Root NationНовиниИТ вестиНовиот дрон на НАСА ќе го бара Титан за индиции за потеклото на животот

Новиот дрон на НАСА ќе го бара Титан за индиции за потеклото на животот

-

Во 2027 година, НАСА планира да ја лансира четвртата од серијата револуционерни мисии кои би можеле да ги превртат нашите идеи за животот во универзумот. За ова ќе придонесе дрон на НАСА Dragonfly, кој ќе лета до најголемата месечина на Сатурн, Титан, активен леден свет со атмосфера богата со азот и подземни океани со течна вода, и каде метан врне од небото.

Dragonfly е подготвен внимателно да го разгледа сето тоа и можеби да најде индиции за потеклото на животот на Месечината. Тоа ќе биде првото меѓупланетарно роторно летало на НАСА опремено со целосен додаток на науката алатки, и ќе може да лета неколку милји помеѓу геолошките точки на површината на Титан од интерес за научниците.

NASA Dragonfly

Dragonfly моментално се дизајнира и се гради во лабораторијата за применета физика Џон Хопкинс и е дел од програмата на НАСА New Frontiers, која вклучува проучување на астероид до Бен од сондата OSIRIS-REx, сондата Јуно испратена во орбитата на Јупитер и сондата Нови хоризонти, која прелета покрај Плутон и моментално го проучува Кајперовиот појас.

Најголемата месечина на Сатурн е и втората по големина месечина во Сончевиот систем. Во однос на тежината, Титан е инфериорен само во однос на Ганимед, сателит на Јупитер. Како планетарно тело, тоа е поголемо од Меркур, а неговата атмосфера е четири пати погуста од Земјината. Големите димензии и помалата гравитација во комбинација со густата атмосфера го прават овој вселенски објект идеален кандидат за роботскиот истражувач Dragonfly.

NASA Dragonfly

Уште еден извидувачки дрон веќе е во употреба од страна на вселенската агенција на површината на Марс. Доминација пристигна на Црвената планета со роверот Perseverance и стана првото вештачко возило кое изврши аеродинамички контролиран лет на вонземска планета. Роторното летало првично беше испратено само за серија пробни летови, но НАСА одлучи да го задржи како придружник на роверот.

Генијалност на НАСА

Ingenuity е опремен само со камери и неколку основни инструменти за да се обезбеди здравјето на авионот и перформансите на летот. Dragonfly ќе има цела лабораторија. Титаниумот е геолошки многу разновиден, така што Dragonfly е дизајниран со многу тестирања на атмосферата и хемискиот состав на различни течни тела над и под земјата.

Дополнително, дронот ќе анализира примероци земени од површината на Титан со помош на инструментот Drill for Acquisition of Complex Organics (DrACO). Примероците ќе бидат складирани и анализирани во машината. Ќе има и масен спектрометар Dragonfly (DraMS), кој ќе го одреди хемискиот состав на примерокот со разградување на неговиот молекуларен состав користејќи процес на јонизација (кој вклучува испарување на примероците со ласер во мала печка на одборот). Од што точно е направена површината на Титан може да има огромни импликации за астробиолошките истражувачи, научниците и човештвото воопшто.

NASA Dragonfly

Научниците планираат да ги користат DrACO и DraMS за да ја проучуваат околината на Титан за да ја утврдат неговата погодност за живеење и да најдат хемиски маркери кои укажуваат на знаци на живот. „Сакаме да откриеме дали на Титан се одвива хемиски процес кој би можел да биде важен за раните предбиохемиски системи на Земјата“, велат научниците.

По лансирањето во 2027 година, Dragonfly ќе го заврши речиси седумгодишното патување и, ако се биде добро, ќе слета на површината на Титан некаде во 2034 година и ќе започне 32-месечна мисија. Ако Dragonfly го повтори успехот на New Horizons, Џуно, Curiosity или неговиот претходник Ingenuity, тогаш можеби експедицијата на Титан ќе трае подолго.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

1 коментар
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
санки
санки
пред 2 месеци

будалата се радува на мислата)

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега