Root NationНовиниИТ вестиAmpere претстави примероци од чип од 5 nm со поддршка за DDR5 и PCIe 5.0

Ampere претстави примероци од чип од 5 nm со поддршка за DDR5 и PCIe 5.0

-

Ampere Computing вчера објави дека започнал случајно тестирање на својата следна генерација серверски процесори Ampere One меѓу одредени клиенти. Новите процесори ги користат специјално развиените јадра на компанијата, а имплементирана е и поддршка за интерфејсите DDR5 и PCIe 5.0. Дополнително, чипот ќе биде направен со помош на процес од 5 nm, а главната интрига е колку јадра Ampere успеа да собере во својот процесор.

„Денес ви објавуваме на сите дека го тестираме нашиот најнов производ, Ampere One“, рече Рене Џејмс, основач, претседател и извршен директор на Ampere Computing. „Ampere one е производ од 5 nm базиран на јадрото Ampere што поддржува PCIe Gen 5 и DDR5 на платформата. Возбудени сме поради првичните повратни информации и перформанси што ги доживуваат нашите клиенти со нашиот најнов Ampere облак процесор“.

Имајќи 128-јадрени Altra и Altra Max процесори во основата ARM Neoverse N1, Ampere има потпишано договори со неколку облак компании, вклучувајќи ги Microsoft Azure, Baidu и Oracle. Во својата следна генерација процесори Ampere One, компанијата ќе започне да користи сопствени јадра прилагодени за оптоварување на облак, кои имаат подобрена микроархитектура за дополнително подобрување на енергетската ефикасност. Во меѓувреме, едвај вреди да се прават претпоставки за новите кориснички можности на јадрата Ampere One, бидејќи немаме идеја за бројот на јадра присутни во новиот процесор.

Ampere Computing
Рене Џејмс, основач, претседател и извршен директор на Ampere Computing.

Денес, компанијата накратко го покажа својот претстоен Ampere One процесор без да открие детали. Случајот LGA на новиот процесор е сличен на постоечките производи на Ampere, но тие се природно компатибилни едноставно поради различната меморија (DDR5 наспроти DDR4) и поддршката за интерфејс за влез/излез (PCIe 5.0 наспроти PCIe 4.0).

„Ampere е инвентивна компанија, имаме поднесено стотици патенти и развивме многу уникатни карактеристики и способности поврзани со нашите производи“, рече Џејмс. „Ние сме исто така носител на лиценцата на архитектурата на АРМ и развиваме сопствени јадра за нашите производи, почнувајќи од нашите нови 5nm производи.

Лансирањето на новите Ampere One процесори нема да ги застари постоечките производи на компанијата. Компанијата ќе продолжи да ги нуди на заинтересираните субјекти уште некое време. Бидејќи процесорите Ampere One ќе продолжат да ја користат архитектурата на ARM, на клиентите на Ampere ќе им биде лесно да инсталираат нови машини и да ги извршуваат истите оптоварувања на сите сервери базирани на Ampere како што вообичаено го прават со серверите базирани на x86.

Единственото нешто што Ampere откри за Ampere One е дека процесорот ќе биде достапен оваа година, но нема детали.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега