Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиBlue Origin го направи петтиот лет за туризам во вселената

Blue Origin го направи петтиот лет за туризам во вселената

-

Денеска во 16:25 часот по киевско време се одржа петтиот туристички вселенски лет на бродот New Shepard на компанијата Blue Origin. Лансирањето беше извршено од локацијата на компанијата во Западен Тексас, на околу 40 километри од градот Ван Хорн.

Летот не траеше долго, а нешто повеќе од 10 минути по полетувањето, капсулата на бродот и неговите шест патници слетаа на падобрани, при што кога удри во земјата, подигна прашина од пустината. За време на летот, екипажот достигна височина од 106 километри над нивото на земјата.

Сино потекло

New Shepard се состои од ракета и капсула за повеќекратна употреба. Носачот се спушта кратко пред капсулата, изведувајќи вертикално слетување со погон, слично на првите фази на орбиталните ракети Фалкон 9 на SpaceX.

Сино потекло

Разделните зборови пред летот ги кажа астронаутот на Аполо Чарли Дјук, кој полета како дел од мисијата Аполо 16 пред 50 години:

„Честитки за летот на кој треба да се качите“, - рече Дјук. „Знам дека ви претстои возбудлива авантура, исто како што бев јас пред 50 години. Имајте добро патување и со нетрпение очекувам да ве запознаам кога ќе се вратите“.

https://youtu.be/o86sVxgGnBs?t=3782

Blue Origin не открива колку чини билетот за суборбитален лет. Затоа, може само да се погоди од примерот на главниот конкурент на компанијата во областа на суборбиталниот вселенски туризам, Вирџин Галактик на Ричард Бренсон. Таму билетот чини околу 450 долари Virgin Galactic официјално планира да започне со целосен комерцијален превоз на патници со вселенското летало VSS Unity дури на почетокот на 000 година.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

2 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега