Root NationНовиниИТ вестиНов ударен беспилотно летало Bayraktar AKINCI со ракета ИХА-230 беше тестиран во Турција

Нов ударен беспилотно летало Bayraktar AKINCI со ракета ИХА-230 беше тестиран во Турција

-

На 31 март турското борбено беспилотно летало Bayraktar AKINCI успешно тестираше надсонична ракета ИХА-230, способна да погоди цели на оддалеченост до 140 километри. Техничкиот директор на Бајкар Селчук Бајрактар ​​ја објави соодветната публикација на својот профил на Twitter.

https://twitter.com/BaykarTech/status/1641889802055307271?s=20

Борбениот авион летал во центарот за обука и тестирање АКИНЦИ во Чорлу, провинцијата Текирдаг. Во моментов во тек се подготовките за првиот лет на ТБ3, кој ќе биде првиот борбен беспилотен авион во светот кој ќе може да слетува и полетува од бродови со кратки писти.

Да потсетам дека во декември беше инсталиран и тестиран дронот Bayraktar AKINCI со најновиот систем за наведување. За ова во Твитер пријавил техничкиот директор. „Тестирајте ги пукањата користејќи го комплетот за нишање GÖKÇE од новата генерација. Во јаболкото...“.

Бајрактар ​​Акинџи

Да потсетам дека беспилотниот борбен авион Bayraktar Kızılelma е опремен со турбомлазен мотор АИ-25ТЛТ од украинско производство. Турската компанија „Бајкар“ има намера во Украина да изгради не само фабрика за производство на нападни беспилотни летала „Бајрактар ​​ТБ2“, туку и да создаде „Бајрактар ​​АКИНЦИ“ и „Бајрактар ​​Кизилелма“ во Украина.

Бајрактар ​​Акинџи

Исто така интересно:

Jerelotwitter
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега