Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиApple и Ериксон ставија крај на 7-годишната расправија за патенти. Дали е конечно?

Apple и Ериксон ставија крај на 7-годишната расправија за патенти. Дали е конечно?

-

Во 2015 година Apple поднесе тужба против Ериксон во Окружниот суд на САД во Северна Калифорнија. Според жителите на Купертино, Швеѓаните барале превисоки такси за патенти поврзани со безжичната технологија LTE. Според претставниците Apple, Ериксон потпиша договор за лиценцирање на технологијата под фер, разумни и недискриминаторски услови. А всушност, како да се каже, таа го прекршила.

Apple и Ериксон

Значи, што точно е прашањето? Ериксон бара одбивање за финалниот производ наместо да наплаќа авторски права само за цената на чипот што користи LTE. Како резултат на тоа, Швеѓаните го добија судењето. Конечно, сите противречности по ова прашање беа решени на крајот на 2015 година - беше склучен глобален договор за лиценца за патенти со Apple.

Apple и Ериксон

Нов расправија избувна на почетокот на оваа година. Овој пат почна Ериксон. Компанијата го тужеше производителот iPhone, каде што бараше плаќање од 5 долари по единица опрема што го користи патентот 5G. Apple не застана настрана и поднесе противтужба против Ericsson до Меѓународната трговска комисија на САД (ITC) со барање да се забрани увозот на опрема за мобилна базна станица Ericsson во САД.

Apple и Ериксон

Но, се чини дека двете компании привремено ги закопаа секирите и постигнаа спогодба со која завршуваат сите актуелни правни спорови поврзани со патентите.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Jerelogizchina

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега