Root NationНовиниИТ вестиASUS го потврди датумот на издавање на Zenfone 10

ASUS го потврди датумот на издавање на Zenfone 10

-

Малите, но моќни водечки телефони се редок ѕвер на пазарот, но тие се појавуваат. Тоа беше минатогодишниот паметен телефон Zenfone 9. И сега ASUS го потврди датумот на издавање на неговиот наследник, Zenfone 10. Заедно со објавата, производителот го покажа и изгледот на предниот панел.

Компанијата ASUS објавено на својата официјална страница во Instagram известува дека Zenfone 10 ќе дебитира во Тајван на 29 јуни 2023 година во 21:00 часот по локално време (16:00 часот во Киев). Ова е малку порано од очекуваното, бидејќи објавувањето на неговиот претходник се случи на 28 јули 2022 година.

Asus Zenfone 10

Објави во Instagram содржи и слика која го открива дизајнот на предниот панел на Zenfone 10, а во левиот агол можеме да ја видиме селфи камерата која не потсетува на изгледот на претходниот модел од серијата. Точната големина на екранот е веќе позната бидејќи ASUS ја лансираше официјалната страница Zenfone 10 каде што се достапни некои корисни информации.

Таму се известува дека екранот ќе биде 5,9-инчен, односно ист како во Zenfone 9. Сликата на закачката покажува светло зелена боја, што можеби е една од достапните опции за боја.

Гледајќи ја сликата на Zenfone 10 и индициите што ги содржи, можете да се обидете да предвидите какви карактеристики ќе има телефонот. На пример, еден од тизерите покажува дека уредот ќе поддржува безжично полнење, што толку недостасуваше во претходните модели од серијата. Друга карактеристика може да биде камера со стабилизација, како и во претходниот модел. Што се однесува до слушалките на сликата, тие може да укажуваат на подобрен квалитет на звукот, стерео звучници или ASUS ќе го задржи аудио приклучокот од 3,5 мм.

Се очекува Zenfone 10 да биде придвижуван од чипсет Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, како што е норма меѓу водечките модели. Најверојатно ќе има 16GB RAM, но треба да очекуваме да бидат достапни и други конфигурации. Барем, ако се потпреме на искуството од издавањето на претходниот модел - тој е достапен во варијанти од 6 GB, 8 GB и 16 GB.

Zenfone 9

Што се однесува до очекуваните спецификации, се шпекулира дека Zenfone 10 има моќна задна камера од 200 MP со OIS и батерија од 5000 mAh со поддршка за брзо полнење од 67 W. Сепак, во очекување на официјалното соопштение, овие спецификации остануваат повеќе желби отколку реални. Zenfone 10 најверојатно ќе работи со Android 13, како што претходно беше наведено со неговиот изглед на листата на Geekbench.

Прочитајте исто така:

Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега