Root NationНовиниИТ вестиЧипот на Google Tensor G3 може да биде изменета верзија Samsung Exynos 2300

Чипот на Google Tensor G3 може да биде изменета верзија Samsung Exynos 2300

-

Samsung го разви процесорот Exynos 2300 за водечки паметни телефони со Android, но тогаш јужнокорејскиот гигант одлучи да го користи Snapdragon во Galaxy S23 (преглед на врвниот модел на серијата од Olga Akukina ќе најдете преку врската), така што шансите Exynos 2300 да се појави во блиска иднина станаа помали. Сепак, Exynos 2300 сè уште може да го продолжи својот животен век - во форма на чипот Google Tensor G3.

Две работи зборуваат во прилог на оваа теорија. Прво, Samsung не престана да работи на Exynos 2300. Второ, претходните Google Беа направени тензори Samsung, па G3 веројатно нема да ја наруши таа традиција.

гугл тензор

Почнувајќи од 2021 година, Google почна да користи прилагодени чипсети Tensor во телефоните Pixel. Првата генерација на Tensor, G1, дебитираше во серијата Pixel 6 (преглед на овој паметен телефон од Yuri Svitlyk є точно тука), а тоа беше модифицирана верзија на чипот Exynos 2100 што се користи во серијата Galaxy S21 на некои пазари. Со Google Tensor G2 за Пиксели 7 истата приказна – се заснова на Exynos 2200 кој напојува некои телефони Galaxy S22. Така, според трендот, Tensor G3 треба да биде модифицирана верзија на Exynos 2300. Единствениот проблем е што Exynos 2300 сè уште не постои.

Google Pixel 7 Pro

Како што споменавме погоре, Samsung сè уште развива нов Exynos процесор, дури го има и кодното име Quadra. Па дури и ако Samsung не го користел во Галакси S23 и нема да го користи во следната серија (и, најверојатно, ќе го користи), може да се појави кај телефоните Pixel 8. Веројатно Google ќе го оптимизира Exynos 2300 малку пред тоа, во спротивно Tensor G3 нема да може се натпреваруваат со Snapdragon 8 Gen 2, што не е она што технолошкиот гигант го сака за своите паметни телефони.

Извештајот за Exynos 2300 вели дека чипсетот ќе има едно главно процесорско јадро Cortex-X3 со такт од 3,09 GHz, четири Cortex-A715 јадра за задачи со помалку интензивни ресурси со такт од 2,65 GHz и четири Cortex-A510 јадра со такт од 2,1GHz - 2300,A930GHz. , кој ќе работи на часовна фреквенција од 2 GHz. Exynos 1,4 ќе биде опремен и со полу-прилагоден графички процесор Xclipse XNUMX базиран на архитектурата AMD RDNA XNUMX, кој може да се оверклокува до XNUMX GHz.

Google Pixel 8

Таблет и Пиксел на Google Pixel Fold, најверојатно ќе се испорачува со Tensor G2, а претстојниот Google Pixel 7a ќе се напојува со истиот чипсет. Овие уреди се очекува да бидат официјално претставени на конференцијата за развивачи Google I / O 2023 10 мај. Но, постои мала шанса технолошкиот гигант да го претстави и Pixel 8 со Tensor G3 во исто време.

Исто така интересно:

Jerelogizchina
Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега