вести

Новите додатоци за ChatGPT ќе обезбедуваат ажурирани информации во реално време

По објавувањето на новите GPT-4 и Whisper API во март, OpenAI објави во четвртокот дека започнал со развој на приклучоци за ChatGPT. Тие ќе му овозможат на четботот да комуницира со…

Новата функција за синхронизација на Google Play го олеснува преземањето на Android

Изгледа дека корисниците на Android ќе добијат уште поголема удобност бидејќи Google Play Store започна со тестирање на синхронизација на апликации за паметни телефони. Иако ова сè уште не е опширен преглед,…

Од 1 април Twitter ќе ги откаже „старите“ ознаки за проверка

Изгледа доаѓа времето кога старите сметки Twitter, кој доби сина ознака за проверка уште пред да се појави Twitter Сина, ризикува да ја изгуби. Се разбира, ако не почнат ...

Samsung може да го ослободи Три-Fold во 2023 година

Samsung - неприкосновен крал на сегментот на телефони со преклопување, обезбедувајќи приближно 80% од пазарот во 2022 година. Компанијата се придржува до два формални фактори, имено линијата Fold...

Серија паметни телефони ASUS ROG Phone 7 ќе биде претставен во април

Линија на паметни телефони за игри ASUS ROG Phone постои од 2018 година. Овие уреди нудат одлични перформанси, моќен софтвер ориентиран кон игри и ергономски активирачи....

Хабл направи неверојатна фотографија од ѕвезденото јато М55

Ѕвезденото јато Месие 55 (М55) блеска на оваа прекрасна слика направена од вселенскиот телескоп Хабл на НАСА. Светлата слика покажува само мал фрагмент од глобуларно јато во ...

НАЗК ја вклучи австриската Рајфајзен банка на листата на воени спонзори

Националната агенција за спречување на корупцијата (НАЗК) ја вклучи австриската банкарска групација Рајфајзен Банк Интернешнл на листата на меѓународни спонзори на војната. Тој е еден од најголемите австриски...

Некои паметни телефони realme страдаат од необјасниви проблеми со автономијата

Некои паметни телефони realme предизвикуваат загриженост кај корисниците поради проблеми со батеријата. Корисниците известуваат дека батериите не работат колку што треба, а во...

Ништо не е претставено Nothing Ear (2) TWS слушалки - како Ear (1), но многу подобри

Ништо го објави својот прв производ - Nothing Ear (1) слушалки TWS - на 27 јули 2021 година. Во јуни минатата година се појави малку поинаков модел...

WhatsApp за Windows сега поддржува видеоповикување од 8 лица

WhatsApp конечно е ажуриран за Windows. Апликацијата има сосема нов дизајн кој комбинира елементи на мобилни апликации со елементи на Fluent дизајн карактеристични за Windows. Но, постои ...

Апликацијата за соработка на Microsoft Loop е достапна за јавна употреба

Беа потребни две години, но Microsoft конечно е подготвен да им дозволи на редовните корисници да ја испробаат својата најнова соработка. Компанијата ја објавува својата апликација Loop во...

НАТО ја избира Холандија за седиште на новиот фонд за иновации

Холандија е избрана за седиште на Фондот за иновации на НАТО (НИФ) во одлуката објавена во понеделник. Прво објавено на Самитот на организацијата во Мадрид во 2022 година, фондот ќе инвестира ...

Huawei ја претстави предводничката серија на паметни телефони P60

Huawei конечно ја претстави долгоочекуваната серија на предводници P60, која се состои од три модели - основниот Huawei P60, верзијата P60 Pro и уред со малку авангардна...

Lenovo ја најави 8-та генерација на Legion Slim лаптопи и новата линија Lenovo LOQ

Lenovo ја најави осмата генерација на Lenovo Legion Slim лаптопи. Меѓу новитетите се Lenovo Legion Slim 7i и 7 (16“, 8), Legion Slim 5i и...

iPhone ќе има функција за гласовна изолација за време на повици

Корисниците на iPhone кои го користат својот телефон за остварување повици наскоро ќе имаат можност да го филтрираат шумот во позадина за да ги направат тие повици појасни, со iOS 16.4 и…

Украинската серија „Фати Каидаш“ ќе излезе на Нетфликс

Платформата за стриминг Нетфликс во својата палета на производи ќе ја додаде украинската серија „Фати Каидаш“, чија премиера беше прикажана во Украина во 2020 година. Може да се погледне на...

New Post лансираше ажурирана „Безбедна услуга“ во мобилната апликација

Со услугата „Безбедна услуга“ што ја нуди Нова Пошта, купувачот не треба да се претплати на картичката на продавачот, а продавачот ќе добие бесплатен повратен превоз во случај на одбивање...

Ракетата Terran 3 со 1Д печатење полета, но не стигна во орбитата

Првата 3Д-печатена ракета во светот ја пропушти својата дестинација при своето деби лансирање, но постигна некои важни резултати. Вселенска ракета на релативноста...

Opera додаде совети за ChatGPT и вештачка интелигенција на прелистувачот

Во февруари, Opera ги сподели плановите за интегрирање на вештачката интелигенција во својот веб-прелистувач со ChatGPT. Сега независниот производител на прелистувачи ја започна интеграцијата на страничната лента за ChatGPT и…

Пропусниот опсег на 6G мрежите ќе надмине 10G за 5 пати

China Mobile соопшти дека Алијансата за мобилни мрежи на следната генерација, глобална групација на мобилни оператори, неодамна објави бела книга - студијата „6G потреби и ...

Новата технологија NVIDIA им овозможува на компаниите да создадат сопствена вештачка интелигенција

Започна „ерата на вештачката интелигенција“! Кога ChatGPT беше претставен на пошироката јавност минатиот ноември, започна револуција и го промени начинот на кој функционира светот….

Ново видео од Марс нуди патување низ езерскиот кратер

Ново импресивно видео ги поканува гледачите одблизу да ја разгледаат површината на Марс, поточно кратерот на езерото, каде што моментално е на својата мисија роверот на НАСА Perseverance. Тој ...

Garmin работи на следната генерација на паметниот часовник Instinct 2 Solar

Обичните ентузијасти на паметни часовници можеби не се запознаени со Garmin Instinct 2 Solar, но вистинските обожаватели на доверлива технологија дефинитивно требаше да слушнат за него. Оваа...

Алатката за фаќање фрагменти на Windows има сериозен пропуст во приватноста

Едно време телефоните на Google Pixel беа во центарот на вниманието поради таканаречениот дефект на Акропалипса. Пропустот значи дека хакерите може да уредуваат и сечат слики од екранот,…

OnePlus заинтригира со новата верзија на OnePlus 11, направена од необичен материјал

Минатиот месец, OnePlus ги лансираше новите предводници на OnePlus 11 ширум светот. Станува збор за смартфони со стаклен заден дел, кои се достапни во две бои на...

Новата алатка на Ubisoft Ghostwriter AI ќе генерира дијалог во игрите

Добрата игра со отворен свет е исполнета со мали детали кои помагаат да се создаде чувство на потопување кај играчот. Еден од клучните елементи е присуството на муабет во позадина. Секој...