Oukitel WP21 Ultra
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиFirefox стандардно ќе обезбеди „целосна заштита од колачиња“ за сите

Firefox стандардно ќе обезбеди „целосна заштита од колачиња“ за сите

-

Прелистувачот Firefox, веќе познат по својата заштита на приватноста, наскоро ќе стане уште поприватен со нова функција која го ограничува пристапот до колачиња.

Функцијата наречена Total Cookie Protection, има за цел да ја зајакне заштитата од онлајн следење со ограничување на способноста на веб-локациите да читаат колачиња создадени од услуги од трети страни. Според блог пост на Mozilla, пристапот до кое било колаче ќе биде ограничен на веб-локацијата што ја поставила во прелистувачот на корисникот, така што колачето создадено од една веб-локација или услуга нема да може да се чита од другите веб-локации што корисникот ги посетува.

Блог постот на Mozilla објаснува: „Секогаш кога веб-локација или содржина од трета страна вградена во веб-локација става колаче на вашиот прелистувач, тоа колаче се става во банка за колачиња посветена само на таа веб-локација. Ниту еден друг сајт не може да пристапи до банките за колачиња што не ги поседуваат и да дознаат што колачињата на другите страници знаат за вас. Овој пристап постигнува рамнотежа помеѓу отстранувањето на најлошите карактеристики за приватност на колачињата од трета страна – особено можноста да ве следат – и дозволувањето на тие колачиња да вршат помалку инвазивни функции (како што е обезбедување точна аналитика).

Firefox 91

Функцијата за заштита на колачиња е дел од тековната развојна стратегија на Mozilla фокусирана на приватност, во која Firefox продолжува да ги поддржува најсофистицираните форми на блокирање реклами, за разлика од Google Chrome.

Во опишувањето на потребата за посилна заштита на колачињата, Mozilla наведе различни примери на злоупотреба на следење, вклучително и дигитално следење Facebook апликанти за студентски кредит и продажба на податоци за посетителите на Планирано родителство. Главниот директор за безбедност на Mozilla, Маршал Ервин, изјави за The Verge дека организацијата сака да им даде на корисниците контрола врз нивните сопствени податоци и да понуди подобра заштита од нивната злоупотреба.

„Корисниците на Интернет денес се заглавени во маѓепсан круг каде што нивните податоци се собираат без нивно знаење, се продаваат и се користат за манипулација со нив“, рече Ервин преку е-пошта. „Вкупната заштита од колачиња го прекинува тој циклус со тоа што ги става луѓето на прво место, ја штити нивната приватност, им дава избор и ја отсекува Големата технологија од податоците што ги вшмукуваат секој ден. Оваа функција обезбедува најсилна заштита на приватноста во Firefox досега и е кулминација на долгогодишната работа за борба против следењето преку Интернет“.

Можеби ќе биде потребно повеќе од заштита од колачиња за да се спречи неконтролираното грабање податоци од големите технолошки компании, но блокирањето на следењето од трета страна секако има јасни придобивки за приватноста.

Новата функција за заштита од колачиња е веќе достапна во најновата верзија на Firefox. Според Ервин, Mozilla следи различна временска рамка за мобилна употреба, иако технологијата е веќе достапна во Android верзијата на прелистувачот Firefox. Според Ервин, технологијата не може да биде пуштена на iOS поради правилата на App Store.

Firefox: приватен прелистувач
Firefox: приватен прелистувач
Развивач: Mozilla
цена: слободен

Можете да и помогнете на Украина да се бори против руските напаѓачи. Најдобар начин да го направите ова е да донирате средства за вооружените сили на Украина преку Савелифе или преку официјалната страница Bвезди.

Прочитајте исто така:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега