Root NationНовиниИТ вестиDARPA додели договори за дизајнирање на летечкиот брод со долг дострел Liberty Lifter

DARPA додели договори за дизајнирање на летечкиот брод со долг дострел Liberty Lifter

-

Оваа недела, DARPA (Агенција за напредни истражувачки проекти на Министерството за одбрана на САД) објави потпишување договори со две компании за производство на авиони за развој на хидроавион кој ќе може да се движи на надморска височина помала од 30 m над површината со носивост од 90 тони и растојание од повеќе од 12 илјади км.

План на екранот
Концепт на општа атомија

Според соопштението на DARPA, General Atomics во соработка со Maritime Applied Physics Corporation и Aurora Flight Sciences во соработка со Gibbs & Cox и ReconCraft добиле договори за започнување со дизајн и развој на прототипот на товарен авион Liberty Lifter.

План на екранот
Концепт на Aurora Flight Sciences

Liberty Lifter во суштина ќе биде летечки брод со карактеристики на транспортен авион, сличен по големина и носивост на транспортниот авион C-17 Globemaster III. Ќе мора да полетува и слета во морски бранови од 4 поени и долги летови во морски бранови до 5 поени. Освен што ќе лета во близина на површината, леталото ќе мора мирно да се движи на височина од околу 3 километри надморска височина.

План на екранот

Производството на хидроавион треба да користи евтино производство, слично на бродоградба. Во првата фаза од договорот, двата тима ќе развијат авион кој ќе носи две јуришни амфибиски возила на морнарицата или шест товарни контејнери од 6 стапки веднаш над врвовите на брановите користејќи физика со ефект на земја. Авионите со фиксни крила кои летаат блиску до земјата се однесуваат како да летаат на воздушно перниче помеѓу земјата. Авионите со ефект на земја користат помалку енергија за да го придвижат воздухот со големи брзини и, за возврат, трошат помалку енергија за летање.

План на екранот

Двете компании имаат 18 месеци да ги исчистат своите концепти. Тимот на General Atomics предложи дизајн со два трупа со средно крило за да се оптимизира стабилноста на водата и пловидбата. Користи дистрибуирана електрана која користи дванаесет мотори со турбо вратило. Нивните конкуренти, Aurora Flight Sciences, се засноваат на традиционална каросерија на хидроавион што наликува на чамец, со високо спуштено крило и осум турбо-мотори. Во средината на 2024 година, двете компании се очекува да ги достават своите предлози со детален дизајн, планови за производство и демонстрации на целосниот Liberty Lifter X-Plane.

План на екранот
Советскиот ракетен екраноплан „Лун“

Екраноплан за воена употреба некогаш беше обид на Советскиот Сојуз како дел од програмата Екраноплан, брз товарен авион за Балтичката и Црноморската флота, но во 1980-тите платформите беа во голема мера настрана.

Прочитајте исто така:

Jereloусна

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега