Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиВештачката интелигенција на Мета може да им помогне на лекарите да ги дизајнираат најдобрите протези

Вештачката интелигенција на Мета може да им помогне на лекарите да ги дизајнираат најдобрите протези

-

Одделот за вештачка интелигенција (АИ) на Мета беше зафатен во последните месеци барајќи начини да го направи производството на бетон поодржливо и подобро машинско преведување. Сега, еден од тимовите за вештачка интелигенција на компанијата разви алатка за создавање реални мускулно-скелетни симулатори кои работат 4 пати побрзо од модерните протези. Според извршниот директор на Мета, Марк Цукерберг, компанијата може да го научи моделот на активности како што се ротирачки објекти.

Мета MyoSuite

Во моментов, Мета ја гледа корисноста на платформата на два различни начини. Да почнеме со очигледното - метауниверзумот. Цукерберг сугерира дека MyoSuite може да и помогне на компанијата да развие пореални аватари за програми како Horizon Worlds.

Мета MyoSuite

Друг поинтересен случај на употреба може да биде истражувачите да ја користат платформата за развој на нови протези, како и нови методи на операција и рехабилитација. Мета вели дека планира да го отвори моделот за таа цел.

Мета не е првата компанија која размислува да користи вештачка интелигенција за подобрување на протетиката. Во 2019 година, независна група истражувачи создадоа систем за машинско учење што им овозможи брзо да го приспособат роботското колено на одреден пациент.

Мета MyoSuite

Истата година, Интел воведе „невроморфен“ чип за длабоко учење за кој компанијата рече дека ќе ги направи протетичките екстремитети поефикасни.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Jereloengadget

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега