Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиПредводник ASUS ROG Phone 6 ќе добие брзо полнење од 65 W

Предводник ASUS ROG Phone 6 ќе добие брзо полнење од 65 W

-

Предводник ASUS ROG Phone 6 ветува дека ќе биде еден од првите што ќе го понуди новиот чипсет Snapdragon 8+ Gen 1. Чипот содржи едно јадро Kryo Prime со такт до 3,2 GHz, три јадра Kryo Performance со такт до 2,8 GHz и четири јадра Kryo Efficiency со фреквенција до 2,0 GHz. Производот вклучува продуктивен Adreno графички акцелератор и Snapdragon X65 5G модем.

И иако неговото објавување ќе се случи за недела и половина, дизајнот беше успешно чуван во тајност. Тоа го открил доушник на TENAA, во чија објава уредот бил прикажан во живо. Сликите го покажуваат ROG Phone 6 во бело, што е многу слично на прототипот на Qualcomm ASUS. Исто така, видливо на капакот е нешто што изгледа како тесен надворешен дисплеј.

Asus Рог телефон 6

На паметниот телефон му се припишува 6,78-инчен OLED дисплеј од Samsung со Full HD+ резолуција и брзина на освежување од 165 Hz, бидејќи ова е гејмерски модел.

ASUS ROG Phone 6 ќе добие огромна батерија од 6000 mAh со поддршка за брзо полнење од 65 вати. Задната камера е тројна со главниот сензор од 64 MP, предната од 12 MP. Скенерот за отпечатоци е вграден во екранот. Како оперативен систем се користи Android 12. Количината на LPDDR5 RAM меморија ќе биде 18 GB. Но, можно е во продажба да излезат верзии со 8, 12 и 16 GB RAM. Флеш меморијата ветува 512 GB.

Asus Рог телефон 6

Новитетот ќе тежи 229 g, а неговата дебелина ќе биде 1,039 cm и димензиите на каросеријата: 172,83×77,25×10,39 mm. Очекуваниот термин за премиера е 5 јули. Семејството наводно ќе вклучува три верзии - основната модификација, како и моделите ROG Phone 6 Pro и ROG Phone 6 Ultimate.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега