Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиВелика Британија објави рекорден пакет воена помош за Украина

Велика Британија објави рекорден пакет воена помош за Украина

-

Британскиот министер за одбрана Бен Валас даде изјава во Парламентот во која на пратениците им кажа за обезбедувањето нов пакет воена помош за Украина од страна на Велика Британија. Вклучува ескадрила тенкови Чалengе 2.

Според него, во последните четири недели се водат исклучително тешки и исцрпувачки битки, особено околу градот Бахмут, регионот Доњецк. „Но, Русија никогаш не успеа да ја скрши волјата на украинскиот народ или да ја промени политиката на нејзините лидери“, рече министерот за одбрана.

Велика Британија најави значителен пакет воена помош за Украина

Британија продолжува внимателно да следи како се развива руската ударна кампања додека ги продлабочува своите стратешки залихи на модерни ракети. Промената на командата и враќањето на Герасимов може да доведе до враќање во руската офанзива, бидејќи Герасимов отсекогаш му бил лојален на Путин, како што објави Бен Валас.

САД инвестираа повеќе од 24 милијарди долари во воена поддршка за Украина од почетокот на целосната руска инвазија на 24 февруари минатата година. Тие испорачаа илјадници противвоздушни и противтенковски системи и неодамна ја зајакнаа оваа поддршка со обезбедување на батеријата за противвоздушна одбрана Патриот и нејзината муниција, 45 обновени тенкови Т-72Б и 50 пешадиски борбени возила Бредли за да помогнат во контраофанзивата.

„Ја поздравуваме и одлуката на француската влада да и обезбеди на Украина лесен, многу подвижен тенк АМХ-10. Наскоро ќе го објавам првиот круг тендери за Меѓународниот фонд за Украина под заедничко претседавање на Данска и Велика Британија. Благодарен сум на Шведска што го надополни фондот на донации. Сега во овој фонд се приклучија Шведска, Данска, Норвешка, Холандија, Исланд, Литванија и други земји“, вели Бен Валас.

За време на својот говор, тој го објави најзначајниот пакет воена помош за Украина досега, кој вклучува:

  • Тенковска ескадрила Челengе 2 со оклопни возила за поправка и евакуација
  • Пиштоли AS-90. Ова е батерија од осум пиштоли во висока готовност и уште две батерии во различен степен на подготвеност
  • Стотици оклопни и заштитени возила, вклучувајќи го и булдогот
  • Средства за совладување мински полиња и изградба на мостови вредни 28 милиони фунти
  • Десетици воздушни системи без екипаж во вредност од 20 милиони фунти за поддршка на украинската артилерија
  • Уште 100 артилериски гранати покрај веќе обезбедените 100
  • Стотици понапредни ракети, вклучувајќи ракети MLRS, ракети за воздушна одбрана Starstreak и ракети за противвоздушна одбрана со среден дострел
  • Делови за поправка на украински тенкови и БМП.

Тенковите и самоодните пушки АС-90 ќе бидат обезбедени од британските резерви заедно со муниција, но земјата планира да купи значителен износ на други донации на отворениот пазар или од трети земји кои ја поддржуваат Украина. „Денешниот пакет е важно зголемување на можностите на Украина. Тоа значи дека тие можат да преминат од отпор до протерување на руските војници од украинската земја“, изјави Бен Валас.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Исто така интересно:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега