Root NationНовиниИТ вестиПрвата филијала на Нова пост се отвори во Прага

Првата филијала на Нова пост се отвори во Прага

-

Отсега, Украинците во Чешка можат лесно да испраќаат работи во Украина и брзо да добиваат пакети, документи, па дури и товар од нивните роднини. Првата филијала на Nova Post беше отворена во Прага на Pod Višňovkou 1664/29 и ќе прифаќа документи, пакети и стоки со тежина до 1000 kg за испраќање и примање секој ден.

Чешка стана четвртата земја во Европската унија каде се појавија гранки Нова пост. Пред ова
компанијата отвори филијали во Полска, Литванија и Молдавија.

Првата филијала на Нова пост се отвори во Прага

„Ќе ја испорачаме секоја стока од целиот свет во Чешка во најкус можен рок, како и ќе го олесниме влезот на чешките компании на украинскиот потрошувачки пазар, каде што ги чекаат повеќе од 30 милиони клиенти“, велат од косопственик на групата друштва Нов пост Вјачеслав Климов. – Веќе оваа година ќе отвориме дополнителни филијали на Нова пост во Прага и Брно и ќе инвестираме 3 милиони чешки круни во развојот на компанијата во Чешка.

Почесен гостин на отворањето беше господинот Виталиј Усатиј, вршител на работи на Украина во Чешка - тој прв испрати честитка до Украина. „Од 24 февруари 2022 година, сведоци сме на настани кои ги доживуваме како најголема криза во историјата на Европа во XNUMX век. Инвазијата предизвика извонредни економски феномени, а и покрај секојдневните предизвици, украинскиот бизнис покажува голема приспособливост, стабилност и нескротливост, - забележува г-дин Виталиј Усатиј. - Пример за успешен приватен бизнис - Нов пост. Компанијата продолжува да испорачува и до деокупираните региони на Украина и до линијата на фронтот, како и во странство“.

Првата филијала на Нова пост се отвори во Прага

Тој изрази уверување дека професионалната работа на специјалистите на Њу Пост ќе придонесе за воспоставување соработка меѓу украинските и чешките компании и привлекување инвестиции за обнова на Украина што е можно поскоро. „Проширувањето на географијата на активностите на Њу Пост во европските земји ја потврди конкурентноста на домашниот бизнис во обезбедувањето квалитетни услуги на ниво на светски стандарди“, додаде г-дин Виталиј Усати.

Филијалата ќе работи секој ден, а времето за испорака на пратки ќе биде од 5 работни дена. Трошоците за испорака од Украина до Чешка:

  • документи - 250 UAH
  • парцели до 2 кг - 400 UAH
  • парцели до 10 кг - 600 UAH
  • парцели до 30 кг - 1200 UAH
  • товар од 31 кг до 1000 кг - 40 UAH на 1 кг тежина.

Повеќе информации за тарифите, пресметката, условите и забранетите ставки за препраќање ќе најдете на со овој линк.

Прочитајте исто така:

Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

7 коментари
Поновите
Постарите Најпопуларен
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Розова Влашка
Розова Влашка
пред 3 месеци

Тоа е хнус, може и укачките од нашава земја наскоро ќе заминат, уште се само пијани, řvou, povyšují se a jsú brazí, само бели цигани од источна Европа.

Лукаш Ванец
Лукаш Ванец
пред 3 месеци
Одговори  Розова Влашка

Украјнци не можат да го направат тоа за вашиот збркан живот

Root Nation
Root Nation
пред 3 месеци
Одговори  Розова Влашка

Сакаме да се извиниме ако зборуваме за Украјинце. Ако навистина сте имале инцидент со Украјинци. Во Чешка до сега воопшто не треба да се појавуваат. Најдобрите Украинци сега се на фронтот, ја бранат Украина и Европа од рускиот терористички фашизам. 

Тивко живот
Тивко живот
пред 3 месеци
Одговори  Root Nation

Je jich tu stille plno! A chovat se навистина неуми.

Vladyslav Surkov
Админ
Vladyslav Surkov
пред 3 месеци
Одговори  Тивко живот

Испратете го. Тие не треба да бидат таму, особено ако не знаат како да се однесуваат. Според законот, можете да имате бегалци - жени, деца, многудетни татковци и домаќини експерти и дипломати. Сите останати ќе бидат вратени во Украина.

Крусти КрустВлад
Крусти КрустВлад
пред 3 месеци

Дали и вашите поштенски марки ќе бидат достапни за купување?

Root Nation
Root Nation
пред 3 месеци

Не, ова не е Укрпошта (што е класична пошта).
Ова е најголемиот украински оператор за брза испорака на пакети, кој има филијали низ целата земја и курирска достава, исто така работи на глобално ниво со меѓународни пратки и испорачува од онлајн продавници.

Претплатете се за ажурирања
Популарно сега