Root NationНовиниИТ вестиApple поднесе барање за патент за Apple Молив 3 генерација

Apple поднесе барање за патент за Apple Молив 3 генерација

-

Покојниот Стив Џобс го претстави екранот на допир Apple iPhone во јануари 2007 година, славната реченица: „Кому му треба пенкало? Мора да го добиете и да се обидете да не го изгубите. Пуф! Никој не сака пенкало“. Но, во 2015 г Apple Молив беше претставен за iPad Pro. Секако, Apple Моливот е многу понапреден од едноставното игла со кое Џобс беше запознаен во тие денови. Тоа беше објавено три години подоцна втора генерација Apple Молив.

И сега Apple, се чини дека ќе ја подигне својата алатка за дигитално пишување на следното ниво. Како што објави Patently Apple, компанијата неодамна поднесе барање за патент со број US 20220413636 A1 до Канцеларијата за патенти и трговски марки на САД за оптички сензор што ќе се користи со Apple Молив на следната генерација. Сензорот ќе му овозможи на уредот да ја копира текстурата и бојата на површината на објектот. Исто така, ќе може безжично да ги пренесува овие податоци на лаптоп за да може да се користи со апликација за цртање.

Apple Молив-3

Според барањето за патент, Моливот ќе содржи светлосен сензор и емитер на светлина, кои ќе му помогнат на уредот да „земи примерок“ од бојата и текстурата на површината. Yanko Design создаде неколку рендери кои покажуваат како ќе изгледа Apple Молив со оптички сензори вклучен во дизајнот на новото дигитално игла.

Apple аплицирал или добил патенти за други идеи и иновации поврзани со Apple Молив. Во 2021 година, таа доби патент за Apple Pencil со заменливи врвови (врв за пишување на крајот од додатокот). Пенкалото може да се измени за да го замени истрошеното или да ги промени можностите на пенкалото врз основа на „боја, форма, дебелина, големина, осветленост или непроѕирност“. Иако моментално е можно да се замени истрошен врв, ова не додава нова функционалност на додатокот.

Apple Молив-3

Други можни дополнувања на Apple Pencil споменати во апликацијата за патент вклучуваат „звучник, ротационен влезен уред, микрофон, копче за вклучување/исклучување, копче за исклучување звук, биометриски сензор, камера, подлога за допир и/или допир trackpad, итн.“

Ако навистина видиме нов Apple Pencil, тоа можеби нема да се случи пред 2024 година, кога ќе биде претставен iPad Pro, кој би можел да биде првиот iPad со OLED дисплеј. Кога ќе размислам, ова може да биде совршено време да понудите ново дигитално пенкало со можност за примерок на бои и текстури направени со молив и вклучува функции како микрофон и камера.

Apple Молив-3

Само затоа што гледате нешто во апликација за патент или дури и патент, не значи дека треба да очекувате веднаш да се користи во потрошувачки уред. Всушност, од големиот број патенти кои Apple добива секоја година, многу од нив никогаш не се материјализираат. Но, сосема е логично тоа Apple би сакал да продолжи да ги подобрува можностите на Apple Pencil.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега