Root NationНовиниИТ вестиApple Watch Ultra 2 може да добие огромен microLED дисплеј

Apple Watch Ultra 2 може да добие огромен microLED дисплеј

-

Ако мислевте дека екранот на паметниот часовник Apple Гледајте Ултра со дијагонала од 1,92" изгледа големо, производителот сепак има што да ве изненади. Впрочем, според најновото протекување, наследникот Apple Watch Ultra може да има уште поголем дисплеј.

Изворите посочуваат дека во 2024 г компанија ќе објави нова верзија Apple Гледајте Ultra со екран од 2,1 инчи! Исто така, се вели дека наследникот ќе користи microLED дисплеј, а не OLED. Оваа промена потенцијално ќе го направи екранот посветол, способен за прикажување побогати бои и полесен за читање од агол во споредба со тековниот OLED дисплеј.

Apple Гледајте Ултра

Според неодамнешниот извештај на авторитетен инсајдер Марк Гурман, во кој се споменува употребата на microLED технологија, исто така ќе се создаде впечаток дека податоците на дисплејот се нацртани на врвот на стаклото. Што се однесува до зголемувањето на големината, преминувањето од 1,92" на 2,1" можеби не звучи толку драматично, но во споредба - Apple Гледајте 8 има само 1,69-инчен екран и веќе може да изгледа огромен ако се движите од постар модел со помала дијагонала. Затоа, понатамошното зголемување на големината дефинитивно ќе биде забележливо.

Се разбира, ова не е нужно лошо, бидејќи Ultra дисплејот може да се смета за врвен момент на моделот, а неговата голема големина го олеснува интеракцијата со него и добро гледање на малите детали. И поголем екран во следниот модел навистина може да изгледа веројатно. Како што беше наведено погоре, гласините за употреба на микроЛЕД се појавија во други извори, а аналитичарот Џеф Пу неодамна ја направи истата претпоставка.

Apple Гледајте Ултра

Едно прашање е точно на кое ажурирање се однесуваат овие гласини - Apple Гледајте Ultra 2 или Watch Ultra 3? Првата верзија се појави минатиот септември, па септември 2023 година изгледа како очигледен датум за лансирање на наследникот. Стандардни модели Apple Гледајте се издаваат секоја година во септември, но новиот паметен часовник попрво ќе биде почеток на нова линија, па не е факт дека производителот ќе оди на истиот начин со него.

Во исто време, постојат причини да се верува дека можеби нема да видиме Apple Гледајте Ultra 2 до 2024 година. Прво, се споменува во изворите, а второ, тогаш нешто ќе слушневме за нив. Покрај тоа, владетелот Apple Гледајте SE не е годишен: втората верзија се појави само две години подоцна оригинален модел, така што компанијата може да ја избере оваа стратегија (и прегледот на првиот модел од Dmitry Koval можете да гледате преку врската).

Apple Гледајте СЕ

Покрај тоа, првиот модел веќе имаше голема цена, а производителот треба да додаде некои значајни ажурирања за некако да го оправда своето постоење, за што, се разбира, е потребно време.

Исто така интересно:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега