Мото Еџ 30 Нео
realme 10 4G
Root NationНовиниИТ вестиГазер нуди да влезе во метаверс од ТВ екранот

Газер нуди да влезе во метаверс од ТВ екранот

-

Британски производител на електроника од новата генерација Газар го најавува својот нов развој, кој ви овозможува лесно и брзо да влезете во метаверзумот, да преземете популарни NFT на ТВ екранот, како и уживајте во модерната уметност од вашата сопствена уметничка галерија. Ова е ТВ МЕТАСМАРТ.

Големината на глобалниот пазар на метауниверзум во 2022 година беше речиси 50 милијарди долари, а експертите веруваат дека ќе се зголеми речиси 2030 пати до 13 година! И покрај тврдењата на скептиците во врска со перспективите Метаверзија деловни проекти, за кои веќе пишувавме, интересот за метаверс низ целиот свет продолжува рапидно да расте.

Газер нуди да влезе во метаверс од ТВ екранот

Според статистичките податоци собрани од PC Magazine, 52% од корисниците на Интернет ги користат функциите метауниверзум за работа, 48% за парични депозити, 40% за учење, 32% за онлајн запознавање и комуникација и 29% за игри. Експертите тврдат дека во следните неколку години секој четврти жител на Земјата истовремено ќе живее во виртуелниот универзум.

Компанијата Газар ги става човечките потреби и подобрувањето на искуството на клиентите во користењето на технологијата на новата генерација во центарот на дигиталните решенија. Затоа METASMART TV е нова генерација на паметни телевизори со пристап до виртуелниот универзум. Претходно можеше да се поврзе само со дигитална реалност со помош на компјутер или лаптоп, а со METASMART TV виртуелната реалност ќе се отвори на ТВ екранот, а движењето во него е можно со помош на специјален далечински управувач мултиконтролен далечински управувач кој се претвора во џојстик.

Метаверс

Благодарение на облак технологиите и можностите за стриминг, поврзувањето со метаверс во METASMART TV е брзо, а графиката се прикажува со највисок можен квалитет. Производителот ветува дека нема да има „виси“ ниту при прегледување содржини ниту при патување низ дигиталниот универзум. Инструкциите чекор-по-чекор се многу едноставни - вклучете го телевизорот, стартувајте ја комерцијалната апликација создадена специјално за Gazer TV и тука сте во метаверс.

И, се разбира, програмерите ја очекуваа желбата на идните гледачи целосно да уживаат во придобивките од метаверзумот и модерната уметност. Новите телевизори Gazer имаат уникатен мултиверзален екран кој одржува висока осветленост и контраст многу години, дури и во услови на постојана употреба на телевизорот.

Газер ТВ
Газер ТВ
Развивач: Gazer Ltd.
цена: слободен

Исто така интересно:

Други статии

Пријавете се
Известете за
гостин

0 коментари
Вградени критики
Прикажи ги сите коментари

Претплатете се за ажурирања

Популарно сега