Root NationНовиниИТ вестиApple објави нов сет на алатки за пренесување игри на macOS

Apple објави нов сет на алатки за пренесување игри на macOS

-

Овогодинешната WWDC конференција донесе интересни вести и за гејмерите и за развивачите на игри. И не, не зборуваме за неверојатно скапите Vision Pro AR слушалки или некоја „интерактивна“ AR играчка. Овој пат Apple им нуди на програмерите сет на алатки за пренесување игри за да го направат macOS игрите вистинска деловна можност.

Apple логото

Новиот пакет со алатки вклучува слој за компатибилност што програмерите, па дури и гејмерите можат да го користат за да извршуваат игри со DirectX 12 во macOS средина. Кодот на комплетот алатки се заснова на Proton, форма на компатибилност базирана на вино, развиена од Valve за водење игри на Windows на оперативни системи Линукс. Исто така, се заснова на изворниот код на CrossOver од CodeWeavers, кој веќе развива сопствен слој за компатибилност за да работи DX 12 игри на Mac.

Комплетот со алатки за пренос на игри може да го преведе мајчин код x86 на платформата Apple Силициум, пресретнување и конвертирање повици од 3D графички API до сопствен Metal API за Mac. Покрај тоа, комплетот со алатки преведува влезови, аудио, мрежа и сè друго што е потребно за да се вчита игра на Windows на новите чипови Apple врз основа на Арм. Стартувањето и уживањето во играта со пристојни перформанси е сосема друга работа.

Apple го претстави својот пакет алатки за игри како алатка за оценување за развивачите на игри, брз и (донекаде) лесен начин за „само да се стартува“ игра со Windows на Mac за да се види дали може да работи, какви се очекувањата за перформансите и да се одредат какви дополнителни оптимизации се потребни игри и нивна продажба на крајните корисници. Комплетот со алатки за пренос на игри може исто така да ги конвертира постоечките (Windows) графички шејдери во Metal API со помош на прилагоден конвертор на Metal Shader.

Пакетот со алатки за пренос на игри е првенствено опкружување за оценување, но корисниците веќе ја користат алатката за да се обидат да ги извршуваат најновите игри на Windows на нивните Arm Mac компјутери.

Apple логото

Корисниците на Reddit се обидоа да го преземат Cyberpunk 2077 на M1 MacBook, Diablo IV на M1 Max MacBook Pro и Hogwarts Legacy на M2 Max користејќи го официјалниот слој за компатибилност од Apple. Процесот не е молскавичен или без грешки, но овие први резултати од неодамна објавениот комплет алатки за пренесување игри изгледаат ветувачки, во најмала рака.

Прочитајте исто така:

Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега