Root NationНовиниИТ вестиДел од кодот Twitter беше објавено на интернет

Дел од кодот Twitter беше објавено на интернет

-

Како што е соопштено Њујорк тајмс, во петокот беа објавени судски документи кои го покажуваат тој дел од изворниот код Twitter - основен софтвер - беше објавен на мрежата. Податоците беа објавени на Github, но подоцна беа отстранети.

Twitter Според судските документи, Twitter тврдеше дека ги прекршува авторските права со обидот да го отстрани кодот од заедницата Github каде што беше хостиран. Иако шифрата беше отстранета истиот ден, не беа дадени информации за тоа колку долго останал достапен, ниту за степенот и длабочината на истекувањето. Како дел од барањето за отстранување код, Twitter исто така, побара од Окружниот суд на САД за Северната област Калифорнија да го принуди Github да го открие идентитетот на корисникот кој го објавил кодот, како и на оние кои пристапиле и ја преземале.

„Њујорк тајмс“ наведува дека, според извори од компанијата, директорите Twitter силно се сомневаат дека тоа е дело на незадоволен вработен кој дал отказ „во текот на последната година“. Случајно купил Илон Маск Twitter минатиот октомври за примамлива цена од 44 милијарди долари и почна да отпушта 80 отсто од работната сила на компанијата, а не од 75 отсто од кои сите се плашеа пред купувањето, како што тврдеше Маск.

Twitter

Директорите на компанијата кои разговараа за Њујорк Тајмс се првенствено загрижени дека откритијата од кодот би можеле да ги олеснат идните хакерски напади со откривање нови експлоатирања или дозволувајќи им на напаѓачите да добијат пристап до податоците на корисниците на Твитер. Ако сè потемпераментната функционалност на страниците не беше доволна за да ги исплаши корисниците на страницата кои веќе не беа заплашени од повторното појавување на измамници по преземањето на страницата од страна на Илон, дали заканата од целосно хакирање ќе биде последната капка за огласувачите и корисниците ?

Прочитајте исто така: 

JereloEngadget
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега