Root NationНовиниИТ вестиАвиокомпанијата Нова Пошта Супернова ерлајнс доби сертификат за оператор

Авиокомпанијата Нова Пошта Супернова ерлајнс доби сертификат за оператор

-

„Њу пост“ штотуку објави дека нејзината авиокомпанија „Супернова ерлајнс“ добила сертификат за оператор под број UA 062, што ѝ овозможува да започне сопствени карго летови. Првиот лет со карго на клиентите на Нова Пошта Глобал се планира да се реализира веќе во пролетта 2023 година. Во моментов, авиокомпанијата активно развива сопствена флота на авиони. Компанијата веќе има два АН-26, кои ги презеде правата на лизинг.

„Супернова ерлајнс“ ќе има летови од украинските меѓународни аеродроми Бориспил и Лавов по завршувањето на војната, а додека украинското небо е затворено за летови, авиопревозот ќе се врши од европските аеродроми најблиску до Украина.

Супернова ерлајнс

„Ние сме првиот украински превозник кој успеа да ги исполни сите барања и го доби сертификатот за оператор во воени услови. Ова е пример за нескротливоста на Украинците и потсетување за другите бизниси дека токму сега е најдобро време за инвестирање во Украина. Ние веруваме во вооружените сили и разбираме дека брзата и безбедна логистика е клучна за забрзување на нашата победа и обезбедување на Украинците со потребната стока. Ние сме многу благодарни на специјалистите на Државната служба за воздухопловство под водство на Олександр Билчук за нивната професионална интеракција и барање решенија за време на процедурите за сертификација во тешки времиња за земјата“, рече Јарослав Красножон, директор на Супернова ерлајнс.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега