Root NationНовиниИТ вестиApple развива поевтина верзија на слушалките за мешана реалност

Apple развива поевтина верзија на слушалките за мешана реалност

-

Специјалисти на компанијата Apple веќе работат на поприфатлива верзија на нивните сè уште необјавени слушалки за мешана реалност. Ова го пренесуваат западните медиуми.

Ако се водиме од претходните извештаи за долгонајавуваниот уред за мешана реалност од Apple, ќе чини околу 3 илјади долари, што за момент е двојно поголема од цената на слушалките Quest Pro, што Мета го објави минатата година (колку ќе чини на украинскиот пазар генерално е тешко да се предвиди). И сега инженерите на компанијата наводно работат на буџетска верзија која ќе биде поблиску до цената на Quest Pro и веќе разговараат за стратегии за постигнување на таа цел.

Apple

Една опција е да користите поевтини компоненти. Додека водечкиот уред ќе има внатрешни дисплеи со 4K резолуција за секое око, неговиот попристапен колега најверојатно ќе користи дисплеи со помала резолуција. Инженерите на компанијата исто така размислуваат да користат помалку камери и побавни процесори, што пак би ја елиминирало потребата од внатрешни вентилатори.

Исто така Apple може да ги остави идните сопственици на идните поевтини слушалки рачно да го приспособат видното поле наместо да го опремуваат со технологија што ќе го прави тоа автоматски. Производителот исто така може да одбие да го опреми уредот со сопствен H2 чип, што би му овозможило подобро да работи AirPods. Неодамнешниот извештај на Блумберг тврди дека технолошкиот гигант развива сопствен Bluetooth и Wi-Fi чип што треба да го замени чипот на Broadcom до 2025 година. Во извештајот беше наведено дека Apple може исто така да го користи овој сопствен чип за да спречи компании од трети страни да влијаат на цената на уредот.

Apple AR/VR слушалки

Изворите велат дека поевтините слушалки за мешана реалност се во многу рана фаза и Apple Сè уште не сум создал работен прототип. Сепак, според Блумберг, над две слушалки поголемиот дел од нејзиниот тим за развој на технологија од 1000 луѓе е на работа, а компанијата би можела да ги пушти уредите веќе следната година или најрано во 2025 година. Сепак, оваа стратегија на два уреди наводно го ставила производителот во мирување со неговите планови за лансирање лесни очила за проширена реалност. Првичната идеја на компанијата беше да создаде очила за проширена реалност кои еден ден би можеле да го заменат iPhone, но компанијата сега ја откажа работата на проектот.

Во моментов не е јасно дали очилата за проширена реалност некогаш ќе бидат пуштени на пазарот. А што се однесува до водечките слушалки измешана реалност Apple, Блумберг претходно објави дека компанијата планира официјално да го објави овој јуни пред годишната WWDC (Светска конференција за програмери).

Исто така интересно:

Jereloengadget

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега