Root NationНовиниИТ вестиБлу Ориџин на Безос го направи својот трет вселенски лет со екипаж

Блу Ориџин на Безос го направи својот трет вселенски лет со екипаж

-

Во саботата, компанијата на Џеф Безос Blue Origin го лансираше својот трет приватен екипаж во вселената и безбедно го врати на Земјата. Белото вселенско летало со кружен врв се искачи на чистото сино небо над Западен Тексас и направи приближно 11-минутно патување надвор од меѓународно признатата граница на вселената од 100 километри.

Шестчлената екипа радосно се креваше додека ги откопчуваа појасите за да уживаат во неколку моменти на бестежинска состојба, зјапајќи во вселената низ високите прозорци во капсулата. Капсулата брзо се врати на земјата за мек падобран да слета во пустината, подигнувајќи облак од прашина при слетувањето. Безос и други претставници на компанијата побрзаа да ги поздрават членовите на екипажот, кои им се смешкаа од капсулата. Носачот слета одделно и исто така безбедно. „Имавме одличен лет денес“, рече извршниот директор на Blue Origin, Боб Смит во соопштението.

Нов овчар

Лора Шепард-Черчли, чиј татко Алан Шепард стана првиот Американец во вселената во 1961 година, полета како гостин на Blue Origin. Суборбиталната ракета на компанијата го носи името New Shepard во чест на пионерскиот астронаут. Гостин беше и Фудбалската куќа на славните, кој стана радиодифузер Мајкл Страхен, додека таму беа четворица клиенти кои плаќаа: извршниот директор на воздухопловството и филантроп Дилан Тејлор, инвеститорот Еван Дик, основачот на Bess Ventures, Лејн Бес и Камерон Бес. Лејн и Камерон Бес станаа првата двојка татко-дете што летнаа во вселената. Цените на билетите не се соопштуваат.

Алан Шепард влезе во историјата на САД со завршување на 15-минутниот суборбитален лет во вселената на 5 мај 1961 година, нешто помалку од еден месец откако Јуриј Гагарин од Советскиот Сојуз стана првиот човек кој орбитира околу планетата. Шепард, кој почина во 1998 година, стана петтиот од 12-те мажи што оделе на Месечината.

Мајкл Страхен и Лора Шепард-Черчли.
Мајкл Страхен и Лора Шепард-Черчли.

„Сакам да кажам дека оригиналниот Шепард ќе лета со Њу Шепард (игра на зборови)“, рече Шепард-Черчли, која води фондација која ја промовира науката и собира пари за студентите, во видеото пред летот. „Многу сум горд на наследството на татко ми. Ќе потсетиме дека претходните летови на Blue Origin ги донесоа во вселената милијардерот Безос и актерот од „Ѕвездени патеки“, Вилијам Шатнер.

Безос, кој своето богатство го направи на Амазон, замислува иднина во која човештвото ќе биде расеано низ Сончевиот систем, живеејќи и работејќи во огромни вселенски колонии со вештачка гравитација. Ова, рече тој, ќе ја остави Земјата како недопрена туристичка дестинација, слично како денешните национални паркови.

Блу Ориџин на Безос го направи својот трет вселенски лет со екипаж

2021 година беше голема година за секторот за вселенски туризам, бидејќи Virgin Galactic исто така го одведе својот основач Ричард Бренсон до целта, а SpaceX на Илон Маск испрати четворица приватни граѓани на тридневен орбитален лет за добротворни цели.

Прочитајте исто така:

Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега