Root NationНовиниИТ вестиApple A17 беше тестиран во Geekbench 6

Apple A17 беше тестиран во Geekbench 6

-

Најновиот чип А17 од Apple ќе се користи во овогодинешната серија на iPhone 15. Според најновите извештаи кои доаѓаат од синџирот на снабдување Apple, овој чип ќе се произведува со 3nm процес на TSMC. TSMC официјално го објави почетокот на масовното производство на 3nm кон крајот на минатата година. Според TSMC, резултатите од истражувањето и развојот на подобрената верзија на 3nm процесот исто така се покажаа подобри од очекуваното. Тоа значи дека неговиот капацитет, потрошувачката на енергија и перформансите ќе бидат подобри

AppleВо ерата на 3nm технолошкиот процес, оваа технологија ќе обезбеди целосна поддршка за мобилни телефони и апликации поврзани со компјутери со високи перформанси. Тоа го потврдија повеќе извори Apple ќе биде првиот бренд што ќе го користи 3nm чипот на TSMC во системот A17 Bionic. Техничките карактеристики на чипот А17 ќе бидат значително подобрени благодарение на технологијата N3E на TSMC. Ова ќе ги инспирира идните корисници да ги заменат своите стари телефони.

Иако трошоците за производство на овој процес беа високи на почетокот, Apple сепак ги доби сите нарачки за првата генерација на 3nm технологија на TSMC. Како резултат на тоа, производителите на чипови како Qualcomm не беа во можност да ја имплементираат технологијата, барем не на почетокот Apple. Според отворените податоци, A17 не само што има повисок коефициент на енергетска ефикасност, туку и ги зголемил своите перформанси. Според најновите податоци, инженерскиот модел на овој чип освоил 3986 поени во еднојадрен тест. Во тестот со повеќе јадра, овој чип освои 8841 поен. Со овие индикатори чипот Apple A17 е речиси на исто ниво со MacBook.

Apple

Чип А16 во iPhone 14 ProСпротивно на тоа, освои 2504 поени во тестот со едно јадро и 6314 поени во тестот со повеќе јадра. Ова исто така значи дека A17 има речиси подобрени перформанси со едно јадро за 59,2% и перформанси со повеќе јадра за 40%. Ваквите огромни подобрувања не се вообичаени и сосема неочекувани. Производствениот капацитет од 3nm на TSMC исто така брзо беше искористен од една компанија Apple.

Apple

Процесорот од серијата Snapdragon кој одговара на најдоброто од Android е Snapdragon 8 Gen 2, чии перформанси на графичкиот процесор ги надминуваат оние на A16 Bionic SoC. Сепак, процесот од 3 nm сигурно ќе испорача повторно Apple предност

По моделот, серијата iPhone 15 Pro може да биде единствениот уред што ќе го користи новиот чип A17 оваа година. Стандардниот iPhone 15 ќе продолжи да го користи чипот A16 Bionic. Се известува дека во серијата iPhone 15 Apple ќе го зголеми јазот помеѓу уредите од високата класа и почетните уреди, при што вториот ќе користи дизајн на рамка од легура на титаниум. Се известува и дека Apple ќе користи дизајн без копчиња во серијата iPhone 15 Pro. Ова значи дека ќе се откаже од физичките копчиња, што е мудар потег од негова страна Apple.

Корисниците изразија голема лутина поради навидум бенигната надградба на A16, особено затоа што подобрената енергетска ефикасност на чипот не е ни толку голема како A15 процесорот од претходната генерација. Така, A17 неизбежно ќе импресионира со своите перформанси, имајќи предвид дека го користи најновиот процес од 3 nm од TSMC. На крајот на краиштата, перформансите на чиповите значително ќе се зголемуваат со секоја нова генерација на технолошкиот процес. Ако подобрувањето во чипот А17 е доволно големо, тоа би можело да ги поттикне корисниците да ги заменат своите постари iPhone-и.

Прочитајте исто така: 

JereloGizchina
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега