Root NationНовиниИТ вестиВо 2023 година Apple отфрлете ја Lightning портата на iPhone во корист на USB-C

Во 2023 година Apple отфрлете ја Lightning портата на iPhone во корист на USB-C

-

Според аналитичарот на компанијата Минг-Чи Куо, Apple се подготвува да го замени сопственичкото пристаниште Lightning со своја iPhone следната година на речиси универзален USB-C. Во пар твитови, Куо го кажа тоа Apple е подготвена да направи промени во 2023 година врз основа на неодредено „анкета“ (најверојатно на производителите на компоненти, од кои се чини дека Куо добива многу информации за идните предвидувања на производите Apple). Куо рече дека воведувањето на USB-C „може да го подобри преносот на хардверот и брзината на полнење на iPhone, но деталите за конечната спецификација сè уште зависат од поддршката за iOS“.

Пророштвото на Куо е тешко без преседан - гласини и шпекулации за тоа Apple користи USB-C за iPhone циркулира со години. Индустријата за паметни телефони како целина го усвои реверзибилниот USB-C стандард и Apple делумно се приклучи со додавање USB-C на своите најнови iPad-и и користење на Thunderbolt порти компатибилни со USB-C на многу Mac компјутери. Притисокот за префрлување дојде и од политичарите, бидејќи ЕУ сè уште го разгледува предлогот со кој портите USB-C ќе бидат задолжителни за паметни телефони и друга електроника (со цел да се намали е-отпадот со стандардизирање на полначите и каблите за податоци).

Apple молња

А сепак Април секогаш изгледал особено против оваа идеја. Се шпекулираше дека компанијата попрво би ги направила своите iPhone-и без преносни, потпирајќи се на безжично полнење и пренос на податоци, отколку да ги расипе своите уреди со USB-C конектори. И самиот Куо го кажа тоа минатата година Apple дури не ги зема предвид портите за USB-C. Во март 2021 година, тој рече дека Apple планира да ги задржи Lightning портите на iPhone-ите „во догледна иднина“ - делумно за да ја поддржи профитабилната програма на компанијата Made for iPhone (MFi) и делумно за подобра хидроизолација.

Иако, можеби Молња само се онесвести. Како што забележа MacRumors во една неодамнешна статија, кога Aprle го воведе стандардот во септември 2012 година, Фил Шилер го нарече „модерниот конектор на следната деценија“. Па, мај е 2022 година, а декадата е речиси завршена.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега