Root NationНовиниИТ вестиКина планира да испрати астронаути на Месечината до 2030 година

Кина планира да испрати астронаути на Месечината до 2030 година

-

Кина планира да приземји астронаути Месечината до 2030 година и додадете четврти модул на својата вселенска станица Тиангонг. Ова го соопштија претставници на вселенската агенција на земјата.

Плановите на земјата за слетување на Месечината вклучуваат „краток престој на површината на Месечината и заедничко истражување на луѓе и роботи“, соопшти вселенската агенција. И НАСА и кинеската вселенска агенција ги разгледуваат регионите на јужниот пол на Месечината како потенцијални локации за слетување. Таму наводно се наоѓа воден мраз и други ресурси кои би биле корисни за истражување и населување на Месечината.

Кина планира да испрати астронаути на Месечината до 2030 година

Агенцијата, исто така, објави дека планира да додаде уште еден модул на вселенската станица Тиангонг. Во моментов, тој се состои од три модули, кои беа лансирани еден по еден од мај 2021 година и поврзани заедно во вселената. Планови Кина за нејзината вселенска станица, која треба да биде завршена во ноември 2022 година, вклучува постојан екипаж од тројца најмалку десет години. Петтиот таков екипаж беше лансиран доцна во понеделникот, на 29 мај, а во вторникот наутро стигна до вселенската станица.

Сè уште нема точен датум, но вселенската агенција додаде дека четвртиот модул на вселенската станица ќе биде лансиран „во соодветно време за да се обезбеди поддршка за научни експерименти и да се обезбеди на екипажот подобрени услови за работа и живот“. Со својата дополнителна станица во форма на Т Tiangong може да стане како крст. Долгорочно, Кина планира да додаде уште два дела на својата вселенска станица, со што вкупниот број на модули ќе се зголеми на шест.

На прес-конференцијата, официјалните лица изјавија дека и Кина е подготвена да работи со меѓународните партнери, иако обемот на таквата соработка со САД останува непознат. Иако НАСА вели дека „соработката со Кина зависи од Кина“, амандманот на Волкот (рестриктивен закон донесен од Конгресот во 2011 година) забранува НАСА како федералната агенција може да користи федерални средства за да работи директно со кинеската влада.

Tiangong

„Конзистентен став на нашата земја е дека се додека целта е да се користи просторот за мирни цели, ние сме подготвени да соработуваме и да комуницираме со која било земја или воздушна организација“, изјавија претставници на вселенската агенција. - Штета што Конгресот на САД има релевантни предлози кои забрануваат соработка во воздушната индустрија помеѓу САД и Кина“.

мисијата на НАСА Артемида III има за цел да лансира астронаути за слетување со екипаж во близина на јужниот пол на Месечината кон крајот на 2025 година, додека кинеската роботска мисија Chang'e 7, која има за цел меко слетување на ровер во истиот регион, е закажана за 2026 година. И некои од потенцијалните места за слетување за двете мисии се преклопуваат. Оваа коинциденција, која ќе бара извесна соработка од земјите, делумно се должи на подобрите услови на јужниот пол на Месечината, додека е прилично блиску до регионите во трајно сенка, каде што се верува дека постои воден мраз и други корисни ресурси.

Прочитајте исто така:

Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега