Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиВо Кина успешно беше тестиран воз со голема брзина - аналог на Hyperloop

Брзиот воз сличен на Hyperloop беше успешно тестиран во Кина

-

Според South China Morning Post, Кинеската корпорација за аерокосмичка наука и индустрија (CASIC) го спроведе првото успешно лансирање на транспортен систем сличен на Hyperloop на Илон Маск. Тестот беше спроведен со помош на патничка капсула со целосна големина.

Инженерите на CASIC спроведоа серија од три тест лансирање на капсулата со магнетна суспензија (суперспроводливи магнети или електродинамичка суспензија, EDS) во Датонг, провинцијата Шанкси. Брзината на капсулата достигна 50 километри на час. Капсулите од следната генерација се планирани да носат патници и товар со брзина од 1000 километри на час или уште поголема во „речиси“ вакуумска цевка. Ако се оди според планот, овој тип на транспортна мрежа ќе биде најбрзиот копнен транспортен систем во светот.

CASIC

Најбрзите брзи возови можат да возат со брзина до 350 km/h. Тие би можеле да се движат уште побрзо, но тогаш излетувањето од шините и потрошувачката на енергија значително би се зголемиле. И технологијата на магнетна левитација, на која се базира Hyperloop, меѓу другото, го елиминира триењето што ги истроши шините, а вакуумската цевка го намалува отпорот на воздухот.

Основачот на SpaceX, Илон Маск, за прв пат ја претстави идејата за Hyperloop (систем на вакуумски тунели во кои се движат брзите возови) во 2012 година и ја создаде компанијата Boring Company за да ја реализира оваа идеја, но проектот сè уште не е имплементиран бидејќи компанијата се соочи со низа технички и финансиски пречки.проблеми Дали тоа значи дека Кина наскоро би можела да стане лидер во полето на „вакуум“ транспорт, прва во светот што постигнала историска цел? Времето ќе покаже.

Треба да се напомене дека Кина сега ја има најголемата светска мрежа на брзи железници со вкупна должина од повеќе од 42 илјади километри. Владата на земјата има и амбициозни планови да ја зголеми максималната брзина на возовите на 400 километри на час во следните две години.

Исто така интересно:

Jereloscmp

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега