Root NationНовиниИТ вестиФранција го призна холодоморот од 1932-1933 година како геноцид врз украинскиот народ

Франција го призна холодоморот од 1932-1933 година како геноцид врз украинскиот народ

-

Националното собрание на Франција изгласа резолуција, кој го признава Холодомор од 1932-1933 година како геноцид врз украинскиот народ. Оваа одлука беше поддржана со мнозинство гласови - 168 спрема 2.

„Оваа резолуција е насочена кон признавање од страна на француските власти на ова принудно гладување на украинското население како геноцид, како и за осуда на извршените дејствија, кои се карактеризираа со истребување и масовно кршење на човековите права и слободи“, се вели во документот.

Франција го призна холодоморот од 1932-1933 година како геноцид врз украинскиот народ

„Текстот за признавање на Холодомор како геноцид на украинскиот народ по трет пат беше поднесен на разгледување во Националното собрание на Франција и конечно беше одобрен. Ова е многу голема победа за сите нас, бидејќи историјата и историските факти се исклучително важни за Французите, - изјави потпретседателот на Здружението на Украинците на Франција, Володимир Когутјак. - Амбасадата на Украина во Франција, украинската заедница и пријателите на Украина долги години работат на овој ден. Им благодариме на француската пратеничка Ан Жене која го поднесе овој предлог закон и на сите партии кои гласаа „за“.

Како што пренесува украинскиот Светски конгрес, за време на гласањето било можно да се набљудува расположението на пратениците - и оние кои ја поддржале резолуцијата и нивните противници. Очигледно беше дека комунистите ќе гласаат против, но поддршката на резолуцијата од партијата „Национално единство“ на Марин Ле Пен, која е позната по својата „русофилија“ беше неочекувана.

Франција го призна холодоморот од 1932-1933 година како геноцид врз украинскиот народ

„Два гласа „против“ имаа пратеници од Комунистичката партија, кои рекоа дека „не се историчари“ и дека денес немаат доволно докази да кажат дека Холодомор е геноцид. Интересно беше и да се видат пратениците од партијата на Марин Ле Пен, кои гласаа „за“ и одржаа прилично добар говор за Украина! Многу пратеници, исто така, ја споредија војната на Русија со Холодомор против Украина, особено „Холодомор“. Се разбира, оваа резолуција нема да ги спаси мртвите, но го почитува нивниот спомен и нè приближува сите до победата!“ - коментира Володимир Когутјак.

Така, Франција се приклучи на голем број земји кои претходно исто така го признаа холодоморот од 1932-1933 година како геноцид врз украинскиот народ. Исланд го направи тоа на 23 март, Белгија на 10 март. Слична резолуција веќе е усвоена од Чешка, Германија, Романија, Ирска и Бугарија. И во декември минатата година официјално го призна Холодомор како геноцид Европскиот парламент. Нејзините претставници ја повикаа Русија да издаде официјално извинување за злосторствата извршени од советскиот режим.

https://twitter.com/ZelenskyyUa/status/1640779409073250317

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, во својата видео порака им се заблагодари на француските законодавци за принципиелниот и праведен чекор и ширењето на историската вистина. Тој го нарече гласањето „важно и значајно“ и додаде дека е „благодарен за моќниот придонес на Франција во разоткривањето на минатото и сегашното злосторство на тоталитарната Русија, утврдувањето на вистината, правдата, а со тоа и одговорноста“.

Прочитајте исто така:

Други статии
Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари
Претплатете се за ажурирања
Популарно сега