Root NationВестиИТ вестиУкраинците станаа светски шампиони во ракетно моделирање

Украинците станаа светски шампиони во ракетно моделирање

-

На 29 август, во Лавов заврши Светското првенство за модели на ракети. Украинскиот тим освои 12 медали и во вкупниот број медали ги надмина земјите како САД и Кина.

Ракетно моделирање

Натпреварите во моделирање на ракети се успешни

Во конкуренција на возрасни тимови, Украинците ја добија титулата апсолутен светски шампион. Бугарската екипа беше на второто место, а трета беше репрезентацијата на САД. Во екипниот натпревар, репрезентацијата на Украина освои 3 златни и 1 сребрен медал. Во поединечна конкуренција, тројца украински спортисти освоија сребро, двајца - бронзени. Нашите спортисти освоија награди во пет различни класи на ракети.

Јуниорската репрезентација на Украина се претстави одлично во класата С9А (за времетраење на летот со ротор). Во него таа заработи 1 златен медал во екипна, како и 1 златен и 1 бронзен медал во поединечна дисциплина. Ова и го донесе четвртото место во апсолутниот поредок, а најдобри јуниорски репрезентации беа селекциите на Словачка, Полска и Кина.

Украинците беа успешни и во дополнителната натпреварувачка класа S2/P – симулација на лет на ракета со кревка товар на бродот, која мора да остане недопрена. Тука јуниорската репрезентација го зазеде првото екипно место и првото место во поединечна конкуренција. Екипата за возрасни го освои второто екипно место и бронзен медал во поединечна дисциплина. Класата S2/P беше воведена во натпреварувачката програма на предлог на американската делегација. Украинските спортисти за прв пат учествуваа на него. Победниците меѓу себе извлекоа специјален награден фонд од 4000 евра.

„Нашите спортисти како актуелни европски шампиони се претставија добро. Возрасните репрезентативци покажаа стабилен резултат, потешко се минаа јуниорите. Но, и овој пат, во генералниот пласман, тимот успеа да влезе во првите три, заобиколувајќи ги дури и таквите гиганти како САД и Кина“, рече Борис Олифиров, коментатор на Светското првенство за модели на ракети, повеќекратен добитник на Украински и светски првенства.

Покрај официјалните натпревари, во рамките на шампионатот се одржа и Copters Race, изложба на роботи и други технолошки достигнувања на инженерската школа Noosphere. Гледачите учествуваа на мастер-класови за градење и лансирање ракети, сликање джинджифилово и друга забава за целото семејство. Полноправно видео емитување работеше за гледачите на Интернет, а резултатите од натпреварот беа достапни речиси веднаш во специјалниот онлајн систем Cup Navigator развиен во Украина.

Моделот на ракета е дизајн и лансирање на вселенски модели. Официјално започна во 1962 година, кога Меѓународната авијациска федерација (FAI) го призна ракетното моделирање како технички спорт. Првото Светско првенство се одржа во 1972 година во Југославија.

„Исто како и минатогодишното Европско првенство, најмногу позитивни повратни информации за организацијата на натпреварот добивме од претставници на ФАИ и спортисти од различни земји. Драго ни е што беше можно да се привлечат толку многу гледачи на настанот, особено деца. Веруваме дека спортскиот спектакл и победите на нашите спортисти ќе го разбудат нивниот интерес за техничките специјалности и ќе имаат позитивно влијание врз развојот на новата инженерска генерација на нашата земја“, коментира Михаило Рјабокон, директор на World Model Rocket Sports. Директор за првенство и иновации на Noosphere.

Украина го доби правото да биде домаќин на Светското првенство за вселенски модели од FAI во 2014 година. Се одржа од 23 до 30 август 2016 година во селото Великиј Дорошив кај Лавов и собра околу 300 спортисти од 19 земји, како и неколку илјади гледачи.