Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиИконскиот DeLorean стана електричен автомобил

Иконскиот DeLorean стана електричен автомобил

-

Иконскиот DeLorean од „Back to the Future“ по речиси четири децении доби втор живот во форма на електричен автомобил.

Оригиналниот DeLorean DMC-12 беше објавен во 1977 година. Револуционерниот дизајн и нерѓосувачкото тело во комбинација со вратите од крилата на галебот првично привлекоа внимание, но лошиот квалитет на градбата предизвика DMC да го изгуби кредибилитетот кај клиентите. Не секој беше подготвен да купи нов автомобил и да го доведе во удобна состојба. Што, како резултат, доведе до банкрот на DMC. Во периодот од 1981 до 1983 година се произведени околу 9 автомобили, од кои околу 000 преживеале до денес.

DeLorean

Сега концептот на DeLorean е целосно преиспитан, а на излезот добивме целосно нов електричен автомобил наречен Alpha5+. Оддавајќи му почит на автомобилот од 1981 година, Alpha5+ го задржува својот спортски карактер на купе, тркалата во стил на турбина и иконските врати за галебирање.

DeLorean

Во развојот на дизајнот, како и пред многу години, ја презеде италијанската инженерска компанија Italdesign. Алфа5+, под чувствително водство на ова дизајнерско биро, доби помазни кривини и четири седишта наместо две, а каросеријата ја нагласува аеродинамиката на автомобилот со целиот негов изглед.

DeLorean

И како и повеќето нови автомобили, внатрешноста на Alpha5+ изгледа модерно и има неколку големи екрани на допир. Едниот служи како контролна табла, а другиот како инфозабавен систем. Електричниот автомобил може да се испорачува со батерија од 100 kW, која обезбедува опсег на патување од повеќе од 483 km. Неговата максимална брзина се проценува на 250 km/h, автомобилот може да забрза од нула до 100 km/h за 2,99 секунди. Овие карактеристики се наведени за „основниот модел“, кој вклучува и други конфигурации. Премиерата на електричниот DeLorean ќе се одржи на 18 август на Pebble Beach Concours d'Elegance во Калифорнија за време на неделата на автомобили во Монтереј.

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега