Root NationНовиниИТ вестиСерија паметни телефони ASUS ROG Phone 7 ќе биде претставен во април

Серија паметни телефони ASUS ROG Phone 7 ќе биде претставен во април

-

Линија на паметни телефони за игри ASUS ROG Phone постои од 2018 година. Овие уреди нудат одлични перформанси, моќен софтвер фокусиран на игри и ергономски активирања. Сега тајванскиот бренд потврди дека следната генерација на телефони, ROG Phone 7, наскоро ќе се појави на пазарот.

ASUS пријавени во официјалната сметка на Twitter, дека смартфоните ROG Phone 7 ќе бидат претставени на настан на 13 април во 15:00 часот по Киев. За жал, постерот со кој компанијата ја илустрираше веста повеќе не дава никакви информации.

ASUS Рог телефон 7

И покрај фактот дека лансирањето е многу наскоро, производителот не брза да даде никакви официјални изјави во врска со техничките карактеристики на идните уреди и нивните функции и можности. Сепак, може да се предвиди дека новиот гејмерски телефон ќе работи на најмоќниот процесор Snapdragon 8 Gen 2 во моментот. Исто така, постои можност, и доста висока, производителот повторно да додаде тригери на страната на паметните телефони, што на корисниците ќе им даде дополнителни контролни опции во игрите.

У ASUS постои одредена тенденција да се понудат повеќе од еден модел за секој генерација, па нема да биде чудно доколку компанијата објави две или три варијанти на ROG Phone 7 во различни конфигурации во ист ден. Во врска со ова, има протекување - упатените рекоа дека серијата ќе се состои од три уреди: основниот модел ASUS ROG Phone 7, ROG Phone 7 Ultimate и ROG Phone 7D.

ROG Phone 7D

Да потсетам, неодамна напишавме дека верзијата ROG Phone 7D е веќе достапна запали на страницата за бенчмаркинг Geekbench и покажа импресивни резултати. Според листата на услугата, смартфонот ќе биде опремен со Snapdragon 8 Gen 2 и ќе има до 16 GB RAM. На планот на софтверот, уредот ќе се испорачува со Android 13 надвор од кутијата. Според резултатите од тестот Geekbench, телефонот освоил 2012 и 5697 поени во едно-јадрените и повеќе-јадрените тестови, соодветно.

Извештајот од The ​​Tech Outlook претходно објави дека основниот ROG Phone 7 ќе има 16 GB RAM и 256 GB простор, додека ROG Phone 7 Ultimate ќе доаѓа со 512 GB простор. Покрај тоа, имаше гласини дека сите три телефони ќе бидат опремени со AMOLED дисплеј со стапка на освежување од 165 Hz.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега