Root NationНовиниИТ вестиSamsung Exynos 2200 со AMD графика конечно е официјално претставен

Samsung Exynos 2200 со AMD графика конечно е официјално претставен

-

Изгледа дека имаме сериозна конкуренција на пазарот за мобилни чипови за уреди со Android, бидејќи чипот Exynos 2200 беше претставен денеска. Како што се очекуваше, водечката платформа Samsung доаѓа со нов графички процесор базиран на архитектурата AMD RDNA 2 што се користи во конзолите PlayStation 5, Xbox Series S и X.

Exynos 2200 нуди „најдобро искуство со мобилни игри“ благодарение на видео забрзувачот Xclipse 920, свежата архитектура Armv9 и подобреното нервно јадро (NPU) кое ги удвојува перформансите на неговиот претходник. Благодарение на новиот графички потсистем, чипот е „хибриден и единствен“, зазема средна позиција помеѓу процесор за паметни телефони и чип за конзоли за игри.

Samsung Exynos 2200

Новиот Exynos 2200 процесор и неговиот графички акцелератор Xclipse поддржуваат следење зраци и засенчување со променлива стапка за паметни телефони - карактеристики кои ја подобруваат играта и претходно беа достапни само на компјутери, лаптопи и конзоли. Samsung потврди дека Xclipse 920 графичкиот процесор е само првата генерација на неколку AMD RDNA графички процесори планирани за Exynos чипови.

Следењето зраци е технологија која го симулира однесувањето на светлината во реалниот свет. Пресметувајќи ги карактеристиките на движењето и бојата на светлината додека се рефлектира од површините, следењето зраци создава реални светлосни ефекти за графички прикажани сцени. Засенчувањето со променлива стапка е технологија која го оптимизира оптоварувањето на графичкиот процесор, дозволувајќи им на програмерите да користат помали брзини на засенчување во области кои не влијаат на севкупниот квалитет, а со тоа му дава на графичкиот процесор поголема моќ да работи во областите најважни за гејмерите и ја зголемува фреквентни рамки за помазна игра.

Во Exynos 2200, имаме комбинација од осум компјутерски јадра со архитектурата Armv9, кои се комбинирани во три кластери. Главното јадро Arm Cortex X2 е предводено од три Cortex-A710 јадра со високи перформанси и четири Cortex-A510 јадра со мала моќност.

Samsung Exynos 2200

Покрај тоа, Exynos 2200 е опремен со брз 3GPP Release 16 5G модем кој поддржува под-6GHz и милиметарски опсези. Благодарение на новата двојна врска E-UTRAN (EN-DC), може да користи 4G LTE и 5G NR сигнали и да ја зголеми брзината до 10 Gbps. Беше предложен вграден безбедносен елемент (iSE) за складирање на приватни клучеви за шифрирање. Дополнително, шифрирањето на мајчин хардвер за UFS (универзална флеш меморија) и DRAM ја зголемува безбедноста на споделување шифрирање податоци само во заштитениот домен.

Покрај тоа, процесорот за слика поддржува сензор за слика со резолуција до 200 MP, како и можност за снимање видео [заштитена по е-пошта] тоа [заштитена по е-пошта] По желба, чипсетот ви овозможува да инсталирате до 7 камери на еден паметен телефон. Платформата поддржува RAM LPDDR5 и UFS 3.1. Резолуцијата 4K се прикажува со стапка на освежување од 120 Hz или QuadHD+ со фреквенција од 144 Hz.

Samsung Exynos 2200

Исто така во неговото соопштение за медиумите Samsung истакна дека масовното производство на Exynos 2200 веќе е започнато. И ова може да значи дека предводниците на серијата Galaxy S22, чија најава се очекува на 8 февруари, навистина може да бидат првите уреди со него.

Прочитајте исто така:

Jerelogizchina

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега