Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиDeepMind на Google наскоро ќе лансира свој конкурент ChatGPT

DeepMind на Google наскоро ќе лансира свој конкурент ChatGPT

-

Почни Deepmind беше пионер во истражувањето на вештачката интелигенција (ВИ) во изминатата деценија и беше купен од Google пред девет години. Меѓутоа, после Разговор GPT извршниот директор на DeepMind, Демис Хасабис, изјави за Time дека компанијата размислува да објави свој чет-бот, наречен Sparrow, како „приватна бета верзија“ некаде во 2023 година.

Спароу беше претставен на светот минатата година како доказ за концепт во истражувачки труд кој го опиша како „корисен агенс за дијалог што го намалува ризикот од опасни и несоодветни одговори“.

Google DeepMind

И покрај некои загрижености за потенцијалните опасности од чет-ботови, за кои DeepMind вели дека содржат „неточни или фабрикувани информации“, изгледа дека Sparrow би можел да биде подготвен за брзо лансирање на бета верзијата. Со оглед на блиските односи на DeepMind со Google, тоа би можело ефективно да биде одговорот на гигантот за пребарување на ChatGPT.

Според Демис Хасабис, малото одложување на лансирањето на Sparrow е затоа што DeepMind сака да се погрижи да има важни карактеристики што му недостигаат на ChatGPT, вклучително и врски до одредени извори. Како што рече Хасабис во интервју за Тајм, „правилно е да се биде внимателен на овој фронт“.

Истражувањето на DeepMind исто така сугерира дека Sparrow првично ќе биде поограничен и поконзервативен од ChatGPT. Вториот стана вирален поради неговата импресивна способност да им помага на сите, од кодери до поети на каучот, но исто така ги подигна веѓите поради неговиот капацитет за дискриминаторски коментари и вештините за пишување малициозен софтвер.

Google DeepMind

DeepMind зборуваше за правилата кои го ограничуваат однесувањето врз кои е изграден Спароу, како и за неговата подготвеност да одбие да одговара на прашања во „контексти каде што е соодветно да се допре до луѓето“. Во раните тестови, Спароу очигледно даваше веродостојни одговори и, најважно, ги поткрепи со докази „78% од времето кога се поставуваа вистински прашања“. Но, неговите вистински способности ќе станат појасни кога ќе биде лансирана оваа јавна бета верзија.

Секој што користел ChatGPT знае дека може да направи прилично добра работа за симулирање на интелигенција за голем број прашања. Но, иако е секако забавно, на чет-ботите со вештачка интелигенција, исто така, им е потребна морална интелигенција и способност да цитираат извори - и токму тука DeepMind вели дека нивниот „разговорен агент“ Спароу се истакнува.

Одењето на следното ниво ќе бара многу надворешни податоци, поради што јавната бета верзија на Sparrow е неизбежна. DeepMind вели дека развивањето подобри правила за неговиот асистент со вештачка интелигенција „ќе бара и експертски придонес од широк спектар на прашања (вклучувајќи политичари, социолози и етичари) и заеднички придонес од широк опсег на корисници и групи на интереси.

Google DeepMind

Сем Алтман, извршен директор на OpenAI (кој го создаде ChatGPT), на сличен начин зборуваше за тешкотијата во отворањето на чет-ботови со вештачка интелигенција без да се предизвика колатерална штета. ВО Twitter тој призна дека „со текот на времето ќе има значителни проблеми со OpenAI технологијата, ќе дадеме се од себе, но нема да можеме успешно да го предвидиме секој проблем“.

Со други зборови, програмерите на ChatGPT и DeepMind Sparrow се како родители со љубопитни мали деца, што е забавно и опасно подеднакво - особено кога нивната учителка во градинка е ефективно целиот Интернет.

Исто така интересно:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега