Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиASUS воведе гејмерски монитор со стапка на освежување од 500 Hz

ASUS воведе гејмерски монитор со стапка на освежување од 500 Hz

-

Тековниот опсег на гејмерски монитори со висока стапка на освежување достигнува максимална фреквенција од 360 Hz. Додека само 360Hz веројатно е претерано за повеќето гејмери, ASUS сака да ја надмине конкуренцијата. Компанијата на изложбата Computex 2022 претстави нов монитор за игри со навистина луда стапка на освежување од 500 Hz. ASUS го нарекува ROG Swift 500Hz и тврди дека тоа е револуционерен уред кој обезбедува најмазно и најбрзо темпо на играње досега.

ROG Swift 500Hz е опремен со 24,1-инчен панел со максимална резолуција од Full HD (1920×1080). Релативно ниската резолуција е сосема разбирлива со оглед на многу високата стапка на освежување. Се сомневаме дека дури и најдобрите графички картички ќе можат да испорачаат толку лудо високи стапки на слики при резолуции над 1080p. За да ги ставиме работите во перспектива, ROG Swift 500Hz генерира рамки повеќе од осум пати побрзо од типичните дисплеи со брзина на освежување од 60Hz во секунда. Ова е одлично затоа што значи дека ќе имате многу повеќе време да стекнете предност пред вашиот противник во игрите esports, но исто така значи дека вашиот графички процесор ќе биде доведен до граница.

ASUS ROG Swift 500Hz

ASUS тврди дека мониторот ROG Swift 500Hz користи нова технологија Esports TN (E-TN), што обезбедува 60% подобро време на одговор во споредба со стандардните TN панели. Доаѓа и со вграден NVIDIA рефлексен анализатор и поддршка за G-SYNC, што им овозможува на гејмерите да ги приспособат поставките за да постигнат минимално доцнење на влезот без пелтечење и кинење.

Компанијата ASUS се гордее со тоа што е еден од првите производители што ги помести границите на мониторите со висока стапка на освежување. Компанијата е пред кривата кога станува збор за ултра брзи гејмерски монитори, со првиот монитор за игри од 144 Hz објавен во 2012 година, првиот монитор од 240 Hz во 2017 година и првиот монитор од 360 Hz во 2020 година. Сепак, ова не е прв пат да известуваме за гејмерски монитор со стапка на освежување од 500 Hz. Кинеската компанија BOE беше првата што на почетокот на оваа година покажа прототип на монитор кој може да ја ажурира сликата 500 пати во секунда.

ASUS сè уште не ја објави цената или достапноста на Swift 500 Hz. Не очекувате ова да биде монитор со прифатлива цена, бидејќи е наменет за професионални гејмери ​​кои сакаат да бидат на најсовремена.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега